مزایا و معایب فن کویل کاستی
مزایا و معایب فن کویل کاستی

فن کویلها جزو پرکاربردترین و محبوب ترین ادوات تهویه مطبوع در میان ایرانیان هستند و استفاده از آنها سالیان طولانی قدمت دارد. گرچه این تجهیزات به تنهایی قادرند جریان هوای مطلوبی در محیط به وجود بیاورند، اما عملکرد بهینه آنها با همکاری یک موتورخانه (برای گرمایش) و یک چیلر یا هواساز (برای سرمایش) بدست می آید. این امر به خاطر این است که کویل های به کار رفته در داخل این تجهیزات محتوی آب هستند و هرچه دمای این آب بالاتر باشد، طبیعتاً فن کوئل هوای گرمتر و هرچه دمای آن پایین تر باشد فن کویل هوای سردتری برای محیط تأمین خواهد کرد. این اساس عملکرد در میان تمامی مدل های موجود در بازار یکسان است که باعث می شود این تجهیزات انعطاف پذیر و فوق العاده کاربردی باشند.

با این وجود، دسته بندی های مختلف این محصول هر کدام نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند. یکی از این دسته بندی ها، مدل کاستی است. در این مطلب به بررسی مزایا و معایب این مدل می پردازیم و بحث می کنیم که برای چه موقعیتی و تحت چه شرایطی استفاده از آن توصیه می شود. با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

 1. فن کوئل کاستی و مزایا و معایب آن
 2. مزایای فن کوئل کاستی
 3. معایب فن کوئل کاستی

فن کویل کاستی و مزایا و معایب آن

این محصول به صورت توکار نصب شده و تنها دریچه آن در معرض دید افراد داخل ساختمان قرار می گیرد. محل نصب آن اغلب در داخل سقف یا سقف کاذب است و به خاطر نحوه قرارگیری خود نه جایی اشغال می کند و نه زیبایی محیطی را تحت تأثیر قرار می دهد. حتی در برخی موارد، حضور این نوع دستگاه ها می تواند زیبایی فضا را بهبود بخشد.

در استفاده از آن محدودیتی وجود ندارد و هر نوع کاربری ساختمانی اعم از مسکونی، اداری، تجاری، انبار، بیمارستان و… می توانند بدون مشکل خاصی از آن استفاده کنند. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که به خاطر نحوه قرارگیری این دستگاه، جریان هوای تولیدی آن دقیقاً از بالا به پایین است که می تواند در برخی کاربردها اهمیت داشته باشد.
در دسته بندی های زیرشاخه ای، اغلب سه مدل کاستی در بازار یافت می شود که عبارتند از:

 1. مدل یک طرفه: هوا را به یک سمت پخش کرده و اغلب در گوشه سقف و جنب دیوار نصب می شود و تنها یک کویل دارد.
 2. مدل چهار طرفه: هوا را به چهار طرف پخش کرده و اغلب در میانه سقف نصب می گردد. این مدل دارای دو کویل در داخل خود است.
 3. مدل 360 درجه یا مدور: شکل دایره ای داشته و هوا را به همه جهات پخش می کند. این مدل کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و در بازار هم طرفداران چندانی ندارد.

 

فن کویل کاستی چیست

در ادامه در ابتدای امر به مزایای این مدل محصول می پردازیم.

مزایای اصلی بخشی از مزایای این محصول در مقایسه با دیگر تجهیزات تهویه مانند داکت اسپلیت و کولر گازی خود را نشان می دهد، در حالی که بقیه آنها محل اختلاف با دیگر مدل های فن کویل هستند. پس دقت داشته باشید که برخی از مهمترین مزایای این تجهیزات در میان فن کوئل‌ها مشترک بوده و به عنوان برگ برنده آنها به عنوان یک سیستم کلی شناخته می شود.

مزایای فن کویل کاستی

مهمترین مزایای این ادوات در مقایسه با دیگر سیستم های تهویه عبارتند از:

 1. ظرفیت و راندمان کاری بالا
 2. توانایی تأمین سرمایش و گرمایش
 3. پمپ داخلی برای تخلیه آب اضافی تقطیر شده در داخل دستگاه

مهمترین مزایای آنها در مقایسه با دیگر مدل ها نیز شامل موارد زیر می شوند:

 1. کمک به زیبایی محیطی
 2. عدم اشغال فضا به علت نصب در داخل سقف
 3. توانایی پخش بهتر هوا در محیط، به خصوص هنگام استفاده از مدل های چهارطرفه و 360 درجه

اما ویژگی های این ادوات تنها به مزایای آنها ختم نمی شود و بدیهی است که با معایبی هم روبرو هستیم.

معایب فن کویل کاستی

یک بار دیگر، بخشی از معایب عملکردی این سیستم ها وابسته به طبیعت آنها به عنوان فن کوئل است که در میان تمامی مدل ها مشاهده می شود. اما بخشی دیگر، به تفاوت آنها با تجهیزات تهویه دیگر باز می گردد.
مهمترین معایب آنها که از طبیعت طراحی نشأت می گیرد عبارتست از:

 1. ناتوانی در کنترل رطوبت محیط
 2. نیاز به لوله کشی ساختمان برای تأمین آب (چه سرد و چه گرم)
 3. عدم ورود هوای تازه به ساختمان به خاطر نحوه عملکرد سیستم

و البته معایبی که مدل های کاستی به طور ویژه با آنها دست و پنجه نرم می کنند نیز شامل این موارد هستند:

 1. دشواری راه اندازی به علت نیاز به جاسازی در سقف ساختمان
 2. نظافت و تعمیر دشوار به خاطر عدم دسترسی به قطعات داخلی و فیلترها
 3. پنل فوق العاده آسیب پذیر در این مدل ها اجتناب ناپذیر است، چون به خاطر نصب در داخل سقف حفاظت کمتری می توان برای آن در نظر گرفت. هم در زمان نصب و هم در زمان تمیز کردن احتمال آسیب دیدن پنل وجود دارد.

نتیجه گیری:

در این مطلب به بررسیفن کویل‌های کاستی، ویژگی ها و مزایا و معایب آنها پرداختیم. پر واضح است که اگر نتوانید با شرایط نصب و راه اندازی یا نظافت و نگهداری آن کنار بیایید، این گزینه چندان برایتان کاربردی نخواهد بود. در عین حال، اگر بتوانید بر این مسائل فایق بیایید یا با آنها مشکلی نداشته باشید، با یکی از کم دردسرترین و جذاب ترین سیستم های تهویه مطبوع موجود در بازار روبرو هستید که می تواند تا مدت مدید پاسخگوی نیازهای شما باشد. رسالت ما در آشنا کردن شما با این نکات بوده است و حالا تصمیم بر عهده شماست که آیا می خواهید از این ادوات برای تهویه مطبوع ساختمانتان بهره ببرید یا خیر.