تمیز کردن فیلتر کولر گازی
بهترین راه تمیز کردن فیلتر کولر گازی قسمت اول

دانستن اینکه چگونه فیلتر کولرگازی تمیز شود، بخش مهمی از روال نگهداری، مراقبت و افزایش عمر دستگاه است. زیرا توجه به این موضوع اهمیت بالایی دارد و در این محتوا، تمام جنبه های تمیز کردن فیلتر را بررسی خواهیم کرد. این موارد شامل مراحل مورد نیاز و همچنین تعداد دفعاتی است که واقعاً باید این کار انجام شود. باید توجه داشت که همه فیلترها را نمی توان تمیز کرد و در صورتی که این قطعه دارای یک قاب مقوایی است یا حاوی برخی از نشانه های کتبی عدم سرویس دهی است، باید آن را کاملاً تعویض کنید. فیلترهای هوای جایگزین را می توان در اکثر فروشگاه های لوازم خانگی پیدا کرد و با داشتن مدل و نوع دستگاه می توان به راحتی آن ها را خریداری نمود. با توجه به کاربردی بودن این محتوا، پیشنهاد می شود تا مطالعه آن را از دست ندهید.

اصول اولیه تمیز کردن فیلتر تهویه مطبوع

دستگاه های تهویه، هوا را که در سراسر خانه وجود دارند را به گردش در می آورند. آنها برای به دام انداختن کثیفی ها و ذرات معلق نیاز به فیلتر دارند تا هوایی که تولید می کنند، عاری از هر نوع آلودگی باشد. هنگامی که جاهای خالی این قطعات پر شده و در نتیجه مسدود می شود، دستگاه برای پمپاژ هوا باید سخت تر کار کند. این کار از الکتریسیته بیشتری استفاده میکند و طول عمر سیستم را کاهش می دهد و از همه مهم تر، البته، کیفیت هوای خانه را نیز کاهش می دهد. تمیز کردن فیلتر را نباید فقط دو بار در سال انجام داد و لازم است حداقل به صورت ماهانه از فیلتر مراقبت شود (خواه به معنای تعویض یا تمیز کردن آن باشد). اگر در منطقه‌ای با آلودگی بالا زندگی می‌کنید یا حرفه ای پر از گرد و غباری مانند نجاری دارید، ممکن است این کار را بسیار بیشتر از آن نیاز باشد و می توان حتی تا دوهفته یکبار هم این کار را انجام داد.

اصول اولیه تمیز کردن فیلتر تهویه مطبوع

نحوه تمیز کردن فیلتر مرکزی تهویه مطبوع

در مراحل تمیز کردن این قسمت در تهویه مطبوع مرکزی، ابتدا واحدهای پنجره و کانال را بررسی شود و سپس طبق مراحل این کار انجام گردد:

  • مرحله اول: بررسی فیلترها: ابتدا با بررسی فیلترها، آن ها را از دستگاه جدا نمایید.
  • مرحله دوم: برق را خاموش کنید: هر زمان که هر نوع سرویسی را در کولر گازی خود انجام می دهید، ایده خوبی است که دستگاه را خاموش کنید. این کار از شما محافظت می کند.
  • مرحله سوم: فیلتر را بردارید و آن را جاروبرقی بکشید: به طور معمول، مقدار زیادی گرد و غبار روی فیلتر جمع می شود که توانید بیشتر آن را با استفاده از جاروبرقی با یک ضمیمه پرز جدا کنید. این کار را برای تمام فیلترهای AC مرکزی خود، از جمله فیلترهایی که در پشت بازده پنهان شده اند، انجام دهید. آنها به همان اندازه مهم هستند! مطمئن شوید که دو طرف فیلتر خود را جاروبرقی بکشید.
  • مرحله چهارم: فیلتر را در مخلوط 50/50 آب و سرکه خیس کنید.

نکته مهم: قبل از انجام این کار، دفترچه راهنمای فیلتر خود (یا دستورالعمل‌های چاپ شده مستقیماً روی آن، در صورت وجود) را بخوانید. برخی از فیلترها برای خیس شدن طراحی نشده اند و قطعاً می خواهید از ایجاد آسیب جلوگیری کنید. اگر فیلتر شما سازگار با آب است، آن را حدود یک ساعت در مخلوطی از آب و سرکه قرار دهید. قبل از نصب مجدد آن، بگذارید کاملا خشک شود. اگر حوضچه به اندازه کافی بزرگ ندارید که فیلتر را نگه دارد، به جای آن از شلنگ استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فشار را بسیار پایین تنظیم کرده اید زیرا هر چیزی که خیلی شدید باشد، به راحتی از فیلتر عبور می کند.

  • مرحله پنجم: فیلتر را دوباره نصب کنید: هنگامی که فیلتر را تمیز کردید (به این معنی که هیچ گرد و غبار یا غباری باقی نمی ماند)، آن را دوباره نصب کنید. اکثر فیلترها دارای یک فلش هستند که نشان می دهد، قرار است در کدام سمت قرار گیرند. این فلش باید در جهت جریان هوا باشد.