کولر گازی بانه ای بهتر است یا گارانتی دار

بر کسی پوشیده نیست که عموم مردم ایران از مشکلات اقتصادی رنج می برند و این مشکلات می توانند در اولویت بندی آنها برای خرید ملزومات زندگی اثر قابل توجهی بگذارد. یکی از نمونه های این اثرگذاری تجهیزات تهویه مطبوع است که طی چند سال اخیر، مانند اکثر لوازم خانگی، شتاب عجیبی را در افزایش قیمت خود تجربه کرده اند. فرقی نمی کند شما یک کولر گازی سبک و کوچک بخواهید یا یک سیستم چیلر برای یک مجتمع بزرگ، در هر صورت با اختلاف قیمت بسیار زیادی نسبت به تنها چند وقت پیش از این روبرو می شوید که تأمین این اختلاف قیمت و پر کردن شکاف به وجود آمده به خاطر مسائل کلان اقتصادی، کار هر کسی نیست. اینجاست که بسیاری از افراد به هر گزینه ای که با قیمت کمتر در بازار یافت شود جذب می شوند، رویدادی که می تواند فوق العاده خطرناک باشد. مشهورترین مورد در میان این گزینه های جایگزین، بازار مشهور بانه است که ادوات خریداری شده از طریق آن در حوزه تهویه مطبوع به تجهیزات بانه ای مشهور هستند.

از آنجایی که بازارچه های مرزی، مانند بانه، اولین نقطه ورود محصولات به کشور و به نوعی مبدأ آنها برای بسیاری از فروشگاه های سطح شهرهای بزرگ به شمار می روند، اغلب قیمت ارزان تری نسبت به میانگین بازار داشته و بسیاری از مردم از محصولات آن استقبال می کنند. هر سال هزاران کولرگازی از طریق بانه وارد کشور می شود که بسیاری از آنها در بازار با نمونه های گارانتی دار رقابت می کنند.
در این مطلب به ویژگی های این دستگاه ها می پردازیم و بحث می کنیم که بین قیمت و گارانتی باید کدامیک را انتخاب کنید. همراه ما باشید.

کولر گازی بانه ای بهتر است یا گارانتی دار

مزایای خرید کولرهای گازی گارنتی دار

گارانتی عبارت انگلیسی معادل تضمین است و حضور آن برای یک دستگاه، به عنوان اثبات کننده کیفیت و کارایی سیستم به شمار می رود. در این زمینه می توانید مقاله ” تفاوت گارانتی و وارانتی ” را مطالعه نمایید و اطلاعات بیشتری در مورد گارانتی کسب نمایید. کولرهای گازی ساخته شده توسط برندهای معتبر با هدف خدمت رسانی به مشتریان و ارائه خدمات پس از فروش از گارانتی استفاده می کنند و اغلب مرکز اصلی آنها نمایندگی ها و فروشگاه های شناخته شده ای هستند که با این برندها همکاری نزدیک دارند. خرید از چنین مراکزی نه تنها به شما اطمینان خاطر می بخشد که محصول نو و سالمی تهیه می کنید، بلکه باعث می شود در زمان بروز هر نوع خرابی همیشه دسترسی به مجرب ترین تعمیرکار ممکن برای محصولتان داشته باشید. مدل های بانه ای اما این طور نیستند. این محصولات بدون گارانتی عرضه شده و در نتیجه هیچ پشتیبانی برای آنها وجود ندارد. هیچ بعید نیست کولرهای گازی که از این طریق وارد بازار می شوند و اغلب از برندهای ناشناخته ای هم هستند، چیزی جز تجهیزات بنجل و تقلبی نباشند که به سرعت خراب شده و فقط هزینه اضافی روی دستتان می گذارند. ارزانی آنها بی علت نیست و بیشتر اوقات رابطه نزدیکی با کیفیت پایینشان دارد.

اسپلیت ها باید سطح کیفیت، مصرف انرژی، کیفیت عملکرد و به تبع آن قیمت منطقی داشته باشند. اگر محصولی در بازار بدون گارانتی عرضه می شود، ارائه دهنده آن عملاً به شما می گوید که حتی خودش هم به محصولش اعتماد ندارد. چطور می توان به کسی اعتماد کرد که از کیفیت محصولش مطمئن نیست؟ این امر به این معناست که یا با محصول کم کیفیت و ضعیفی روبرو هستید یا دستگاه مورد نظر به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

خرید کولرهای گازی گارنتی دار

معایب خرید کولرگازی بانه ای

همان طور که گفتیم، مهمترین علت محبوبیت کالاهایی مانند اسپلیت های بانه ای، قیمت پایین تر آنها نسبت به میانگین بازار عادی است. با این حال، اکثر اوقات علت این تفاوت قیمت را باید در قاچاق جستجو کرد. انتقال این محصولات با برچسب تقلبی به بازارچه های مرزی نیازی به صرف هزینه های زیاد ندارد و همین را می توان از دلایل پایین بودن میزان قیمت این محصولات دانست. همچنین به دلیل قاچاق بودن کالا، واسطه ها و دلال ها تلاش می کنند با کمترین هزینه دستگاه ها را خریداری کرده و به بازار بیاورند. باید به مونتاژ آنها هم اشاره کرد، جایی که به طور عمده فرآیند مونتاژ در سوله ها و انبار های غیر استاندارد انجام می گیرد و افراد مشغول به این کار نیز دانش فنی لازم را ندارند، پس با دستگاه هایی روبرو می شوید که اغلب اوقات احتمال خرابی بالایی دارند. به همه این ها ادوات غیراستاندارد به کار رفته حین مونتاژ را هم بیافزایید تا بیش از پیش اثبات شود که با تولیدات مطلوبی روبرو نیستیم.

نتیجه گیری:

همان طور که گفتیم، محصولات مشهور به بانه ای شاید قیمت کمتری داشته باشند، اما سیلی از مشکلات را با این قیمت ارزان همراه می کنند. کیفیت مورد بحث ادوات، مونتاژ غیر حرفه ای، فقدان خدمات پس از فروش، ناشناخته بودن برند، امکان پایین بودن قیمت به علت غیرقانونی بودن ورود آن به کشور و… همگی نکات بسیار مهمی هستند که در هنگام خرید باید اثر آنها را در نظر داشته باشید. اگر اسپلیت بانه ای شما در عرض یک هفته دچار خرابی شود، هیچکس پاسخگو نخواهد بود. اما یک دستگاه دارای گارانتی را همواره می توان نزد تولیدکننده برد تا تعمیر و حتی تعویض شود. پس شاید به نظر در نگاه اول اختلاف قیمت بین این دو محصول فاحش باشد، اما در نهایت پولتان را دور نخواهید ریخت و اختلاف قیمت پرداختی ارزشش را دارد.