بهترین جایگزین کولر آبی
بهترین جایگزین کولر آبی

به خاطر موقعیت جغرافیایی ایران و غالب بودن آب و هوای گرم و خشک در اکثر نقاط آن، استفاده از کولرهای آبی بسیار شایع است. با این حال، به مرور زمان و با اثبات هرچه بیشتر نقاط ضعف بزرگ این دستگاه، کاربران به فکر سیستم‌های جایگزین افتاده اند. با این حال، در میان ده‌ها سیستم تهویه هوای ساختمان دیگر که در بازار هستند، پیدا کردن جایگزین بهینه کار چندان آسانی نیست. در این مطلب تلاش می کنیم با بررسی اجمالی کولرهای آبی نقاط قوت و ضعف آن را تشخیص دهیم و بر اساس آن مشخص کنیم کدامیک از تجهیزات موجود در بازار می توانند جایگزین مناسبی برای آن باشند.

 

خرید کولر آبی

بهترین سیستم های سرمایشی جایگزین کولر آبی

این تجهیزات به طور عمده تنها قادرند کار سرمایش را بر عهده گرفته و فاقد تایمر، ترموستات یا تنظیمات دقیق برای شرایط محیطی ( مانند رطوبت، دما و…) هستند. تمام این موارد باعث می شود با دستگاهی بسیار ساده و به تبع آن ارزان قیمت روبرو باشیم که نصب و راه اندازی آسانی نیز دارد.

عملکرد این سیستم بر اساس افزودن رطوبت به هوا و جذب حرارت از طریق این رطوبت است. روش کارکرد آن به این شکل است که آب موجود در پوشال‌ها یا سلول‌های کولر با هوایی که موتور به داخل ساختمان می دمد همراه می شود و با ورود به فضای ساختمان، قطرات ریز آب حرارت محیط را جذب می کنند. این فرآیند گرچه در محیط‌های بسیار خشک موثر است، اما به دلیل اینکه بر رطوبت تکیه می کند نیاز دارد تبادل هوا در داخل ساختمان وجود داشته باشد تا از اشباع محیط جلوگیری شود. مشخصاً مناطقی که هوای شرجی دارند نمی توانند استفاده بهینه ای از این دستگاه داشته باشند، بنابراین به ندرت این سیستم را در مناطق ساحلی ایران مشاهده می کنیم.

سوال این است که چه سیستم‌هایی می توانند به طور موثر جایگزین کولرهای آبی شوند؟ جواب این سوال اغلب با هزینه جایگزینی گره می خورد و در بهترین حالت به دو گزینه می رسیم: کولرهای گازی و داکت اسپلیت‌ها.

جایگزین مناسب برای کولرهای آبی

  • کولر گازی (اسپلیت):

کولرهای گازی دارای دو یونیت هستند که یکی در بیرون از ساختمان و دیگری در داخل آن نصب شده و از طریق لوله‌های مسی به هم وصل می شوند. یونیت خارجی ماده ای به نام گاز مبرد را سرد کرده و آن را به فرم مایع به سمت یونیت داخلی می فرستد. در یونیت داخلی مبرد با جذب گرمای محیط مجدداً به گاز تبدیل شده و به سمت یونیت خارجی پس فرستاده می شود.

این فرآیند طبیعتاً ارتباطی با رطوبت محیطی پیدا نمی کند و به همین دلیل سرمایش بهتری در اختیار شما قرار می دهد، حتی اگر تهویه مناسبی نداشته باشید. به لطف دارا بودن سیستم تنظیم دما و رطوبت، ترموستات و سیستم کنترلی این دستگاه مصرف انرژی کمتری دارد. همچنین، با برعکس کردن فرآیند به راحتی می توان گرمایش را هم تأمین نمود پس قابلیت تأمین گرما در فصل سرد هم به قابلیت‌های این دستگاه افزوده می شود. همه اینها باعث می شود اسپلیت‌ها گزینه‌های ایده آلی برای جایگزینی مدل‌های آبی باشند.

 

خرید انواع کولر گازی و اسپلیت

 

 

کولر گازی بهترین جایگزین کولر آبی

 

با این حال، معضل اصلی این است که یک کولر آبی می تواند دمای فضای وسیع تری را نسبت به یک کولر گازی تنظیم کند. اغلب نیاز می شود هر اتاق در یک ساختمان یونیت داخلی مخصوص خودشان را داشته باشند. این موضوع شاید باعث شود که دمای هر اتاق به طور مجزا تنظیم گردد، اما در عوض هزینه‌های اضافی به شما برای تأمین قطعات وارد می کند.
اگر بخواهید هزینه بیشتری کنید و توانایی کانال کشی هم دارید، گزینه بعدی مطرح می شود: داکت اسپیلت.

 

  • داکت اسپلیت:

این دستگاه ها از بسیاری جهات شباهت‌های فراوانی به کولرهای گازی دارند. سیستم کارکرد همچنان بر اساس یونیت خارجی و یونیت داخلی است، اما اینجا یک یونیت داخلی به راحتی قادر است نیازهای یک ساختمان کامل را برطرف کند. برای تأمین گرمایش در این سیستم نیاز دارید حتماً یک کویل داشته باشید که از طریق پکیج یا موتورخانه آب گرم را برای آن تأمین کند.

مهمترین مزیت این دستگاه قرارگیری یونیت داخلی آن در داخل سقف یا سقف کاذب است که باعث می شود جای کمتری اشغال کند و شکیل تر باشد. یک بار دیگر، تنظیم شرایط محیطی به کمک سیستم‌های مدرن جزو مزیت‌های مطرح در مقایسه با مدل‌های آبی به شمار می رود.

با این حال این سیستم بی اشکال هم نیست. صدای تولیدی و مصرف انرژی بالا مهمترین نکات منفی آن هستند. همچنین، یکی از بزرگترین نقاط ضعف آن یکدست بودن دمای تنظیمی در کل ساختمان است. کانال کشی برای توزیع هوا در محیط یک پیش نیاز مهم است، هزینه‌های راه اندازی آن بالاست و ظرفیت‌های بالاتر داکت اسپلیتها به برق سه فاز برای کارکرد نیاز دارند.

 

خرید انواع داکت اسپلیت

 

 

داکت اسپلیت جایگزینی برای کولر آبی

 نتیجه گیری:

در این مطلب تلاش کردیم بهترین جایگزین‌ها برای کولرهای آبی را معرفی کنیم. بر این اساس، اگر می خواهید هزینه کمتری متحمل شوید و فضای کوچکتری هم دارید، کولر گازی گزینه بهتری است و اگر می توانید با هزینه و دردسرهای نصب داکت اسپلیت کنار بیایید، بهتر است به سراغ آن بروید. بسته به شرایطی که دارید، می توانید یکی از این دو را انتخاب کنید. در نهایت، همه چیز به شما، میزان هزینه ای که می خواهید صرف کنید و شرایط ساختمانتان دارد.