مزایا و معایب فن کویل دیواری
مزایا و معایب فن کویل دیواری

در انتخاب تجهیزات بهینه برای نیاز هر مصرف کننده ،اشراف داشتن بر مزایا و معایب دستگاه های تهویه هوا  مختلف،می تواند بسیار موثر باشد. اغلب این طور فرض می شود که صرف دانستن نیاز گرمایش یا سرمایش محیط و ظرفیت دستگاه ها برای انتخاب محصول ایده آل کفایت می کند، اما این فرض اشتباه است. اگر می خواهید سرمایه خودتان را هدر ندهید و بسته به نیازتان بهترین سیستم موجود در بازار را تهیه کنید، حداقلی از تسلط بر ویژگی های فنی محصولات در این حوزه را احتیاج دارید. این تسلط همان چیزی است که تلاش می کنیم در دستیابی به آن به شما عزیزان کمک کنیم.

فهرست مطالب:

 1. فن کوئل دیواری و مزایا و معایب آن
 2. مزایای فن کوئل دیواری
 3. معایب فن کوئل دیواری

فن کویل دیواری و مزایا و معایب آن

فن کویلها یکی از ادواتی هستند که برای تأمین هوای مطبوع در محیط انواع ساختمان ها به کار می روند. گرچه برخی از ویژگی ها و مشخصات آنها ثابت بوده و میان مدل های مختلف مشترک است، اما گاهی اوقات مشخصاتی هم یافت می شوند که مختص یک سری معین بوده و زمینه ساز قوت یا ضعف آنها در مقایسه با بقیه می شوند. مدل های دیواری یکی از این مدل ها هستند که برخی خصوصیات خاص و منحصر به فرد آنها نه تنها باعث می شود این محصولات در مقایسه با تجهیزاتی مانند کولرها و داکت اسپلیت ها متفاوت باشند، بلکه حتی خط فاصل واضحی میان آنها و دیگر مدل های فن کوئل موجود در بازار ترسیم می کند. بدیهی ترین نحوه نصب این محصول است که باعث تفاوت های طراحی، عملکرد و نصب در مقایسه با مدل هایی مانند کاستی یا سقفی می شود. از بسیاری جهات دیگر، این مدل به مدل های زمینی شباهت دارد و ویژگی های مشترک فراوانی می توانید میان این دو مدل پیدا کنید. در ادامه به بحث مزایا و معایب این مدل وارد می شویم و آنها را به طور خلاصه بررسی می کنیم تا به شناخت کافی از این تجهیزات دست پیدا کنید.

فن کویل دیواری چیست

مزایای فن کویل دیواری

برخی از مزایا و البته معایب این دستگاه به تفاوت های ساختاری آن با ادواتی مانند کولرها برمی گردد، در حالی که برخی دیگر به طور ویژه بین مدل های مختلف فن کویل فرق می گذارد. در ادامه به این موارد می پردازیم و بحث می کنیم که چرا هر کدام از آنها اهمیت دارند. مهمترین مزایای این دستگاه در تفاوت با دیگر سیستم های تهویه مطبوع عبارتند از:

 1. توانایی تأمین هوای سرد و گرم: این برتری مهمی است، چون بسیاری از تجهیزات مانند اسپلیت ها قادر نیستند هم سرمایش و هم گرمایش را تأمین نمایند.
 2. عملکرد مستقل و یکنواخت: این مورد به این معناست که می توانید برای هر اتاق یونیت متفاوتی نصب کنید و به این ترتیب دماهای مختلف در اتاق های گوناگون داشته باشید. در مقام مقایسه، بسیاری از سیستم های تهویه قادر نیستند چنین امکانی در اختیار شما قرار دهند.
 3. هزینه نصب و راه اندازی پایین: به خصوص در مقایسه با سیستم هایی که نیازمند کانال کشی هستند، این تجهیزات هزینه نصب و راه اندازی اندکی به شما تحمیل می کنند.
 4. امکان تأمین سرمایش و گرمایش به طور همزمان: اگر از مدل های چهار لوله بهره ببرید، می توانید همزمان دو یونیت داشته باشید که یکی سرما و دیگیری گرما تولید کند. شاید به نظرتان این ویژگی چندان کاربردی نباشد، اما در محیط هایی مانند بیمارستان ها و انبارها که باید محیط های معین در طی سال همواره دمای ثابتی داشته باشند، این قابلیت فوق العاده اهمیت پیدا می کند.

در عین حال، مهمترین برتری های آن بر دیگر انواع فن کویل های دیواری به شرح زیر هستند:

 1. وزن پایین: به خصوص در مقایسه با مدل های سقفی، با وزن کمتری در این مدل روبرو هستیم که به نصب و جابه جایی آن کمک شایانی می کند.
 2. نظافت آسان: فیلترهای این ادوات قابل شستشو هستند و معمولاً پس از هر چند ماه استفاده، پیشنهاد می شود این فیلترها برای پاک شدن از باکتری، ویروس و دیگر آلودگی ها حتماً تمیز شوند. دسترسی به آنها در مدل هایی مانند کاستی و سقفی کار شاق و دشواری به شمار می رود، اما در مدل های دیواری و زمینی این موضوع به شدت تسهیل شده است.

معایب فن کویل دیواری

مهمترین معایب این دستگاه هم شامل این موارد است:

 1. عدم حضور جریان هوای تازه در محیط: این تجهیزات هوای تازه ای وارد فضا نمی کنند و ساختار کاری آنها مبتنی بر گردش هوای موجود در محیط است. بنابراین، از آنها نمی توانید در فضاهای مالامال آلودگی استفاده
  کنید.
 2.  وابستگی به تأمین کننده آب: فن کوئل ها از آب برای خنک کاری یا گرمادهی به محیط استفاده می کنند. هرچه تأمین کننده این آب عملکرد بهتری داشته باشد، خروجی عملیاتی بهینه تری نیز مشاهده خواهید کرد. بنابراین، خواسته یا ناخواسته در این ادوات با وابستگی به تأمین کننده اصلی (مانند موتورخانه یا چیلر) روبرو هستیم.
 3.  اشغال فضا: این موردی است که مختص نمونه های زمینی و دیواری است و طبیعتاً شامل اشغال محیط به خاطر حضور یونیت در فضای ساختمان می شود.