خرید بهترین داکت اسپلیت
خرید بهترین داکت اسپلیت

در میان تجهیزات تهویه مطبوع، داکت اسپلیتها جایگاه خاصی دارند. این دستگاه ها نه مثل چیلرها آنقدر گران قیمت، بزرگ و قدرتمند هستند که برای کل یک ساختمان چندین طبقه کفایت کنند و نه آنقدر کوچک و کم توانند که برای تأمین سرمایش یک فضای مسکونی صد متری به مشکل بخورند. این محصولات حد فاصل میان ادوات بزرگ و پرهزینه و ادوات کوچک و ارزان به حساب می آیند و از نظر توان هم در همین نقطه میانی قرار می گیرند. این ویژگی ها آنها را به گزینه های بسیار مناسبی برای محیط هایی تبدیل می کند که قصد دارید با خرید یک یا دو دستگاه، کار سرمایش فضا را بدون نگرانی تعمیرات یا نیاز به افزودن تجهیزات اضافی انجام دهید.

با این وجود، مشابه همه سیستم های تهویه مطبوع دیگر، نکاتی وجود دارد که باید هنگام خرید داکتها به آنها توجه کنید. این تجهیزات همانند کولرهای گازی دارای دو یونیت داخلی و خارجی هستند که یونیت خارجی وظیفه سرد کردن مبرد و ارسال آن به داخل ساختمان و یونیت داخلی وظیفه گرفتن حرارت محیط به کمک این مبرد سرد و برگرداندن آن به خارج ساختمان را عهده دار است. یونیت داخلی و نحوه نصب و کاربری آن مهمترین نقطه تفاوت میان کولرهای گازی و داکتهاست: یونیت داخلی داکت اسپلیت در سقف کاذب نصب می شود و عملا به عنوان یک هواساز کامل عمل می کند، در حالی که یونیت داخلی کولر گازی دستگاهی به مراتب ساده تر بوده و نیازی هم به نصب در داخل سقف ندارد. در ادامه به این امر خواهیم پرداخت که چرا این تفاوت می تواند در انتخاب محصول بهینه به شدت موثر بوده و برای شما تعیین کننده باشد. با ما همراه باشید تا نکات خرید داکت اسپلیت را مرور کنیم.

داکت اسپلیت قیمت

راهنمای خرید بهترین داکت اسپلیت

  • نحوه نصب را در نظر داشته باشید

این نوع محصول دارای دو یونیت است و باید در نظر داشته باشید که هر کدام به چه فضایی نیاز دارند. یونیت خارجی باید بیرون از ساختمان قرار گیرد، اما در عین حال نباید از دیوار خارجی فاصله زیادی داشته باشد. یونیت داخلی باید در داخل سقف کاذب نصب شود و نمی توانید آن را به دیوار نصب کنید یا روی سطح زمین بگذارید. پس هنگام خرید این ادوات در نظر داشته باشید که احتمالا با حجم قابل توجهی از بنایی و تغییرات ساختمانی روبرو هستید.

  • به ظرفیت ها توجه کنید

ظرفیت سرمایش این تجهیزات به عوامل متعددی بستگی دارد. نحوه و جهت تابش آفتاب، ارتفاع سقف، مساحت محیط، طبقه ای که محیط شما در آن واقع شده است؛ کاربری و اقلیم محیطی می تواند به شدت در انتخاب محصول بهینه موثر باشد. چطور می توان تشخیص داد که چه ظرفیتی برای شما مناسب است؟
برای ارتفاع سقف سه متر در طبقه همکف، مقادیر معینی وجود دارد. برای مثال در محدوده 80 الی 100 متر مساحت، برای ساختمان های مسکونی می توانید از ظرفیت 36000 استفاده کنید. با این وجود اگر با ساختمانی با ارتفاع بیشتر از سه متر و تعداد طبقات متعدد در منطقه ای با آب و هوای خاص روبرو هستید، بهتر است از یک متخصص برای تعیین ظرفیت سرمایش مورد نیازتان کمک بگیرید.

داکت اسپلیت گرین قیمت

  • صدای تولیدی را در نظر بگیرید

مهمترین ایرادی که به این نوع تجهیزات وارد است، صدای فراوانی است که تولید می کنند. یونیت داخلی این دستگاه ها جزو پرسروصداترین سیستم های تهویه مطبوع موجود در بازار است. اگر صدا و نویز موجود در محیط برایتان اهمیت دارد، بهتر است به سراغ گزینه دیگری بروید. برای مثال بسیاری از خانه های سالمندان و بیمارستان ها نیاز دارند که آرامش محیطی حداکثری را تضمین کنند و صدای فراوان تولیدی این تجهیزات می تواند برای آنها مشکل ساز باشد.

  • به برق مصرفی توجه داشته باشید

داکت اسپلیتها جزو ادوات تهویه مطبوع با مصرف برق بالا هستند، پس اگر از آنها بهره می برید این نکته را در نظر داشته باشید که گرچه یک دستگاه از این نوع می تواند یک ساختمان کامل را پوشش دهد، شاید بهره برداری از چند کولرگازی کوچکتر مصرف برق کمتری داشته باشد. به خصوص در ساختمان های اداری و تجاری که باید دما همواره در یک محدوده معین حفظ شود و سیستم های سرمایش دائماً کار می کنند، این مورد اهمیت بیشتری پیدا می کند.
مدل های مجهز به اینورتر مصرف برق حتی کمتری هم دارند، اما هزینه اولیه آنها بالاتر از حالت عادی است. پس در این مورد به میزان بودجه ای که می توانید هزینه کنید توجه داشته باشید.

  • برچسب انرژی را بررسی کنید

یکی از مهمترین ویژگی های سیستم های تهویه برچسب انرژی و درجه بندی آن است. همان طور که گفتیم، داکتها پرمصرف هستند، پس اگر به کمک برچسب انرژی یک دستگاه نیرومند با سطح مصرف برق پایین تر را انتخاب کنید هم در هزینه های انرژی صرفه جویی می کنید و هم به اهداف سرمایشی مد نظرتان می رسید.

داکت اسپلیت وستن ایر قیمت

  • بررسی کنید مبرد دستگاه چیست

مبرد ماده اصلی برای کار سرماسازی در این نوع تجهیزات است که وظیفه دریافت گرما از محیط داخلی را بر عهده دارد. این مواد شامل دو نوع R22 و R410 هستند که R22 قدیمی تر بوده و به دلیل اثرات منفی زیست محیطی کمتر به کار می رود. R410 فاقد این ویژگی های منفی است و هنگامی که تجهیزات تهویه هوا می خرید، با توجه به این نکته می توانید سلامتی خود و اطرافیانتان را بیشتر تضمین کنید.