ازن در استخر کاربردها، عملکرد و ویژگی ها
ازن در استخر کاربردها، عملکرد و ویژگی ها

یکی از ملزومات احداث استخر، چه به صورت عمومی و چه به صورت خصوصی، به کار بردن تجهیزات ضد عفونی استخر و در واقع استفاده از  ادواتی برای گندزدایی آب آن است تا هم از رشد جلبک و تجمع آلودگی در داخل آب جلوگیری شود و هم بتوان سلامتی کاربران را تضمین نمود. رایج ترین ماده ای که برای این کار در دهه های اخیر استفاده شده است کلر بوده که در حجم بالا و در قالب تجهیزات گوناگون به کار رفته است. با این حال امروزه مشخص شده است که کلر و ترکیبات جانبی حاصل از واکنش های آن می توانند برای سلامتی انسان به شدت مضر باشند. خشکی پوست، تشدید اگزما، آسیب به مو و آسیب های داخلی در صورت ورود به بدن از مهمترین مضرات این ماده هستند. آسیب های ریوی برای کودکان، تشدید مشکلات تنفسی و تضعیف ریه ها در افراد سیگاری نیز از اثرات حضور آن در هوای اطراف استخرهاست.
با شناسایی این ایرادات، تلاش ها برای یافتن یک جایگزین مناسب با عملکرد مطلوب آغاز شد. این تلاش ها در نهایت امروزه به یافتن ازن ختم شده است: گازی از مشتقات اکسیژن که بدون بخش بزرگی از ایرادات کلر، می تواند نیازهای گندزدایی و ضدعفونی را به خوبی برآورده کند. در این مطلب به مهمترین دلایل برتری این ماده بر گندزداهای پایه کلری می پردازیم و بحث می کنیم که چرا استفاده از آن برای استخرتان مفیدتر و سالم تر است.

فهرست مطالب:

  1.  ازن چیست؟
  2. مزایای اصلی ازن در آب استخرها
  3. ازن ژنراتور چیست؟

 ازن چیست؟

ازن یکی از دگرشکل های اکسیژن است که در مولکول خود به جای دو اتم، سه اتم دارد. این تعداد اتم باعث ناپایداری آن می شود که قابلیت تولید یک اتم اکسیژن تنها را به آن می بخشد. اتم مذکور به سرعت می تواند با انواع مواد در محیط وارد واکنش شود، پس ازن به راحتی قادر است عملکرد بهینه ای به عنوان یک استریل کننده از خود نشان دهد.
این ماده بر اساس اکسیدکنندگی عمل می کند و به لطف این قابلیت، به راحتی می تواند برای گرفتن بو، رنگ، کدورت و نابود کردن میکروارگانیسم هایی مانند ویروس، قارچ و باکتری به کار برود. خارج از استخرها، می توان از آن برای ضدعفونی کننده در تصفیه خانه ها، مرغداری ها، دامداری ها و صنایع نساجی نیز بهره برداری نمود. برخلاف کلر، این ماده تقریباً هیچ محصول جانبی تولید نمی کند که باعث می شود استفاده از آن پاک تر و تمیزتر باشد. تنها ایراد آن بوی تند آن است که حتی در غلظت های اندک نیز قابل تشخیص است، پس انتخاب میزان مناسب آن بسته به کاربری اهمیت فراوانی دارد.

 ازن چیست؟

مزایای اصلی ازن در آب استخرها

به کار بردن ماده مذکور در استخرها به عنوان جایگزین کلر می تواند فوق العاده مفید باشد و مزایای متعددی به همراه دارد. مهمترین مزایای اختصاصی این ماده عبارتست از:

  1. از بین بردن رسوبات کربنات کلسیم و جلوگیری از تشکیل رسوب
  2.  بهبود عملکرد فیلترهای شنی با کمک به انعقاد مواد آلی
  3. برخلاف گندزداهای کلری، این ماده باعث آزار پوست، مو، چشم و بینی نمی شود.
  4.  عمر عملیاتی آن به شدت بالاتر از نمونه های مشابه کلری است.
  5.  افزایش شفافیت و زلالی آب

این ماده همانند نمونه های کلری می تواند به حذف جلبک کمک کند، اما خاصیت اکسیدکنندگی آن باعث می شود طعم و بوی نامطبوع ناشی از آن نیز از بین برود. ذرات معلق در مواجهه با ازن ناپایدار می شوند و از بین می روند، پس به شفافیت و صاف شدن آب نیز کمک می شود. یون های آلومینیوم و کلسیم موجود در استخرها در مجاورت آن رسوب می شوند و به این ترتیب فیلترها راحت تر می توانند آنها را جمع آوری کنند. به همین دلیل، اغلب بحث می شود که این دگرشکل اکسیژن به کاهش لجن و افزایش راندمان فیلتراسیون کمک شایانی می کند.

ازن ژنراتور چیست؟

ازن ژنراتور دستگاهی است که وظیفه تأمین این ماده برای استخرها را بر عهده می گیرد. این سیستم که دارای یک ساختار کنترلی گسترده و کاربردی است، قادر است مدیریت گندزدایی آب را بر عهده بگیرد. این نوع ادوات اغلب طراحی ساده اما موثری دارند و در بازار ایران با قیمت های مناسبی هم به فروش می رسند. به کارگیری رآکتورهای ماژولار، استفاده از تجهیزات آب خنک و هواخنک، ساختارهای کنترلی کاربر پسند و تأمین نیازهای محیط مورد نظر با حداقل مصرف انرژی مهمترین برتری این نوع سیستم ها به شمار می رود. اگر قصد دارید از ضدعفونی کننده های ازنی برای استخرتان استفاده کنید، پیشنهاد ما ازن ژنراتورهاست که قادرند با کمترین هزینه بهترین عملکرد ممکن را در اختیار شما قرار دهند.