11 دلیل باد گرم زدن کولرگازی قسمت اول

دلیل باد گرم زدن کولرگازی
11 دلیل باد گرم زدن کولرگازی قسمت اول

کولرهای گازی یکی از مهم ترین دستگاه های سرمایشی و گرمایشی به شمار می روند که با هر تغییر فصل کاربری مختلفی دارد. استفاده از گرما در فصل های سرد و استفاده از سرما در فصول گرم سال سبب شده است تا این سیستم های طرفداران بسیاری داشته باشند و افراد داشتن یک دستگاه را به جای بخاری و کولرآبی ترجیح بدهند. از سوی دیگر این سیستم ها با هر بار سرویس شدن برای استفاده مجدد آماده می شود و نیازی به انجام مقدماتی مانند کولر آبی که نیاز دارد تا آماده استفاده شود و یا بخاری که نیاز به آماده سازی محل نصب و … دارد را طی نماید. یکی از مشکلاتی که ممکن است سیستم را تهدید نماید، زدن باد گرم به شکل غیر معمول است که این اتفاق معنای خوبی ندارد بلکه نشانه معیوب بودن یکی از قطعات دستگاه و نیاز کولر گازی به عیب یابی و تعمیر است.

دلیل باد گرم زدن کولر گازی چیست؟

باد گرم زدن این نوع سیستم های تهویه مطبوع یکی از شایع ترین عیب های این دستگاه در فصل گرماست اما به هر حال در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است تمامی سیستم را درگیر نماید و مشکلی کوچک تبدیل به مسئله ای بزرگتر شود. در این محتوا به 6 عامل اشاره شده است. هنگامی که احساس نمودید که دستگاه به درستی کار نمی کند، ابتدا ریموت کنترل دستگاه را چک کرده و از روی حالت کول بودن (آیکون سرما یا برف) دستگاه اطمینان حاصل شود. در صورتی که همه چی درست است و باز باد گرم حس می شود، حتما مشکل اساسی تری اتفاق افتاده است که لازم است کولر را خاموش کرده و به یک تکنسین مراجعه نمایید.

دلیل باد گرم زدن کولر گازی چیست

  • عدم سرویس پنل خارجی

عدم توجه به مراقبت های سالیانه و سرویس نشدن دستگاه سبب می شود تا بعضا این اتفاق رخ دهد و در حالی که دستگاه در حالت سرما قرار دارد، باد گرم بزند و این در حالی است گه اگر به آن توجهی نشود، ممکن است به کمپرسور آسیب بزند و هزینه های بالاتری را به بار بیاورد. هنگامی که که گرد و غبار بر روی تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی کولر می نشیند، سبب پایین آمدن دقت عملکرد آنها شده و باد گرم تولید می نماید. پیشنهاد می شود به صورت دوره ای معمولا در اوایل فصل بهار به شستشو و سرویس پنل خارجی (کندانسور) این دستگاه پرداخته تا در یک روز گرم تابستانی به علت باد گرم زدن دستگاه، زندگی تان مختل نشود.

  • مسدود شدن سوراخ های فیلتر پنل داخلی

با توجه به آلودگی و وجود ذرات معلق و گرد و غبار در هوای شهرهای بزرگ، یکی از شایع ترین دلایل باد گرم زدن دستگاه، کیپ شدن و انسداد سوراخ های فیلتر پنل داخلی بر اثر گرد و غبار است. زمانی که مسیر خروجی باد مسدود شود، جریان هوا نسبت به قبل کندتر وضعیف تر شده و همین امر سبب می شود که حس کنیم که باد گرم از دستگاه خارج می شود. با گرفتگی کویل های خنک کننده جریان هوا برفک می زنند و این برفک ها مسیر جریان هوا را بیشتر مسدود کنند. از همین رو زمانی که جریان باد به راحتی در مسیر کویل های خنک کننده حرکت نکند، باد خروجی دستگاه کم و گرم می شود. برای صرفه جوبی در هزینه، توصیه می شود قبل از تماس با تکنیسین، حتما فیلتر را از جای خود بیرون آورده و با آب شستشو دهید و اکر مشکل حل نشد، در ادامه راه حل دیگری را انتخاب نمایید.

  • سوختن فن یا موتور فن

یکی از قطعات اساسی در این دستگاه ها، فن است که با چرخش پره ها از ان برای تولید هوا استفاده می شود. حال اگر به هر دلیلی این قطعه از دستگاه یا موتور الکتریکی که باعث چرخش فن می شود (موتور فن ) خراب گردد یا بسوزد، هیچ جریان هوا و خنکی ایجاد نمی شود.

  • کم بودن مقدار گاز

کم بودن گاز یکی دیگر از دلایل باد گرم زدن این مدل دستگاه ها به شمار می رود. کم بودن گاز عموما به خاطر کارکرد دستگاه و یا نشتی رخ می دهد از همین رو لازم است تا با تست لوله ها از سالم بودند مسیر ورودی و خروجی گاز اطمینان حاصل شود.

  • خراب شدن کمپرسور

کمپرسور قلب دستگاه است و هر مشکلی برای این قسمت پیش می آید تمامی سیستم را درگیر می نماید. نگهداری و مراقبت از این قطعه سبب می شود تا همواری سیستمی سالم با عملکردی مناسب داشته باشید. یکی از دلایل وجود باد گرم، سوختن کمپرسور است که در صورتی که از این موضوع مطمئن شدید، باید سریع دستگاه را خاموش کرده و به یک تکنسین مراجعه نموده و مشکل را حل نمایید.

  • خرابی ترموستات

تنظیم دما بر روی ریموت کنترل تعبیه شده است و کاربران می توانند با تنظیم دما به راحتی از مزیت های این دستگاه استفاده نمایند زمانی که ترموستات خراب باشد، دستگاه دیگر طبق دمای ریموت عمل نمی کند و در نتیجه هوای گرم از خود بیرون می دهد. بازدید از این قسمت و سیم پیچی ها و دیدن دستگاه از سوی یک متخصص، کمک می کند تا با تعویض این قطعه مشکل باد گرما زدن حل شود.

بیشتر بدانید:

۱۱ دلیل باد گرم زدن کولر گازی قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.