کاربرد تصفیه آب
کاربرد تصفیه آب

کاربردهای تصفیه آب چیست؟

تصفیه آب فرآیند حذف مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده های بیولوژیکی، مواد جامد معلق و گازها از آب است. هدف تولید آب مناسب برای اهداف خاص است. بیشتر آب برای مصارف انسانی تصفیه و ضد عفونی می شود (آب آشامیدنی با کمک دستگاه تصفیه آب)، اما تصفیه آب نیز ممکن است برای اهداف مختلف دیگری از جمله کاربردهای پزشکی،دارویی،شیمیایی و صنعتی انجام شود.

تصفیه آب ممکن است غلظت ذرات معلق از جمله ذرات معلق، انگلی، باکتری ها، جلبک ها، ویروس ها و قارچ ها را کاهش دهد و همچنین غلظت طیف وسیعی از مواد حل شده و ذرات را کاهش دهد.

 

استانداردهای کیفیت آب آشامیدنی

این استانداردها معمولاً توسط دولتها یا با استانداردهای بین المللی تعیین می شود. این استانداردها بسته به میزان استفاده از آب، معمولاً شامل حداقل و حداکثر غلظت آلاینده ها هستند. بازرسی بصری نمی تواند تعیین کند که آب از کیفیت مناسبی برخوردار است. روش های ساده مانند جوشاندن یا استفاده از فیلتر کربن فعال خانگی برای از بین بردن تمام آلاینده های احتمالی که ممکن است از منبع ناشناخته ای در آب وجود داشته باشد، کافی نیست. حتی باید آب طبیعی چشمه قبل از تعیین نوع درمان، در صورت وجود، مورد آزمایش قرار گیرد. تجزیه و تحلیل شیمیایی و میکروبیولوژیکی گرچه گران است، اما تنها راه برای به دست آوردن اطلاعات لازم برای تصمیم گیری در مورد روش مناسب تصفیه است. امروزه دستگاه های تصفیه آب خانگی طوری طراحی شده اند که می توان با استفاده از آنها و تا حدودی مشکل آلودگی آب را بر طرف نمود.

5 دلیل که همه مستحق نوشیدن آب تمیز هستند:

به گفته دکتر تدروس آدانوم گبرایسوس ” آب سالم، بهداشت و بهداشت در خانه نباید فقط امتیاز کسانی باشد که ثروتمند هستند و یا در مراکز شهری زندگی می کنند. اینها برخی از اساسی ترین الزامات سلامت انسان است و همه کشورها مسئولیت اطمینان از دسترسی همه به آنها را دارند.”

متأسفانه، آب تمیز برای بسیاری هنوز غیرقابل دسترس است و تا زمانی که دولت ها تمایل به موضع گیری نداشته باشند، این وضعیت همچنان ادامه خواهد داشت. در اینجا پنج دلیل وجود دارد که چرا همه نیاز به دسترسی به آب آشامیدنی تمیز دارند:

استانداردهای کیفیت آب آشامیدنی

 

  • فراهم کردن تغذیه سالم:

آب منبع شماره یک تغذیه است. بدن انسان از 60٪ آب ساخته شده است و این به خوبی نشان می دهد که اهمیت آب چیست. انسان برای عملکرد سیستم های فیزیولوژیکی خود باید به اندازه کافی هیدراته شود. علاوه بر این،آب به حفظ سلامت اندام کمک می کند و به خون اجازه می دهد تا قوام مورد نیاز برای جریان آزاد و انتقال اکسیژن و مواد مغذی به هر سلول بدن را حفظ کند.

  • پیشگیری از بیماری ها:

آیا می دانید اگر افراد قادر به نوشیدن آب سالم و تمیز نباشند، این بیماری انواع بیماری ها را به وجود می آورد؟ شرایط پزشکی مهلکی مانند وبا،حصبه و هپاتیت A به دلیل مصرف و یا وجود آب آلوده رخ می دهد. خطراتی را که مردم در معرض آن هستند تصور کنید. وقتی که تنها چیزی که می توانند بنوشند آبی است که از فاضلاب و مکان های آلوده مانند صنایع می آید. آب تمیز نه تنها برای در امان ماندن از بیماری بلکه برای حفظ سلامتی نیز ضروری است.

  • کمک به خلاص شدن از سموم:

آب تمیز، تازه و بی خطر همچنین به خلاص شدن از بدن از انواع سموم کمک می کند.،چه به دلیل واکنشهای بدنی ایجاد شده از منابع خارجی و چه به دلیل مصرف آب آلوده.

  • برای کشاورزی و تولید مواد غذایی:

وقتی صحبت از تولید غذا می شود، آب تمیز یک ماده اساسی است. اگر به محصولات و غلات آب آلوده داده شود، باکتری ها و بیماری به کسانی که محصول تازه را مصرف می کنند سرایت می کند. بنابراین، آبی که برای کشاورزی استفاده می شود نیز باید از منابع ایمن و تمیز تأمین شود.

  • امکانات بهداشتی بهبود یافته:

آب تمیز فقط برای آشامیدن لازم نیست بلکه برای اهداف بهداشتی نیز لازم است. اگر لباس ها شسته شوند، یا بدن با آب آلوده شسته شود، این نیز منجر به ظهور بیماری ها می شود. این مورد در مورد آشپزی، نظافت و سایر کارهای مشابه است که جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما است. آب تمیز برای سلامتی لازم است.