بهترین راه ها برای تمیزکردن شوفاژ
بهترین راه ها برای تمیزکردن شوفاژ قسمت اول

با فرا رسیدن فصل سرما و شروع به کار سیستم های گرمایشی، استفاده از سیستم هایی چون شوفاژ دوباره رونق می گیرد. یکی از چالش هایی که این دستگاه دارد، موضوع حفظ نظافت و زیبایی دکور خانه است و از این رو بسیاری از بانوان برای حل این مشکل با مشکلاتی روبرو هستند. با در نظر گرفتن تمام ویژگی هایی که این دستگاه دارد، اما موضوع تمیز کردن آن کار هر کسی نیست. در زمان نظافت هفتگی، ماهانه و یا حتی ایام خانه تکانی، اغلب خانواده ها تمایل دارند تا از این بخش خانه چشم پوشی نمایند اما باید به این موضوع توجه داشت که این وسیله پرکاربرد نیز، در زمان تغییر فصل احتیاج به نظافت دارد تا گردوغبار و آلودگی ها بر روی بدنه ماندگار نشود و مشکلی را ایجاد ننمایند. در این محتوا به بررسی این موضوع پرداخته و با ارایه راهکارهایی کمک می شود تا مخاطبان بتوانند رادیاتورهایی پاکیزه و تمیز داشته باشندو پیشنهاد می شود تا آخر این محتوا همراه خانه تاسیسات بمانید.

از بین بردن لکه از روی رادیاتور

یکی از قسمت های خانه که همواره محل مناسبی برای تجمع انواع کرکها، مو و گردوغبار و لکه است، شوفاژها هستند. این سیستم ها، خصوصا اگر مدل قدیمی باشند، به دلیل داشتن شیارهای متعدد، محلی مناسبی برای ورود گردوغبار و کرک هستند و همین امر سبب می شود تا در صورتی که نظافت حداقل سالیانه بر روی دستگاه انجام نگیرد، با مجموعه ای تکه های بزرگی از کرک و خاک مواجه شویم. از سوی دیگر نیز گردوغبار موجود در هوا و گردش و جا به جایی هوای گرم و سرد خود نیز از دیگر عواملی است که سبب ورود انواع گرد و خاک به این قسمت ها می شود. همچنین با گذشت زمان و استفاده از این سیستم ها و قرار دادن وسایل مختلف یا پارچه های متعدد بر روی آن سبب شده تا لکه های مختلفی بر روی آن بماند و همین موضوع نیز بسیاری از بانوان را آزار می دهد. رد اثر انگشتان، جای مداد رنگی و یا لکه‌های سیاه کوچک و بزرگ و … تنها گوشه ای از این کثیفی ها هستند که لازم است تمیز شوند و از بین بروند تا مانند روز اول از داشتن این دستگاه ها لذت برد.

از بین بردن لکه از روی رادیاتور

اصول نظافت رادیاتور

برای تمیزکردن مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا باید وسیله را خاموش نموده و بگذارید تا کاملا سرد شود.
  2. مواد شوینده‌ای که انتخاب می شود، نباید قدرت سایندگی بالایی داشته باشد.
  3. از سوی دیگر نیز باید توجه شود که قبل از اینکه کل بدنه را به محلول شوینده آغشته گردد، ابتدا قسمت کوچکی از آن را، که در جلوی دید نباشد، در محلول تست نموده، اجازه دهید تا واکنش بدنه با مواد کاملا خودش را نشان دهد و در صورتی که مشکلی ایجاد نشد، اقدام به ادامه این کار بنمایید.
  4. بعد از امتحان کردن محلول، باید یک قطعه اسفنج برداشته و آن را به محلول زده و سپس روی بدنه مالیده شود.
  5. توجه شود که نباید از هیچ ماده ساینده و یا سیم و اسکاچ برای تمیز کردن شوفاژ استفاده گردد تا از ایجاد رنگ و رورفتگی جلوگیری شود.
  6. پس از تمیز شدن بدنه با ابر و اسفنج، باید برای جلوگیری از زنگ زدن، آن را آبکشی و سپس خشک نمایید.
  7. همچنین در صورتی که امکان،می توان اسفنج را درون آب گرم فرو کرده و سپس به بدنه دستگاه کشید تا پس از چندبار بدنه کاملا از هرگونه مواد شوینده پاک شود.
  8. بعد از بین بردن اثرات محلول، حالا باید با یک دستمال تمیز، آن را کاملا خشک نمایید.

نحوه رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ

آبی که در داخل رادیاتور‌ها جریان دارد، عموما به دلیل داشتن املاح و مواد معدنی سخت، آسیب هایی را به دستگاه وارد می کند. پوسیدگی و رسوب گذاری از جمله این آسیب ها هستند. از همین رو لازم است اگر حس می شود که دستگاه با چنین مواردی روبروست، باید حتما از محل نصب جدا شده و پس از خالی کردن آب داخل و رفع مشکل، دوباره سیستم را برپا نمود. در صورتی که دستگاه را از محل نصب جدا می نمایید، فرصت مناسبی است که آن را تمیز نموده و دوباره در جای اولیه آن قرار دهید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار حتما از یک تکنسین کمک بگیرید و اطراف آن را با روزنامه و حوله‌های کهنه بپوشانید، تا در صورت ریختن و چکه کردن آب، جایی از خانه خیس نگردد. بسته بودن سوپاپ، شیر‌های اطراف و بسته بودن خروجی آب از مهم ترین نکاتی است که باید در زمان انجام این کار به آن توجه ویژه ای شود. فراموش نشود تا پس از حل مشکل و شستشو، دستگاه کاملا خشک شود.

نتیجه گیری:

در این مقاله با بخشی از روش های تمیز کردن شوفاژ آشنا شدید. در مقاله بعد با پاک کردن رنگ لباس از روی این سیستم گرمایشی و همچنین نحوه تمیز کردن آن با جارو برقی آشنا خواهید شد. در صورتی که شما نیز راهکاری در این زمینه دارید، آن را با ما و مخاطبان خانه تاسیسات در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

بیشتر بدانید:

بهترین راه های تمیزکردن شوفاژ قسمت دوم