تهویه مطبوع برای مغازه و فروشگاه
تهویه مطبوع برای مغازه و فروشگاه

در نگاه اول شاید برایتان این سوال مطرح شود که فرق تهویه مطبوع در محیط های تجاری با محیط های مسکونی یا اداری چیست؟ فضای اداری از نظر چگونگی تهویه هوا شباهت های انکارناپذیری به ساختمان های مسکونی دارند و اختلافی که بین آنها وجود دارد به قدری ناچیز است که عملاً می توان آن را نادیده گرفت. نشانه این شباهت که کاملاً برای افراد مشهود و قابل لمس است، این واقعیت می باشد که بسیاری از ادارات در ساختمان هایی با کاربری مسکونی ساکنند یا می توانند ساکن شوند. اما این امر قابل تعمیم به محیط های تجاری نیست.

زمانی که در خصوص تهویه مطبوع و به خصوص سرمایش در مغازه ها و فروشگاه ها صحبت می کنیم، با فضایی بسیار متفاوت روبرو هستیم که به طور طبیعی و به خاطر نحوه عملکرد خود به طور ذاتی با جابه جایی هوای فراوانی روبرو هستیم. در یک فضای عادی، ادواتی که سرمایش تولید می کنند پس از مدت زمانی فعالیت تمام هوای محیط را خنک می کنند و در این حالت می توان دستگاه را خاموش کرد.

این امر اما در محیط های فروشگاهی صدق نمی کند. در چنین فضاهایی رفت و آمد زیاد است، با حضور منابع حرارتی و برودتی ثابت در داخل فضا روبرو هستیم و محصولات فاسد شدنی یا حساس به دما نیز ممکن است وجود داشته باشند. این شرایط نیازمند تعیین ساختار مخصوصی است که بتواند پاسخگوی شرایط باشد که سیستم های عادی خانگی الزاماً توانایی آن را ندارند.
در این مطلب به بررسی مهمترین ویژگی هایی می پردازیم که در این سیستم ها باید وجود داشته باشند و بر این اساس بهترین نمونه های موجود در بازار را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

ویژگی های سیستم های سرمایشی در مغازه و فروشگاه

هر سیستم سرمایشی که قرار است در یک فضای فروشگاهی استفاده شود، چه به عنوان یک مغازه مستقل کوچک و چه به عنوان بخشی از یک مجتمع تجاری یا پاساژ، باید دارای شرایط زیر باشد:

 1. بتواند در مدت زمان اندک دمای محیط را به سطح مد نظر برساند. این امر نشان دهنده سرعت بالای راه اندازی سیستم و تأمین سرمایش خواهد بود.
 2. بتواند رطوبت محیط را کنترل کند. در مناطق شرجی، کولرهای آبی رطوبت هوای محیط را افزایش می دهند، در حالی که در مناطق خشک کولرهای نوع گازی هوا را خشک تر می کنند. در این حالت به ابزاری برای کنترل رطوبت نیاز است که بسیاری از سیستم های موجود در بازار خود مجهز به آن هستند. البته در اغلب موارد نیازی به افزودن رطوبت به محیط وجود ندارد.
 3.  مصرف برق کمی داشته باشد. این مورد با توجه به تجاری بودن این فضاها و هزینه های بیشتر برق مصرفی آنها در درازمدت از اهمیت فراوانی برخوردار می شود.
 4. عمر مفید بالایی داشته باشد. این نوع فضاها به گونه ای طراحی می شوند که به طور دائمی مورد استفاده هستند و بنابراین هر چقدر فاصله میان تعمیرات دوره ای آنها بیشتر باشد بهتر است.
 5. در فروشگاه های کوچکتر بهره گیری از یک سیستم سرمایش کفایت می کند، اما در فروشگاه های بزرگ باید چندین یونیت را بتوان در نقاط مختلف نصب کرد که دماهای متفاوتی را تأمین کنند. برای مثال قسمت پروتئین یک هایپرمارکت باید دمای کمتری نسبت به محل فروش تنقلات داشته باشد.
 6. این ویژگی ها مشخصاً در هر دستگاهی یافت نمی شود. پس با اتکا به آنها می توان محصول نمونه را در بازار پیدا نمود.

سیستم تهویه مطبوع در فروشگاه های کوچک

بهترین سیستم تهویه مطبوع در فروشگاه ها

ترتیب محصولی که در این قسمت مطرح می شود، بر اساس هماهنگی آنها با ویژگی های مورد نیاز در محیط های فروشگاهی است. بنابراین هرچه در این ترتیب بندی پایین تر بروید، با محصولاتی روبرو می شوید که ارزش فنی کمتری دارند و کمتر می توانند نیازهای چنین فضاهایی را برطرف نمایند. بر این اساس، محصولات تهویه هوای مطبوع بهینه برای استفاده در فضاهای فروشگاهی به ترتیب عبارتند از:

 •  فن کویل: از انواع فن کویل به تعداد زیاد در نقاط مختلف فروشگاه می توان استفاده کرد. همه آنها به یک مینی چیلر و پکیج متصل می شوند و می توان هر کدام را به طور جداگانه روشن و خاموش کرد. در ضمن می توان دمای هوای خروجی از هر کدام را به صورت  جداگانه تنظیم کرد. نیاز به تعمیرات و نگهداری کم، مصرف انرژی بهینه از ویژگی های این سیستم است. از آنجایی که مینی چیلر از نوع هوا خنک است (دارای کندانسور هوا خنک) به برج خنک کننده و تجهیزات آن نیز نیازی نخواهد داشت. برای تامین هوای تازه نیز می توان از یک فن کویل کانالی در کنار سایر فن کویل ها یا یک دستگاه هواساز کوچک استفاده نمود. مینی چیلر دستگاهی برای سردسازی آب ، پکیج گازسوز دیواری یا زمینی دستگاهی برای گرم نمودن آب و فن کویل دستگاهی است که دارای لوله های مخصوص آب سرد و گرم (کویل) و فن است که وقتی آب در لوله های آن جریان می یابد ، دمای سطح لوله های آن کاهش یا افزایش یافته و دمای هوای دمیده شده توسط فن با برخورد با سطح لوله های سرد یا داغ ، کاهش یا افزایش می یابد.

بیشتر بدانید:

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

 • هواساز و چیلر مبتنی بر موتورخانه مرکزی: برای فروشگاه های بزرگ می توان از سیستم های مبتنی بر موتورخانه استفاده نمود. اگر مساحت بسیار زیاد باشد، هواساز گزینه بسیار مناسبی است. همچنین در پاساژها و مجتمع ها نیز می توان از این سیستم ها برای تأمین سرمایش کل ساختمان استفاده نمود.

بیشتر بدانید:

آشنایی با ساختار انواع هواسازها

 • زنت یا ایرواشر: یک گام بعد از سیستم های هواساز و چیلر قرار می گیرد، گرچه همچنان عملکرد گرمایش آن مشابه هواساز است. این سیستم حین فعالیت سرمایش باعث افزایش رطوبت می شود، پس مشابه کولرهای آبی با محدودیت استفاده در محیط های مرطوب همراه است.
 • داکت اسپلیت: مشابه کولرهای گازی است، با این تفاوت که یونیت داخلی آن داخل سقف کاذب نصب می شود. این دستگاه قادر است گرمایش را هم تأمین کند، پس بالاتر از اسپلیت‌های عادی در این لیست قرار می گیرد. اما باید توجه نمود که هوا را با کانال کشی به همه بخش های یک محیط ارسال می کند. و دمای هوای خروجی از همه دریچه ها یکسان  است. اگر در بخشی از فروشگاه به دمای کمتر نسبت به بخش دیگر نیاز باشد ، نمی توان دمای هر یک را جداگانه تنظیم کرد و هوای خروجی از همه دریچه ها دمای یکسانی است.

بیشتر بدانید:

روش محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت

 • کولر گازی (اسپلیت): این ادوات دارای یک یونیت خارجی در فضای آزاد و یک یونیت داخلی در داخل ساختمان هستند که به یکدیگر متصل شده و عمل سرمایش را از طریق تبادل حرارت با یک گاز مبرد انجام می دهند. ایراد آنها این است که با کارکرد خود هوای داخل را خشک می کنند و این می تواند در مناطقی با آب و هوای خشک در درازمدت مشکل زا باشد.
 • کولر آبی: آخرین گزینه پیش روی شما بهره گیری از کولرهای آبی است. این کولرها بهره وری مناسبی ندارند و تنظیمات آنها نیز غیردقیق و ساده است، پس نباید انتظار کیفیت هوای چندان بالایی داشته باشید. مزیت آنها هزینه اندک و توانایی تعمیرات راحتشان است. دقت داشته باشید که در محیط های مرطوب، این دستگاه ها قادر نیستند به خوبی عمل سرمایش را انجام دهند.

مرکز خرید سیستم تهویه مطبوع برای فروشگاه ها

در صورتی که قصد خرید هر یک از دستگاه های تهوه هوای معرفی شده را دارید. اما نمی دانید که دقیقا کدام یک از آنها می تواند جوابگوی نیاز شما باشد، می توانید با کارشناسان مجموعه خانه تاسیسات تماس بگیرید و مشاوره تخصصی رایگان قبل از خرید دریافت نمایید. خانه تاسیسات بزرگترین فروشگاه در حوزه تاسیسات ساختمانی و نمایندگی فروش اکثر برندهای خارجی و ایرانی این محصولات می باشد. لذا در صورت خرید از این مجموعه گارانتی اصل محصول خریداری شده را دریافت نموده و از خدمات پس از فروش آن محصول بهره مند خواهید شد. در ضمن محصول خریداری شده در سریع ترین زمان ممکن به سراسر ایران ارسال خواهد شد.