علائم خرابی ترموستات کولر گازی
علائم خرابی ترموستات کولر گازی

در بسیاری از ساختمان های مدرن، به کار بردن کولر گازی به عنوان دستگاه تهویه هوای اصلی به شدت طرفدار دارد. این تجهیزات به نسبت دیگر همتایان خود نصب آسان تر و تعمیرات کم هزینه تری دارند و در عین حال در مقایسه با کولرهای آبی عملکرد به مراتب بهینه تری در اختیار شما قرا می دهند. این برتری ها به کمک قطعات جانبی و سیستم کنترل پیشرفته اسپلیت‌ها یا همان کولرهای نوع گازی فراهم می شود که با وجود مزایای متعدد خود، در خصوص تعمیر و نگهداری چالش های خاص خود را به وجود می آورند.

یکی از این چالش ها خرابی ترموستات است که وظیفه تنظیم و کنترل دمای عملکرد دستگاه را بر عهده دارد. در این مطلب به بررسی علائم خرابی این دستگاه خواهیم پرداخت، اما پیش از آن بحث می کنیم که این قطعه چیست و چه نقشی دارد و چرا باید خرابی آن را جدی بگیرید. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

 1. ترموستات کولر چیست؟
 2. نحوه عملکرد ترموستات کولر
 3. انواع ترموستات کولر
 4. بررسی علائم خرابی ترموستات کولر
 5. محل قرارگیری ترموستات کولر
 6. آموزش تست ترموستات کولر به زبان ساده

 

خرید ترموستات کولر

 

ترموستات کولر گازی چیست؟

وظیفه قطع و وصل کردن جریان برق ورودی به کمپرسور و متعادل کردن دما در کولرهای نوع گازی بر عهده  این قطعه است. این قطعه ارزشمند طوری طراحی شده است که در وقتی دمای محیط بالا می رود،کولر جریان برق کمپرسور را وصل می‌کند و دمای محیط را کاهش می دهد. یعنی زمانی که محیط خنک شد، مجددا جریان برق را قطع می‌کند تا از مصرف بی رویه برق جلوگیری کند.

بیشتر بدانید:

ترموستات وای فای دار چیست؟

نحوه عملکرد ترموستات کولرگازی

اگر با عملکرد انواع دماپا و سیستم های مبتنی بر دما که با آنها کار می کنند آشنا باشید، با جواب این سوال پیش از این روبرو شده اید. در کولرهای نوع گازی هم مسئولیت تنظیم و کنترل دما بر عهده این قطعه قرار می گیرد. برای این کار، قابلیت قطع و وصل کردن جریان برق ورودی به کمپرسور در اختیار آن قرار گرفته است. با افزایش دمای محیط، جریان برق کمپرسور به کمک این ابزار وصل شده و گردش مبرد در داخل مدار سیستم باعث خنک شدن محیط می شود. در صورتی هم که به دمای ایده آل دست پیدا کنید، همین قطعه وارد عمل شده و از مصرف بی رویه برق جلوگیری می کند. در مدل هایی که هم سرما و هم گرما را تأمین می کنند، همین فرآیند برای تأمین گرما هم تکرار می شود.

نحوه عملکرد ترموستات کولرگازی

انواع ترموستات کولر گازی

عملکرد ترموستات استفاده شده در کولرهای نوع گازی بر اساس طراحی آن است:

 1. مدل های مکانیکی به کمک انبساط مایعات کار می کنند و یک عدد سنسور، یک لوله مویین و یک دیافراگم دارند. در این مدل ها با بالا رفتن دمای سنسور مایع از لوله مویین به دیافراگم منتفل شده و باعث باز و بسته شدن یک کلید فنری برای کنترل جریان برف می شود.
 2. در طرف دیگر، مدل های الکتریکی و هوشمند به وسیله جریان برق با سنسور در ارتباط هستند و بر اساس پالس های الکتریکی دریافتی، دستورات قطع و وصل جریان برق را به رله مینیاتوری می فرستند.

حالا که با کلیت کارکرد این ابزار آشنا شدیم، بگذارید به سراغ علائم خرابی آن برویم.

بیشتر بدانید:

نحوه عملکرد ترموستات

بررسی علائم خرابی ترموستات کولر گازی

 1. همان طور که گفتیم، کار این قطعه مدیریت قطع و وصل شدن سیستم تهویه هوای مطبوع است تا محیط به دمای ایده آل برسد و در آن دما باقی بماند. برخی مدل های هوشمند علاوه بر قطع و وصل کردن، میزان دور سیستم را هم کنترل می کنند و در نزدیکی دمای تنظیم شده، میزان هوادهی را پایین می آورند. طبیعتاً هر گونه خرابی در این سیستم با عدم کنترل همراه خواهد بود، پس واضح ترین علامت خرابی ترموستات یک سره کار کردن و متوقف نشدن کولرگازی شماست.
 2. خرابی های دیگر بر همین اساس قابل تشخیص هستند. فرض کنید دمای معینی را انتخاب کرده اید اما دستگاه مرتباً در دماهای دیگری از کار می افتد یا آغاز به کار می کند. این موضوع هم نشان دهنده ایراد در قسمت کنترل دماست. اگر دما را در نزدیکی دمای کنونی تنظیم کرده اید و دستگاه به مدت طولانی کار می کند و تغییرات شدید دمایی را در محیط حس می کنید، به احتمال زیاد با خرابی این قطعه روبرو هستید. در مدل های الکتریکی چک کردن اتصالات و وجود جریان برق در داخل آنها نیز یک امر مهم در بررسی دوره ای دستگاه شماست.
 3. گاهی یک اتصالی یا قطعی کوچک می تواند عملکرد این قطعه را به هم بریزد که رفع و رجوع آن چندان هم سخت نیست. اگر مدل شما دارای نمایشگر باشد، می توانید از این قسمت هم خرابی ها را بررسی کنید، به خصوص چون مدل های جدید و پیشرفته موجود در بازار اغلب اوقات خطاها را به صورت خلاصه به نمایش می گذارند.

خرید انواع کولر اسپلیت

محل قرارگیری ترموستات کولرگازی

در صورتی که محل نصب این قطعه به درستی انتخاب شود، بر عملکرد آن تاثیر زیادی خواهد داشت. پس بهتر است در جایی نصب شود که:

 1.  در معرض تابش نور مستقیم خورشید نباشد
 2. اطراف در و پنجره که جریان باد از آن عبور می‌کند، جای مناسبی برای نصب آن نیست.

آموزش تست ترموستات کولر گازی به زبان ساده

 1. آماده کردن ابزارهایی مثل اهم متر، یخ خرد شده
 2. بررسی دقیق بریدگی و یا شکستگی لوله مویین ترمو ستات
 3. چرخاندن thermostat تا انتها در جهت خلاف عقربه‌های ساعت
 4. وصل کردن سیم‌های رابط اهم‌متر به فیش اتصال thermostat جهت تست وصل بودن ترمو ستات، اگر وصل باشد، عقربه‌های اهم متر منحرف می شود.
 5. قرار دادن بالب ترمو ستات داخل ظرف یخ، زمانی که پس از مدتی جریان آن قطع و عقربه‌های اهم‌متر نیز قطع شد، ترمو ستات سالم است.
 6. چرخاندن مجدد thermostat در جهت عقربه‌های ساعت، اگر سالم باشد، عقربه‌های آن مجددا منحرف می شوند.
 7. این تست برای ترموستات بالای صفر است.

نتیجه گیری:

در این مقاله از سری مقالات، خانه تاسیسات ( بزرگترین مرکز فروش انواع لوازم و تاسیسات ساختمانی ) به بررسی ترموستات کولرگازی، نحوه عملکرد و علائم خرابی آنها پرداختیم. اشراف بر این دانش می تواند به شما کمک کند که پیش از بروز یک مشکل جدی برای سیستم تهویه هوای مطبوع خود متوجه نشانه های خرابی در قسمت کنترل دمای آن شوید و به این ترتیب با کمترین هزینه و در حداقل زمان ممکن به تعمیر و رفع مشکل بپردازید. گاهی علائم حضور ایرادات فنی بسیار ساده و پیش پا افتاده هستند، پس سعی کنید حضور آنها را نادیده نگیرید.