6 روش‌ امروزی برای تهویه مطبوع هوای منزل
6 روش‌ امروزی برای تهویه مطبوع هوای منزل

برای داشتن هوایی سالم و اکسیژن کافی در محیط خانه لازم است تا از راهکارهای مختلفی کمک گرفته شود. زیرا یکی از مهم ترین عواملی که نقش بسیار حیاتی در زندگی انسان ها دارد، بحث تامین اکسیژن و اهمیت آن در سلامت جسمی اعضای خانواده است. همان گونه که در معماری قدیم ایران، امکان گردش جریان هوا در خود بنا تعبیه می شد و در هر فصل از سال، هوایی مطبوع را فراهم می‌کرد و سلامتی جسمی و حال خوب افراد خانواده را به همراه داشت.

اما با آپارتمان نشینی و تغییر سبک زندگی، تقریبا دیگر خبری از این حالت نیست و لازم است تا برای تامین هوای تازه در منزل بنا به شرایط اقتصادی از سیستم های مختلف و دستگاه های متفاوت استفاده نمود. در این محتوا به 6 راه حل برای تامین هوای تازه و ایجاد تهویه در منازل اشاره شده است و می توان با خواندن و اجرای این نکات، فضای سالم و مناسب را برای خانواده ها به وجود آورد.

 

فهرست مطالب:

 

خرید انواع دستگاه تهویه مطبوع

روش های نوین برای تهویه هوای خانه

تعبیه هواکش

رطوبت یکی از مهم ترین عوامل موثر در بد شدن هوای خانه به شمار می رود. از آن جایی که مرطوب‌ترین جای خانه هم سرویس بهداشتی است و بعضا اگر با حمام همراه باشد این میزان بیشتر نیز می شود، لازم است تا حتما پنجره یا دریچه ای برای ایجاد گردش هوا و تهویه در نظر گرفته شود. یکی دیگر از راهکارها، استفاده از هواکش های قوی در این محیط است. استفاده از سیستم گرمایش از کف  سرویس بهداشتی نیز از دیگر راهکارها برای سریع‌تر خشک شدن رطوبت در این فضا و بالا رفتن بهداشت محسوب می شود.

 

خرید انواع هواکش خانگی

 

توجه به هود آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین فضاهای خانه است که همواره بوها و گرمای زیادی از این منطقه به دیگر مکان های خانه انتقال پیدا می کند و این بخش از قسمت هایی است حتما باید سیستم تهویه داشته باشد. با اینکه آشپزخانه‌های زیادی به پنجره مجهز هستند؛ اما معمولا پنجره جوابگوی مکش دود و بوی غذا نخواهد بود. به همین دلیل است که استفاده از هود در فضای آشپزخانه به شدت توصیه شده و هرچه هود مناسب تری استفاده شود، میزان بو و گرما به محیط کاهش پیدا می کند.

دستگاه تهویه هوا

دستگاه تهویه هوا یکی از در دسترس ترین و راحت ترین سیستم های ایجاد تهویه هوا برای منازل به شمار می رود که می توان با مراجعه به فروشگاه های اینترنتی نطیر خانه تاسیسات و بررسی انواع، مدل ها و برند های آن، به راحتی آن ها را خریداری نمود و در منزل تحویل گرفت و با تماس با شرکت مورد نظر در کمتر از 24 ساعت، آن را به شکل نصب شده در منزل استفاده کرد.

انواع کولرگازی، اسپلیت و دستگاه‌های تصفیه هوا در طیف متنوعی از قیمت ها موجود هستند و به علاوه در نظر گرفتن متراژ منزل می توان از فیلتر مناسبی را در زمان خرید استفاده کرد. از انواع این سیستم ها می توان به دستگاه‌های ایستاده، پرتابل یا قابل حمل و مدل‌های معمولی بسته به نوع نیاز می توان استفاده کرد. تحقیق کردن قبل از خرید این سیستم ها تا میزان زیادی بر تاثیر این دستگاه ها بر هوای منازل کمک می نماید.

خطر شوینده ها

شاید به گونه ای مجبور به استفاده از مواد شیمیایی هستیم و همین موضوع سبب می شود تا افراد میزان زیادی از مواد را به ریه های خود منتقل نمایند و هوایی نامطبوع وارد ریه ها شود. با هر بار استفاده از شوینده و این روزها ضدعفونی کننده‌هایی مثل الکل، لازم است تا با استفاده از راهکارهای مختلف تخلیه و تهویه هوا صورت بگیرد.

شستن سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و … هر چیزی که سبب استفاده از مواد شوینده می شود. لازم است تا با استفاده از سیستم های کمکی و یا باز نمو.دن پنجره ها از ماندن طولانی مدت این بوها و گازها در محیط جلوگیری شود تا صمن سلامتی محیط از هر گونه آلودگی خالی گردد.

کولر آبی

از قدیمی ترین انواع سیستم های خنک کننده و تهویه مطبوع محسوب می شود و سال های زیادی مورد استفاده در شهرهای خشک خصوصا پایتخت قرار گرفته است. با توجه به این که استفاده از این مدل کولرها متداول است اما کماکان مشکلات مختص به خود را دارد. مصرف انرژی بالا و همچنین استفاده از آب و برق با هم نیز، از دیگر نکات مهم است که هزینه های انرژی را به خریدارن این دستگاه تحمیل می نماید.

از سوی دیگر رطوبت ایجاد شده از آب می‌تواند احساس کرختی و سستی را در افراد ایجاد نموده و تاثیری منفی بر روی وسایل چوبی داخل خانه بگذارد. همچنین بالا رفتن رطوبت منازل، احتمال رشد قارچ و باکتری را بشتر می نماید که از نظر بهداشتی کاملا نگران کننده است.

برای کمتر کردن فشار بر روی سیستم و جلوگیری از فشار مضاعف به موتور و بالا نرفتن هزینه برق، درز یکی از پنجره‌های کوچک را باز نموده و امکان گردش هوا در محیط را فراهم نمایید. همچنینی برای از بین بردن حالت رخوت نیز، پیشنهاد می شود تا اگر در فضایی نورگیر هستید، پرده ها را کنار زده تا با گرمای خورشید بخشی از رطوبت از بین برود.

 

خرید انواع کولر آبی

استفاده از پنکه

ساکن ماندن هوا حس خوبی ندارد و باعث می شود تا فضای محیط غیر قابل تحمل و آزار دهنده باشد. همچنین تعریق زیاد و پیچیده شدن بوهای مختلف با هم، وضعیت نا مناسبی را ایجاد می نماید و تنها راه آن ایجاد گردش هوا و ورود هوای تازه است که با استفاده از پنکه می توان این کار را انجام داد و تا میزان زیادی هوا را دلچسب نمود.

همچنین ثابت ماندن هوا احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی را بالا می برد. توجه شود که پنکه‌ها به طور کلی در دو دسته شناخته شده قرار می‌گیرند و به پنکه‌های سقفی و پنکه‌های ایستاده تقسیم بندی می شوند و از هر دو گزینه می توان در خانه ها استفاده نمود.

برای مثال در بخش‌های شمالی و جنوبی کشور، بسیاری از خانه‌ها کولر گازی دارند و با این حال از پنکه های سقفی استفاده می کنند تا هوای شرجی به خوبی به جریان بیفتد اما در شهر های دیگر، عموما از مدل ایستاده کمک می گیرند که کارایی مناسبی برای این مناطق دارند.

بهترین دستگاه های تهویه مطبوع در مناطق گرم و مرطوب

  •  چیلر
  • مینی چیلر
  • داکت اسپلیت
  • دستگاه VRF
  • دستگاه GHP
  • اسپلیت (کولر گازی)

بهترین دستگاه های تهویه در مناطق گرم و خشک

  • دستگاه اکونوپک
  • دستگاه ایرواشر یا دستگاه زنت
  • چیلر یا مینی چیلر به همراه فن کویل ها

 

بیشتر بدانید:

بهترین دستگاه تهویه مطبوع در اقلیم های مختلف