بهترین شیوه نصب کولرگازی
بهترین شیوه نصب کولرگازی

مناسب ترین روش نصب کولرگازی

با تغییر فصل و گرم تر شدن هوا، آرام آرام وسایل گرمایشی خاموش می شوند و جای خود را به وسایل سرمایشی می دهند. در این میان افرادی نیز هستند که تصمیم به خرید وسایل سرمایشی می گیرند تا پیشاپیش یک بهار و تابستان گرم را در بهترین دمای ممکن به به سر برند. کولر گازی یکی از پرطرفدار ترین محصولات سرمایشی است که هر ساله حجم بالایی از بازار را به خود اختصاص داده است، به گونه ای که تعویض کولرهای آبی به گازی در چند سال اخیر بسیار متداول شده است. اما یک نکته بسیار مهم وجود دارد که همواره ذهن بسیاری از خریداران را به خود مشغول کرده است که بهترین شیوه و محل مناسب نصب برای کولرگازی کجاست؟

مناسب ترین روش نصب کولرگازی

بررسی شیوه نصب کولر گازی

برای بررسی بهترین شیوه نصب بهتر است به دو موقعیت کلی توجه شود:

در موقعیت اول: در زمان ساخت سازه، ساختمان یا ملک تجاری، از قبل مهندس معمار جای نصب کولر گازی را در نظر گرفته است و از این رو در زمان انجام پروژه های مربوط به لوله گذاری،جای اختصاصی برای قرار گیری کولر را نیز پیش بینی می نمایند. که در این حالت می توان بدون معطلی وقت و تماس با یک نصاب، این دستگاه را نصب و راه اندازی کرد.

در موقعیت دوم: فرد در جایی قرار دارد که بنا به دلایل مختلفی، از قبل جای قرارگیری و نصب تعبیه نشده است و حالا فرد تصمیم دارد یک جای مناسب برای قراردان دستگاه پیدا کند که اکثر افراد این مشکل را دارند.

برای پیدا کردن جایگاه مناسب نصب، لازم است که به چند نکته توجه شود:

همان طور که می دانید، کولر گازی از دو بخش اصلی شامل یک پنل داخلی و یک پنل خارجی تشکیل شده است. برای نصب، حتما باید به جایگاه قرار گیری هر دو پنل توجه شود به گونه ای که نتیجه در خروجی باد دستگاه کاملا مشهود شود. پنل های داخلی کولر وظیفه پرتاب باد در سالن و یا محیط را بر عهده دارند. این پنل ها با طی شدن مجموعه ای از فرآیند ها، باد تشکیل می دهد. این باد در محیط خانه رها شده و سبب تغییر دما می شود. پنل داخلی وظیفه دارد تا با استفاده از یک ترموستات محیطی، دمای محیط را بررسی و به برد دستگاه گزارش دهد تا در زمان های مورد نیاز، دستگاه (با کمک پنل خارجی) کم و زیاد و یا خاموش و روشن گردد. حتما باید توجه داشت که خروجی باد بصورت مستقیم و رو به جلو باشد و به حالت شناور از بالا به پایین و یا به حالت مواج و ثابت تنظیم شود. در اکثر کولرهای گازی، این کار در تنظیمات و با کنترل کولر ممکن است.

تاثیر باد در نحوه نصب کولر گازی

در هر صورت، باد تنها این امکان را دارد تا به صورت مستقیم وارد اتاق شود و در حالت مختلفی که در کنترل دستگاه تعبیه شده است، باد را در محیط هدایت نماید. قدرت پرتاب باد هم بین 5 تا 10 متر، با در نظر گرفتن انواع کولرهای گازی متفاوت است. بنا براین حالت، پنل باید در شرایطی تعبیه شود که اولا طول مورد نیاز را پوشش دهد و ثانیا باد به راحتی وارد اتاق شود و مانعی بر سر راهش نباشد. در جانمایی کولر حتما باید توجه شود که محیط متناسب با خود را خنک نماید چرا که ممکن است توان خنک کردن محیط را نداشته باشد و نیاز بر این باشد تا دو دستگاه کولر در محیط قرار بگیرد تا فعالیت هر کدام، دیگری را پوشش دهد و مکمل یکدیگر گردند.

نکات مهم در چگونگی نصب کولرگازی

  • علاوه بر موارد مطرح شده،موضوعی که باید در نصب به آن توجه کرد، این است که هوای گرم همیشه در زیر سقف تجمع می کند. به همین دلیل است که همواره توصیه می شود تا محل قرارگیری پنل داخلی، پایین تر از سقف نصب شود. نصب کولر گازی در نزدیکی سقف، عمل نادرستی است و می بایست متناسب با نوع تزئینات داخلی خانه، حتی المقدور بین 40 تا 50 سانتیمتر پنل داخلی، پایین تر از سقف نصب شود، تا جریان هوای خنک در سطح و محیط بیشتر تاثیر گذار باشد.
  • قرار دادن پنل داخلی در مجاورت بخاری و شوفاژ و … و یا سیستم های سرمایش و گرمایشی، اشتباه است. حتی اگر قرار است تا کولر، در آشپرخانه نصب شود، باید توجه داشت تا روی اجاق گاز و یا سایر رطوبت ساز ها مانند دستگاه چای ساز و … نصب نگردد.
  • در بررسی هایی که برای نصب پنل داخلی انجام می شود، دسترسی و امکان تعمیر و یا سرویس دوره ای پنل داخلی نیز می بایست در نظر گرفته شود.
  • قبل از نصب پنل داخلی اطمینان از استحکام صفحه نگهدارنده پنل نیز از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود.لازم به ذکر است که پنل داخلی و پنل خارجی نباید در مسیر رفت و آمد قرار گیرند.