بهترین زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا
بهترین زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

با ورود بسیاری از افراد به زندگی شهرنشینی، با تمام خوبی هایی که می توان برای آن برشمرد اما از عیوبی که برای انسان ها به همراه داشته است نمی توان چشم پوشی کرد. آلودگی های مختلفی که در جریان زندگی شهر بسیاری از افراد و محیط را فرا گرفته است، سبب شده تا برای پاکسازی حتی مقطعی نیز دستگاه ها و سیستم های مختلفی استفاده نماییم. یکی از انواع آلودگی هایی که سالانه بسیاری از افراد را از بین می برد و یا به شکل غیرمستقیم بر سلامت ما و حتی کودکان و جنین نیز اثر می گذارد، آلودگی هواست. استفاده از دستگاه تصفیه هوا برای کسانی که به آسم مبتلا هستند، حساسیت دارند یا افرادی که به انواع مواد شیمیایی آلرژی نشان می‌دهند بسیار مناسب و کاربردی است و با خرید این سیستم ها می توان تا میزان زیادی کیفیت هوای داخلی خانه یا محل کار خود را بهبود بخشید و محیط را از وجود رایحه های آزادهنده مانند بوهای بد، دود سیگار و بخار مواد شیمیایی را پاکسازی کرد و آلودگی‌های و آلرژن‌های موجود در هوا را از بین برد.

هر چند وقت یک‌بار باید فیلتر دستگاه تصفیه هوا را عوض کرد؟

با تمام مزیت هایی که این سیستم های دارند اما باید به این موضوع اشاره کرد که این سیستم ها برای کارایی و عملکر بهتر لازم است تا درزمان های مشخص سرویس دوره ای شوند و همین موضوع سبب شده است تا این سیستم ها نیاز به نگه داری مناسب داشته باشد تا عملکرد مناسبی را ارایه نماید. یکی از مهم ترین روش‌های مراقبتی تعویض فیلتر ها در زمان های مقرر است که سبب می شود تا دستگاه عملکرد بهتر و در نتیجه عمر و دوام بیشتری داشته باشد. البته با توجه به نوع هر دستگاه زمان تعویض فیلترها نیز متفاوت است. با فعالیت روزانه این سیستم ها و پر شدن و کثیف شدن فیلترها ، برای داشتن هوایی همچنان سالم و همچنین عملکرد بالای دستگاه، فیلترهای آن تعویض شود. با تعویض این قسمت می توان تا میزان زیادی به بالاتر رفتن کیفیت هوای خروجی از دستگاه و همچنین محیط داخلی تاثیر گذار بود. فیلترهای جاذب همچون فیلترهای کربن‌دار که مولکول‌های بو و بخار مواد شیمیایی را جذب می‌کنند، نیز شرایطی مشابه دارند. وقتی فیلترها اشباع ‌شوند، ضمن از دست دادن قدرت جذب آلودگی های هوا، قدرت ورود به آن‌ها را نیز ندارند و درنتیجه، هوای خانه پاک‌سازی نمی شود. برای پیشگیری از این مشکل، لازم است تا هر چند وقت یک‌بار فیلتر کهنه را دور انداخته و از فیلتر نو استفاده شود.

آیا همه فیلترهای دستگاه تصفیه هوا نیاز به تعویض دارند؟

با توجه به نوع محصول و شرکت تولید کننده، برخی از کارخانه‌ها، دستگاه‌های تصفیه هوا را به‌گونه‌ای می‌سازند که هزینه‌های آتی آن‌ها کمتر باشد. این کار را به این گونه انجام می دهند که برای دستگاه فیلتر چندبار مصرف یا قابل شستشو در نظر می گیرند که در هر سرویس دوره می توان آن ها را باز نمود، شست و دوباره در محل اولیه قرار داد و کاربر را موظف می کنند تا با توجه به دستورالعمل این قطعه ها را شستشو دهند. اما از سویی دیگر فارغ از یک‌بارمصرف بودن، قابل‌شست‌وشو بودن یا دائمی بودن، همه‌ی فیلترها یک‌ عمر مصرف مفید دارند و به گونه ای نمی توان یک فیلتر را سال های متمادی شست و تمیز کرد و لازم است تا این فیلترها نیز هر از از چندگاهی به شکل کامل تعویض شوند. برای زمانبندی و استفاده از آن ها زمان بندی های تعویض آن ها ارایه شده است که عبارتند از:

  • HEPA: هر 12 تا 18 ماه یک‌بار
  • Pre-Filters: باید هر 30 روز یک‌بار
  • فیلترهای کربن: باید هر 3 تا 6 ماه یک‌بار
  • فیلترهای دائمی: شستشو هر 3 ماه یک بار ( تعویض در صورت داشتن مشکل فیزیکی)

بهترین دوره‌ی تعویض فلیتر تصفیه هوا هر چند وقت یک‌بار است؟

برای پاسخ به این سوال، لازم است تا با در نظر قرار دادن نکات زیر، زمان مناسب شستشو یا تعویض فیلترها را محاسبه نمود. این نکات عبارتند از:

کیفیت هوای داخلی خانه: اگر در منطقه یا محلی که زندگی می کنید، شاخص های آلودگی هوا بالاست، لازم است تا به شکل دوره های کوتاه مدت فیلترهای هوا را تعویض نمایید، برای مثال افرادی که در مرکز شهر زندگی می کنند نسبت به افرادی که کیلومترها از این منطقه دور هستند باید در زود به زود این قطعه را تعویض نمایند.

میزان استفاده از دستگاه: استفاده زیاد سبب می شود از دیگر عواملی است که سبب می شود تا در مدت زمان کمتری این قطعات تعویض وشستشو شوند. اگر دستگاه تصفیه هوا به‌صورت 24 ساعته و هرروز هفته روشن است، بسیار واضح است که فیلتر آن‌هم سریع‌تر پر می‌شود.

کیفیت آب موجود در دستگاه: از دیگر فاکتور های تضمین سلامت سیستم است. مدل های قابل‌شست‌وشو اگر با آب‌سنگین و آب‌هایی که املاح زیاد دارند شسته شوند، احتمال اینکه سریع‌تر کارایی خود را از دست دهند، بسیار بالاست. زیرا املاح موجود در آب‌سنگین داخل بافت فیلتر رسوب می‌کند و موجب بتنسداد منافذ می شود.

مدل‌های متفاوت فیلتر: فیلترهای مختلف با توجه به نوع استفاده و شرکت تولیدکننده، عمر مفید متفاوتی دارند. مثلاً فیلترهای معمولی را باید ماهی یک‌بار عوض کرد؛ اما فیلترهای HEPA عمر مفید طولانی‌تری دارند.
از سوی دیگر به دلیل گراه کننده بودن زمان تغییر فیلتر، سیستم های جدید، با داشتن یک هشدار دهنده در باره تعویض فیلتر به کماربر اعلام می کند که باید فیلترها آن عوض شود که با این فناوری می توان خیالی آسوده تر داشت.همچنینی نشانه هایی نیز وجو دارد که به شکل کلی می توان زمان تعویض را متوجه شد. این نشانه ها عباتند از:

  • عدم احساس رضایت از هوای خانه به دلیل آلودگی زیاد
  • نشانه‌های حساسیت یا آسم
  • وجود بو یا غبار در خانه
  • رنگ خاکستری فیلتر