مزایای استفاده از فن کویل سقفی توکار
مزایای استفاده از فن کویل سقفی توکار

فن کویل سقفی چیست؟

با فرارسیدن فصل های گرما و سرما، نیاز به استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی ضروری می شود و لازم است تا با استفاده از این دستگاه ها، هوای مورد نیاز خود را تامین نماید. یکی از بهترین سیستم های مورد استفاده در چهار فصل فن کویل ها هستند که با تامین دمای مورد نیاز در هر فصلی آرامش و راحتی را برای استفاده از این محصولات فراهم می نماید. دراین محتوا تلاش می شود تا با بررسی انواع فن کویل ها، خصوصا فن کویلهای سقفی توکار، کمک شود تا مخاطبان سایت با آگاهی کامل نسبت به این سیستم ها، دستگاه های مورد نیاز خود را شناسایی و تامین نمایند. فن کویل دستگاهی از مجموعه سیستم تهویه مطبوع به شمار می رود که وظیفه تامین گرمایش و سرمایش ساختمان را بر عهده دارد. این دستگاه از دو بخش اصلی فن و کویل تشکیل شده و در فصل های مختلف اقدام به تامین دمایمورد نظرمی نماید. آب گرم در تابستان و آب سرد در زمستان از داخل کویل های مسی یا آلومینیومی آن عبور کرده و به کمک یک فن هوا را از داخل کویل ها عبور داده و پس از عبور از داخل کویل ها تغییر دما هوا اتفاق می افتد. در ادامه با استفاده از دریچه فن کوئل به داخل واحد پرتاب می شود. هوای مطبوع با هوای داخل اتاق تبادل حرارت داشته و دمای واحد را به اندازه دلخواه می رساند.

معرفی انواع فن کویل

ابتدا لازم است تا به بررسی انواع این سیستم ها پرداخته شود، به طور کلی فن کوئلها به 5 مدل اصلی تقسیم بندی می شوند:

سقفی توکار: استفاده از این مدل در ساختمان ها رایج است و به دلیل توکار بودن فضای خانه را اشغال نمی نماید.
سقفی روکار: روی سقف نصب می شود اما اجزای آن به صورت روکار و در معرض دید است. البته استفاده از این مدل چندان متداول نیست.
زمینی: این مدل در روی زمین نصب می گردد. مشکل اصلی این نوع، اشغال بخشی از فضای ساختمان است.
دیواری: این نوع روی دیوار نصب می شود و از نظر ظاهری چیزی شبیه به اسپلیت ها است اما از نظر ساختاری کاملا متفاوتند.
کاستی: استفاده از این مدل بسیار متداول است و در داخل سقف به صورت توکار نصب می شود و به صورت عادی تنها یک دریچه در داخل ساختمان مشخص بوده و اجزای آن در داخل سقف کاذب تعبیه شده است.

 

فن کویل سقفی چیست

مزایای فن کویل سقفی توکار

تفکیک مستقل بخش ها

یکی از مهمترین مزایای فن کویل نسبت سیستم هواساز، ایرواشر و کولر های آبی قابلیت کنترل آن در زون یا بخش است. با توجه به بخش بندی ساختمان ها، برای هر بخش می توان دمای متفاوتی را در نظر گرفت و با تنظیم سیستم این کار را مدیریت نمود. برای درک بهتر، در یک واحد مسکونی تعداد 4 عدد فن کویل وجود داشته باشد، هر کدام از فن کویلها می تواند دمای متناسب خود را داشته باشد و هر کس در اتاق خودش دما را کنترل نماید. فن کویل ها دارای سیستم کنترلی هستند که به کمک آن می توان دمای هوا را تنظیم نموده و ترموستات دمای اتاق را اندازه گیری کرده و به دستگاه دستور قطع و وصل می دهد. همچنین دور موتور را نیز می توان به صورت جداگانه کنترل نمود.

توزیع دمای مناسب

توزیع دمای مناسب از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه هاست. با توجه به این که این سیستم های سرمایشی از نوع جریان اجباری است و برای توزیع دما از فن استفاده می نمایند، به کمک ایجاد جریان باد، هوا را به تمام نقاط توزیع نموده و به سرعت دما را در بخش های مختلف اتاق کنترل می نمایند. همچنین در هنگام طراحی، با توجه به نوع کاربری ساختمان، محل درها و پنجره ها و نقشه ساختمان محل فن کوئلها را طوری انتخاب کرد که بهترین توزیع دما را بر ساکنان داشته باشد.

سرمایشی و گرمایشی بودن

تامین گرما وسرما از دیگر مزیت های این نوع دستگاه های به شمار می رود که هر روزی از سال و در هر فصلی، بدون نیاز به تغییرات جدی مانند مدیریت موتورخانه، انجام لوله کشی بخاری و … ، از تهویه مطبوع استفاده نمایند. لازم به یاد آوری که این مدل، فن کویل سقفی توکار از جهت نوع لوله کشی به دو صورت ۲ لوله ای و ۴ لوله ای تقسیم بندی می شوند. در مدل ۲ لوله ای کویل های سرمایشی و گرمایشی یکسان هستند اما در ۴ لوله ای کویل های سرمایشی و گرمایشی به صورت جداگانه تعبیه می شوند.

اجرای ساده تر و اشغال فضای کمتر زیر سقف

برای اجرای سیستم فن کویل کافیست ۲ لوله آب رفت و برگشت به آن لوله کشی شود و بر خلاف سیستم های داکت اسپلیت و هواساز نیاز به کانال کشی ندارد، از این جهت هنگام اجرا، فضای کمتری را اشغال نموده و بر زیبایی محیط داخلی می افزاید. از این رو نصب سیستم های تاسیساتی کار راحت تری را در پیش دارند، چرا که انتقال لوله کشی کردن در زیر سقف به مراتب ساده تر از کانال کشی کردن در زیر سقف است.