7 مزیت چیلرها

7 مزیت چیلرها

چیلرها از جمله سیستم های سرمایشی هستند که با خنک نمودن سیال واسط (معمولا آب) و منتقل سازی آن به یونیت های فضای درونی سازه، موجب پایین آمدن دمای محیط می شوند. از این دستگاه در صنایع مختلف و موارد دیگر نیز برای تولید برودت و سرمایش استفاده می شود. اما سوال اینجاست که چرا باید از این نوع دستگاه ها استفاده کنید؟ در ادامه مطلب در راستای پاسخ به این پرسش، به بررسی مزایای این سیستم ها پرداخته می شود.

انواع چیلر و مزایای آن

پیش از بررسی مزیت های استفاده از این دستگاه بهتر است که با انواع آن آشنایی لازم را داشته باشید. به طور کلی این سیستم ها به دو نوع تراکمی و جذبی تقسیم می شوند که هر یک در جایگاه خود از ویژگی های کاربردی ای برخوردارند. نحوه و سیکل عملکردی این دو نوع با یکدیگر متفاوت است.

 1. چیلرهای جذبی: از جمله سیستم های سرمایشی و گرمایشی مهم در ساختمان ها می باشد. این نوع دستگاه طی سیکلی جذبی با جذب حرارت و گرمای ورودی باعث خنک شدن آب شده و در نتیجه با منتقل سازی این آب می تواند برای خنک سازی واحد های صنعتی و یا ساختمان های مسکونی و اداری یک سیستم سرمایشی کاربردی محسوب شود.
 2. چیلرهای تراکمی: این نوع اصولا در تهویه های مطبوع و تولید برودت برای تجهیزات و ماشین آلات صنعتی کاربرد دارد. از یک سیکل تراکمی تبخیری برای تولید برودت استفاده کرده و نیازمند انرژی الکتریکی نیز می باشد؛ از این جهت به چیلر برقی نیز معروف است.

7 مزیت اصلی استفاده از چیلر

نوبت به مطرح کردن اصل موضوع رسیده است! همانطور که متوجه شدید انواعی از این دستگاه ها برای کاربری های مختلفی در زمینه تولید برودت و سرما وجود دارند، اما اصلا استفاده از این نوع سیستم سرمایشی چه مزیتی نسبت به سایرین دارد؟ به موارد زیر توجه کنید:

 1. کاهش دادن آلودگی های صوتی
 2. کاهش میزان تولید گاز های گلخانه ای
 3. صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی
 4. کاهش میزان هزینه ها در رابطه با خدمات برق (برق اضطراری)
 5. ایجاد سرمایش یا گرمایش در مدت زمان کمتر و در سطحی وسیع تر
 6. مناسب برای استفاده در متراژ های بالا و پوشش دهی فضاهای بزرگ
 7. استفاده در حوزه صنعتی و تبدیل گرمای اتلافی به سرمایش مورد نیاز برای نگهداری از توربین های گازی و ژنراتور ها

علاوه بر مزایای کلی این سیستم ها در انواع مختلف آنها نیز که پیش تر معرفی شد، مزیت هایی نسبت به یکدیگر وجود دارد که آگاهی از آنها در انتخاب بهتر به شما کمک خواهد کرد. به مقایسه انواع تراکمی و جذبی این سیستم ها نسبت به یکدیگر توجه کنید:

مزایای چیلرهای تراکمی نسبت به جذبی

 1. cop یا ضریب عملکرد نوع تراکمی نسبت به جذبی بیشتر است.
 2. حجم تجهیزات نوع تراکمی کمتر بوده و نسبت به سیستم های جذبی آن فضای کمتری را اشغال میکند.
 3. در ظرفیت برودتی یکسان وزن نوع جذبی نسبت به تراکمی بسیار بیشتر بوده و حمل آن مشکل تر است.
 4. ارتفاع تجهیزات نوع تراکمی بسیار کمتر بوده و در نتیجه برای نصب نیازی به موتور خانه ای با ارتفاع سقف زیاد ندارد.
 5. اجزای نوع جذبی اکثرا حجم بیشتری داشته و بنابراین قیمت بالاتری را نسبت به تراکمی به فرد تحمیل خواهند کرد.

مزایای چیلرهای جذبی نسبت به تراکمی

 1. منبع اصلی انرژی نوع جذبی این دستگاه ها گازوئیل، گاز طبیعی و یا حرارت اتلافی است، بنابراین میزان مصرف انرژی الکتریکی در آنها بسیار کمتر است.
 2. در هنگام خرید شاید نوع تراکمی این دستگاه ها در ظرفیت یکسان بسیار ارزان تر باشند. اما با در نظرگیری میزان مصرف انرژی در دراز مدت مدل جذبی آن مقرون به صرفه تر محسوب می شود.
 3. به علت عدم استفاده از کمپرسور در مدل جذبی این دستگاه ها، استفاده از این نوع موجب کاهش ارتعاش و آلودگی های صوتی خواهد شد.
 4. در سیستم های جذبی تولید گاز های گلخانه ای و آلاینده های هوا بسیار کمتر بوده و با به کارگیری آنها محیط زیست کمتر آسیب می بیند.

نتیجه گیری:

از بررسی تمامی این موارد می توان به این نتیجه رسید که انواع این دستگاه هر یک ویژگی های به خصوص خود را داشته و از مزایا و معایبی برخوردارند. اما هدف از ارائه این مطلب یاری شما در گزینش نوع متناسب با معیار ها و کاربری مورد نظرتان بود. امید است که تلاش خانه تاسیسات مفید واقع شده و از این مقاله و راهنمایی ها کمال رضایت را داشته باشید.