کد خطای پکیج بوش
کد خطای پکیج بوش قسمت اول

برند بوش یکی از بهترین برندهای خارجی در حوزه تجهیزات گرمایشی به شمار می رود که با داشتن تنوع مدل در خانه بسیاری از خانواده های ایرانی وجود دارد. از سوی دیگر ممکن است برخی از این سیستم‌ها خطاهای مختلفی بدهند و دیگر هیچ عملکردی از خود نشان ندهند. این برند جزو معدود دستگاه هایی به شمار می رود که دارای مدل های متنوع به صورت پکیج‌های فندار و بدون فن، تک مبدل و دو مبدل است و از همین جهت هر مدل دارای کدهای خطای مختلفی که دانستن آن ها کمک می کند تا خیلی زود دلیلی کارنکردن دستگاه را شناسایی نماییم. از جمله مدل های این برند می توان به کلاسیک، کامفورت، یورواسمارت، کلاسیک سیلور، یورولاین، یورومکس و الکسکلوسیو اشاره کرد.

انواع خطای پکیج بوش

در این بخش با یکسری از خطاهای پکیج دیواری بوش و چگونگی رفع آن آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید:

انواع خطای پکیج بوش

کد خطای پکیج بوش مدل کلاسیک/ کلاسیک سیلور

 • کد خطا: c1/60 اگر این کد را در سیستم پدیدار شد، به معنی این است که کنترل کننده فن کار نمی کند و سرعت فن متغیر است.

راه حل: دودکش دستگاه را از نظر باز بودن و نصب صحیح آن بررسی کنید. با یکبار خاموش و روشن کردن دستگاه نحوه کارکرد فن را بررسی کنید. وصل بودن برق فن را چک کنید.

 • کد خطا: A4/60 این پیام را به کاربر می رساند که از دودکش دود نشتی می کند و حسگر دود وارد مدار نمی شود.

راه حل: خارج شدن یا نشدن دود از دودکش را بررسی نموده و میزان دمای اطراف دودکش اندازه گیری شود. در صورتی که به بیش از 70 درجه نرسیده، باید توجه کرد که وضعیت سنسور دود مورد بررسی قرار بگیرد. داخل دودکش را از هرگونه گرد و غبار و اجسام خارجی پاک و تمیز نمایید.

 • کد خطا: C6/70 کنترل کننده کار فن وارد مدار نمی شود، به این صورت که در حین جرقه زدن کنتاک های آن باز است.

راه حل: باز بودن خروجی دودکش و نحوه نصب آن را را چک نموده و اتصال فن به منبع تغذی را مورد بررسی قرار دهید.

 • کد خطا: E9/40 این کد بیانگر این پیام است که گرمای مبدل بیش از مقدار استاندارد بوده و ترموستات به درستی کار خود را انجام نمی دهد.

راه حل: در ابتدا لازم است تا با بررسی میزان فشار آب سیستم شوفاژ، این عدد بین 1-2 بار باشد. پمپ سیرکولاسیون دستگاه را بررسی نموده تا مشکلاتی چون گریپاژ یا سوختگی نداشته باشند. اتصالات ترموستات، سلامت بردرا چک کرده تا همه قسمت های مهم دستگاه به خوبی کار نمایند.

 • کد خطا: A4/70 کار نکردن حسگر دود (سنسور)

راه حل: میزان دمای اطراف سنسور دود را با استفاده از یک وسیله سنجش دما اندازه بگیرید که اگر کمتر از 8 درجه است، باید از ورود هوای سرد جلوگیری شود. اگر دمای اطراف سنسور دود اعدادی بین 0-5 درجه سانتیگراد را نشان می دهد، باید همه اتصالات سیم ها و کابل های آن از لحاظ زنگ زدگی و پارگی را با دقت بررسی نمود. در صورت سالم بودن تمامی قسمتها، ایراد از برد دستگاه است که لازم است تا فورا تعویض گردد.

 • کد خطا: E2/40 50 وجود مشکل در سنسور NTC آب گرم

راه حل: سنسور NTC رادیاتورها را از طریق اندازه گیری مقاومت الکتریکی سنسور کنترل کنید. کابل اتصالی سنسور به دستگاه را چک کنید.
اگر همه موارد فوق سالم بودند، برد دستگاه ایراد دارد و باید تعویض شود.

 • کد خطا: EA/50 روشن نشدن مشعل یا برنر

راه حل: چنانچه شعله را در دستگاه مشاهده می کنید، باز بودن یا نبودن گاز ساختمان حتما مورد بررسی قرار بگیرد. اگر شیر گاز باز است، به احتمال زیادی می رود که دستگاه نیاز به ریست کردن داشته باشد. سلامت رگلاتور و شیر برقی گاز را بررسی نموده و از اتصال کابل ارت به زمین اطمینان حاصل نمایید.به جرقه زن توجه نموده و مطمئن شوید که اتصال کابل الکترودهای جرقه زن به الکترودها برقرار است.

 • کد خطا: B1/50 60 موقعیت کلید کد خراب

راه حل: کلید کد یا DIP را دوباره تنظیم نموده و اگر هنوز مشکل از تنظیمات کلید نباشد، برد ایراد داشته و لازم است تا فورا تعویض گردد.

 • کد خطا: A7/60 70 خرابی یا قطعی سنسور حرارتی یا NTC آب گرم مصرفی

راه حل: حسگر NTC آب گرم مصرفی را از طریق اندازه گیری مقاومت الکتریکی سنسور چک کنید و کابل اتصال سنسور به دستگاه را مورد بررسی قرار دهید که اگر مشکلی وجو نداشته باشد، احتمالا برد سوخته و نیاز به تعویض دارد.

 • کد خطا: CE/40 50 60 بالا بودن سرعت گرم کردن آب در مبدل حرارتی

راه حل: میزان فشار آب سیستم شوفاژ را با استفاده از یک مانومتر اندازه گیری کرده و چنانچه میزان فشار کمتر از 1/5 بار است، سیستم میاز به هواگیری دارد. اگر میزان فشار سیستم رادیاتوری بیش از 1/5 بار است، با کمک شیر پرکن آب مورد نیاز دستگاه را تامین نموده و نحوه کار کردن پمپ دستگاه را در این بخش بسیار اهمیت دارد که به همراه آن نیز می توان فیلتر ورودی و خروجی را نیز مورد بررسی قرار داد.

 • کد خطا: A6/40 50 60 70 وجود عیب درخروج دود و گرما در محفظه احتراق و یا خرابی سنسور حرارتی.

راه حل: چنانچه حرارت در محفظه احتراق و یا پایین مشعل پس زده شده باشد، باید میزان دی اکسید کربن دود را محاسبه گردد. با بررسی دود، میزان فشار دود نیز کنترل شود. توجه شود که نحوه عملکرد سنسور محفظه احتراق و پین های مبدل حتما بازبینی شوند.

کد خطای پکیج بوش مدل کامفورت

 • کد خطا: A2/C3 نشتی دود از محفظه احتراق

رفع مشکل: مبدل حرارتی را از نظر گرفتگی و کثیفی بازبینی نمایید

 • کد خطا: A3 از کار افتادن سنسور دمای دود

رفع مشکل: چک کردن حسگر دود را به همراه اتصالات آن

 • کد خطا: A4 خارج شدن دود از کلاهک دودکش

رفع مشکل: چک کردن مسیر دود

 • کد خطا: A6 غیرفعال شدن سنسور دما در محفظه احتراق

رفع مشکل: بررسی سنسور دمای داخل محفظه احتراق را به همراه اتصالات

 • کد خطا: A7 خرابی سنسور دمای آب گرم مصرفی

رفع مشکل: بررسی و حل مشکل سنسور دمای آب گرم مصرفی

 • کد خطا: A8 قطعی ارتباطات کلید کد

رفع مشکل: بررسی اتصالات و سیم کشی کنترلر

 • کد خطا: A9 عدم نصب صحیح سنسور دمای آب گرم مصرفی

رفع مشکل: چک کردن محل اتصالات سنسور و استفاده از چسب حرارتی در صورت نیاز

 • کد خطا: AD خرابی سنسور مخزن

رفع مشکل: چک کردن مخزن و اتصالات