آسان ترین روش محاسبه ظرفیت مبدل استخر
آسان ترین روش محاسبه ظرفیت مبدل استخر

کسانی که از استخر استفاده می کنند، به خوبی می دانند که سرد بودن آب آن به ویژه در فصول سرد می تواند تا چه حد آزاردهنده باشد. برای مقابله با این مشکل، تجهیزات استخری متعددی طی سال ها امتحان شده اند که در میان آنها مبدل های حرارتی ادواتی هستند که نمره قبولی گرفته اند. به لطف آنها می توان آب استخرها را در تمام فصول و در اقلیم های گوناگون در حدی نگه داشت که شناگران از آن لذت ببرند. با این حال، تهیه مبدل، فرآیندی چالش برانگیز به شمار می رود که به خصوص برای افراد ناآشنا، می تواند مشکلات متعددی به وجود آورد. موضوعی که در این میان مطرح است، توانایی تعیین ظرفیت مبدل و هماهنگ بودن آن با فضای مورد نظر شماست. در این مطلب تلاش کرده ایم نحوه محاسبه ظرفیت مذکور را به طور خلاصه و ساده به شما آموزش بدهیم تا کار راحت تری در این زمینه داشته باشید. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

  1. مبدل حرارتی استخری و وظیفه آن
  2. روش محاسبه ظرفیت مبدل استخری

مبدل حرارتی استخری و وظیفه آن

مبدل های حرارتی همان طور که از نام آنها پیداست، برای انتقال حرارت و تبادل گرما میان دو یا چند سیال به کار می روند و به خصوص در سیستم های مبتنی بر آب کاربرد دارند. در فضاهایی مانند استخرها، یک مدار گردش آب طراحی می شود که سیال را به سمت مبدل فرستاده و آن را پس از تغییر دما پس می گیرد. این چرخه به کمک یک پمپ انجام می شود که آب داخل استخرتان را برای جذب یا از دست دادن حرارت (بسته به فصل) پمپاژ می کند.
مبدل های موجود در بازار از نقطه نظر ویژگی هایشان دسته بندی می شوند. برخی از این ویژگی ها بسته به شرایط محیطی می توانند از بقیه مهمتر باشند، اما واقعیت این است که در نهایت باید همه آنها را در هنگام خرید مدل ایده آل مد نظر داشته باشید. این ویژگی ها عبارتند از:

  • جنس بدنه: از نظر جنس، باید مقاومت بدنه آنها در برابر رطوبت بالا باشد و به همین دلیل چدن و انواع فولاد ضدزنگ به طور گسترده در بازار مشاهده می شود. نمونه های مسی هم طرفداران خاص خود را دارند، به خصوص چون در ظرفیت های بسیار بالا هم تولید می شوند. اما کلر موجود در آب به سرعت باعث فرسایش آنها می شود.
  • ساختار: این مورد به نحوه کارکرد دستگاه بستگی دارد و به طور کلی انواع صفحه ای و پوسته و لوله در بازار یافت می شود. مدل های پوسته و لوله اغلب ظرفیت پایین تر و مصرف انرژی بهتری دارند در حالی که مدل های صفحه ای بزرگتر، قویتر و بالطبع پرمصرف ترند.
  • جریان: مبدل ها از سه نوع جریان موازی، مخالف و متقاطع بهره می برند که باید با مشورت یک فرد مطلع هر کدام را انتخاب کنید.
  • ظرفیت: شاید آوردن ظرفیت در انتهای لیست چندان صحیح نباشد، به خصوص چون به جرئت می توان آن را مهمترین ویژگی در میان این چهار مورد دانست. نحوه تعیین ظرفیت به ویژگی های محیط بستگی زیادی دارد و برای درک نحوه تعیین آن باید اول ببینید با چه فضایی سر و کار دارید.

ظرفیت مبدل حرارتی استخری

روش محاسبه ظرفیت مبدل استخری

جداول مخصوصی وجود دارد که در کاتالوگ شرکت سازنده مبدل قید شده و نحوه محاسبه دقیق ظرفیت را به شما نشان می دهند. با این حال، استفاده از این اطلاعات و فرمول های مورد استفاده در این زمینه که پاسخ کامل و ریز به شما بدهند، کار هرکسی نیست. در چنین وضعیتی پیشنهاد ما استفاده از روش سریع است که به طور حدودی ظرفیت مد نظر را در اختیار شما قرار خواهد داد. دقت داشته باشید که روباز یا سرپوشیده بودن استخرتان و حجم آن در کنار مدت زمان پیش راه اندازی اهمیت بسیاری پیدا می کند. زمان پیش راه اندازی به معنای زمانی است که پیش از استفاده از استخر، مبدل را تنظیم می کنید تا آب را به دمای متعادل برساند. این بازه زمانی می تواند بین 72 ساعت تا 12 ساعت متغیر باشد و هرچه زمان کمتر باشد، طبیعتاً به مبدل بزرگتر و قویتری نیاز دارید.

در روش سریع، در اولین گام باید حجم آب را بدست آورید که با ضرب طول، عرض و ارتفاع بدست می آید. سپس به ازای هر متر مکعب فضای سرپوشیده این حجم را ضرب در 1100 و برای هر متر مکعب فضای روباز این عدد را در مقداری بین 1600 تا 2000 ضرب کنید. انتخاب مقدار برای حالت روباز به خودتان بستگی دارد و دو عدد در دو بازه حداقلی و حداکثری در اختیارتان قرار می دهد.
عدد بدست آمده ظرفیت بر حسب کیلوکالری است که با تقسیم آن بر 860 به کیلووات بدل می شود. در مرحله آخر، تنها کافی است این مقدار را تقسیم بر دو کنید تا مقدار فوت مبدل بدست بیاید. اغلب برای مدل های فولادی فوت بین 9 تا 90 و برای مدل های مسی تا 180 است، بنابراین به کمک عدد بدست آمده می توانید تعیین کنید که یک محصول معین در بازار می تواند برایتان مناسب باشد یا خیر.

نتیجه گیری:

در این مطلب تلاش کردیم تا محاسبه ظرفیت مبدل حرارتی استخری را به صورت ساده و خلاصه به شما آموزش دهیم. همان طور که گفتیم، برای محاسبه دقیق میزان مد نظرتان باید به سراغ فرمول های پیچیده در این زمینه بروید که ریشه در علم مکانیک سیالات دارند، اما شاید یک محاسبه سرانگشتی بهتر و سریعتر بتواند به شما کمک کند. امیدواریم مطلب ارائه شده در این قسمت به کار شما آمده باشد.