فواید ساخت استخر طبیعی
فواید ساخت استخر طبیعی

استخر طبیعی چیست و چه مزایایی دارد؟

استخر طبیعی در واقع استخرهای شنا ارگانیک می باشد چرا که در آن از عناصر طبیعی به جای مواد شیمیایی جهت تمیز نگه داشتن و ضد عفونی کردن آب استفاده می‌شود.

مقایسه استخر طبیعی با استخر کلر دار

شنا در یک آب کلردار در یک روز گرم طراوت بخش و لذت بخش است، اما قابل مقایسه با تجربه شنا در یک استخر طبیعی نیست. چرا که استخرهای طبیعی باعث خارش و قرمز چشم ، خشکی پوست که پس از شنا در آب کلر معمول است، نمی شوند.علاوه بر ارائه زیبایی در حیاط ، مزایای بسیار دیگری نیز دارند، از جمله:

استخرهای طبیعی چگونه کار می کنند؟

با تقلید از تنوع زیستی و عملکرد محیط طبیعی، استخرهای شنای طبیعی مناطق جداگانه ای برای شنا و تصفیه آب دارند. طرح ها و همچنین اندازه ها و نسبت های توصیه شده می توانند، متفاوت باشند.

توصیه های حداقل اندازه آن از 30 تا 50 متر مربع است، اما بسیار کوچکتری نیز وجود دارندکه عملکرد خوبی دارند.بسته به نوع طراحی، مناطق شنا معمولاً 50 تا 70٪ از کل سطح آب را تشکیل می دهند. بقیه به فیلتراسیون اختصاص داده می شوند. آب به مناطق کم عمق با عمر گیاه زیاد جمع می شود که مانند فیلترهای طبیعی عمل می کنند و آب را خالص و شفاف نگه می دارند.
برای اینکه گیاهان رشد کنند، سطح pH باید بین 5.5 تا 7 حفظ شود، اگر استخر از نظر طراحی مناسب واقع شده باشد، نسبت به نوع معمولی نیاز به نگهداری کمتری دارد.

استخرهای طبیعی چگونه کار می کنند؟

مساحت سطح: هرچه یک بزرگتر (عمیق تر) باشد، احتمال بروز مشکل جلبک کمتر است. حداقل مساحت 45 تا 50 متر مربع برای استخر سالم توصیه می شود.

نسبت سایه و آفتاب: خورشید باعث رشد جلبک ها و فتوسنتز می شود،بنابراین هرچه در معرض آفتاب کمتر باشد، بهتر است. مناطق آفتابی را می توان به طور طبیعی با برگ های شناور سایه انداخت که رشد جلبک ها را کند و از آبزیان محافظت کند.

پشه کمتر: به گفته میک هیلاری، متخصص استخر و بنیانگذار Total Habitat، آب متحرک و شکارچیان طبیعی لاروهای پشه که در آب فاقد کلر ساکن خواهند شد، استخرهای شنای طبیعی را عملا عاری از پشه می کند.علاوه بر این،می تواند با جذب سنجاقک ها و سایر شکارچیان طبیعی پشه ها، باعث کاهش جمعیت حشرات گزنده شود.

زندگی آبزیان، حشرات،حلزون ها و دوزیستان: آنها از یکدیگر تغذیه می کنند، از آب سالم و جذابیت یک برکه طبیعی اطمینان حاصل می کنند.

دفنیا: این موجودات میکروسکوپی در بیشتر دریاچه ها و برکه ها معمول هستند. آنها نقش مهمی در تنظیم چرخه نیترات ها، فسفات ها و فیتوپلانکتون ها دارند. آنها شکارچیان باکتری ها هستند و منبع مهم غذایی برای سایر آبزیان هستند.

گیاهان: سه نوع گیاه به طور معمول چرخه طبیعی استخرهای شنا را تنظیم می کنند:

  1. گیاهان شناور: نیلوفرهای آبی و سایر گیاهان شناور که ریشه آنها در پایین است سایه ایجاد می کنند و از میکروارگانیسم ها در برابر اشعه UV محافظت می کنند.
  2. گیاهان اکسیژن ساز: با جذب نیترات و فسفات، گیاهان شناور غوطه ور و آزاد به تعادل اکولوژیکی استخر کمک می کنند و نقش مهمی در کاهش رشد جلبک ها دارند.
  3. فیلترهای بیولوژیکی: با عبور آب از ساختار ریشه گیاهان،میکروارگانیسم های متمرکز در سیستم ریشه به عنوان یک فیلتر طبیعی عمل می کنند، آلودگی ها و مواد مغذی اضافی را از آب خارج می کنند.

هزینه راه اندازی استخرهای طبیعی

برخی می گویند هزینه بیشتری دارد، برخی می گویند هزینه کمتری دارد. طراحی و پیچیدگی بزرگترین عوامل در تعیین هزینه استخر طبیعی ساخته شده توسط متخصصان در مقایسه با نوع کلر دار است. یک مزیت بزرگ نوع طبیعی نسبت به کلر دار، این است که به هیچ عنوان به فضای سبز دیگری احتیاج ندارد و به همین دلیل می تواند هزینه تمام شده آن را حتی رقابتی تر کند.

آیا باید به استخر شنای طبیعی ماهی اضافه کرد؟

اضافه کردن ماهی می تواند یک ایده بسیار فریبنده باشد و بعد کاملا جدیدی به اکوسیستم و همچنین تجربه شنا اضافه کند. اما گنجاندن ماهی در استخر شنا باعث دفع ماهی نیز می شود که رشد جلبک را تسهیل می کند.با گنجاندن ماهی، به نگهداری بیشتر نیاز است، بنابراین باید آمادگی لازم را برای این کار فراهم نمود.

هزینه استخرهای طبیعی

طریقه نگهداری از استخر طبیعی

نگهداری از آنها در دسته کاملا متفاوتی از استخرهای دارای کلر قرار می گیرد. مراقبت از یک محیط طبیعی بیشتر شبیه به باغبانی است. استخرهای مختلف به سطوح مختلف نگهداری احتیاج دارند. اما وجه اشتراک همه آنها نیاز به آماده شدن برای زمستان است. در حالی که برگ ها هنوز روی درختان هستند، می توان کارهای زیر را انجام داد:

  • هرس کردن گیاهان و پاک کردن مواد آلی از سطح آب با استفاده از توری کفگیر
  • پوشاندن سطح حوضچه با تور جهت جلوگیری از تجمع برگها و بقایا
  • از بین بردن و تخلیه سیستم ها و پمپ های فیلتراسیون