مزایا و معایب فن کویل سقفی
مزایا و معایب فن کویل سقفی

فن کویلها قادرند هم گرمایش و هم سرمایش را در محیط مد نظر شما بر عهده بگیرند. جدا از توانایی آنها برای گرم یا سرد کردن هوای ساختمان در فصول مختلف و بسته به نیازهای گوناگون، قابلیت جداسازی دمای اتاق های ساختمان بسته به تعداد یونیت استفاده شده یکی از مهمترین برتری های آنها نسبت به ادواتی مانند اسپلیت‌ها و کولرهای آبی است. این مزایا در کنار یکدیگر باعث می شوند به خصوص در ساختمان های بزرگ و مجتمع ها، به کارگیری فن کویل‌ها فوق العاده رواج داشته باشد.
این تجهیزات به طور کلی دارای انواع سقفی، کاستی، زمینی و دیواری هستند و به همین دلیل طیف گسترده ای از نیازها را پوشش می دهند. اگر به دنبال ابزاری برای تأمین تهویه ساختمانتان هستید و به فن کوئل‌ها به عنوان یک گزینه فکر می کنید، وظیفه خود می دانیم برای آشنایی هرچه بیشتر شما با این تجهیزات مزایا و معایب آنها را برایتان برشماریم. طبیعتاً هر نوع از این دستگاه ها ویژگی های خاص خود را دارند، پس در این مطلب به مدل های سقفی می پردازیم.

فهرست مطالب:

 1. فن کوئل سقفی و مزایا و معایب آن
 2. مزایای فن کوئل های سقفی
 3. معایب فن کوئل های سقفی

 

فن کویل سقفی و مزایا و معایب آن

پیش از هر چیز، بگذارید نیم نگاهی به نحوه کارکرد این دستگاه بیاندازیم. اجزای اصلی این ادوات شامل مجموعه ای از کویل‌های مسی با فین های آلومینیومی در اطراف آنها، یک الکتروموتور، یک فن یا بلوئر، فیلتر هوا، شیر هواگیری، کلید سلکتوری برای تغییر سرعت موتور و یک ترموستات می باشد. مهمترین اجزا به وضوح کویل‌ها و فن هستند که اسم دستگاه را تشکیل می دهند.
کویل‌ها لوله هایی هستند که با آب سرد یا گرم (بسته به نیاز) پر می شوند. تأمین کننده این آب می تواند سیستم های متعددی مانند چیلر، موتورخانه و… باشد. با ورود آب به کویل‌ها و سرد یا گرم شدن آنها، فن وارد عمل شده و هوای محیط را به داخل دستگاه می مکد. هوا در برخورد با لوله های مسی گرم تر یا سردتر شده و سپس به فضای اتاق برگردانده می شود.
طبیعی است که در این ساختار، بسته به موقعیت و نحوه طراحی دستگاه با ساختار انتقال هوای متفاوتی روبرو باشیم، اما کلیت عملکرد در بین تمام مدل های موجود یکسان است و وابسته به ورود و خروج آب به تجهیزات می باشد. مدل های سقفی همان طور که از نامشان پیداست، روی سقف تعبیه شده و دارای دو نوع توکار و روکار هستند. در نمونه های توکار اجزا در داخل سقف مخفی می شود و به دلیل شکیل بودن اغلب طرفداران بیشتری دارد، با این وجود مدل های روکار هم در بازار یافت می شوند که برای موقعیت هایی که نمی توانید روی سقف کار بنایی انجام دهید، بهتر هستند. حالا که کلیتی از عملکرد این ادوات را متوجه شدیم، بگذارید به سراغ مزایا و برتری های مدل سقفی برویم.

فن کویل سقفی

مزایای فن کویل های سقفی

مهمترین مزایای فن کویل سقفی نسبت به دیگر ادوات موجود در بازار و دیگر انواع  مدل های این دستگاه، عبارتست از:

 1. صرفه جویی در مصرف انرژی: به علت نحوه کارکرد و استفاده از هوای خود محیط برای تغییر دمای آن، این تجهیزات بهره‌وری مطلوبی را عرضه کرده و در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.
 2. اتوماتیک بودن سیستم کنترل: از آنجایی که سیستم کنترل بر اساس دستورات ترموستات عمل می کند، در اکثر مدل های موجود در بازار بدون نیاز به کنترل دستی می توان کار تهویه را انجام داد.
 3. توانایی تأمین سرما و گرما: یک برتری مشترک در میان تمام مدل های این تجهیزات توانایی تأمین سرما در فصل گرم و گرما در فصل سرد است.
 4. استقلال دما در اتاق های مختلف: بسته به تعداد یونیتی که در یک ساختمان استفاده کنید، می توانید دماهای متفاوتی را در اتاق های مختلف داشته باشید.
 5. صدای کم: مدل های سقفی به گونه ای طراحی می شوند که نسبت به همتایان زمینی و دیواری خود کم صداتر باشند.
 6. عدم اشغال فضا (در مدل های توکار): مدل های توکار سقفی به دلیل اینکه در داخل سقف تعبیه می شوند هیچ فضایی را از اتاق اشغال نمی کنند. به همین دلیل، بدون اینکه نیازی به نگرانی جا داشته باشید، می توانید از آنها استفاده کنید.

بیشتر بدانید:

ترموستات فن کوئل و انواع آن

معایب فن کویل های سقفی

مهمترین مواردی که به عنوان عیب تلقی شده و باید به آنها توجه داشته باشید عبارتند از:

 1.  نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم: این ادوات معمولاً نیازمند تعمیر و نگهداری در بازه های زمانی کوتاه‌تری نسبت به دیگر تجهیزات تهویه مطبوع هستند. به خصوص در استارت فصول تابستان و زمستان باید حتماً یک چکاپ کلی انجام بدهید.
 2. دشواری تعمیرات: قرارگیری اکثر قطعات در داخل یا بر روی سقف چالش بزرگی برای تعمیر و نگهداری است، به ویژه اگر ارتفاع دیوارهای ساختمان شما زیاد باشد.
 3. عدم تأمین هوای تازه: این ادوات هوای تازه ای وارد محیط نمی کنند و فقط هوای موجود را سردتر یا گرم تر می کنند. این موضوع به این معناست که اگر آلودگی در هوا وجود داشته باشد تصفیه نشده و با هوای تازه جایگزین نمی شود.
 4. کندانس در تابستان: در فصل گرم، قطرات آب بر روی کویل‌ها کندانس می کنند و دستگاه شما چکه می کند. این موضوع به خصوص در مدل های سقفی یک معضل مهم است که باید به سرعت با آن مقابله شود. اغلب راه حلی که برای این منظور مطرح می شود، تعبیه سیستم درین آب است که در بسیاری از مدل ها به طور پیش فرض نصب شده است.

بیشتر بدانید:

مزایا و معایب فن کوئل زمینی