علت روشن نشدن داکت اسپلیت
علت روشن نشدن داکت اسپلیت و راه های رفع آن

داکت اسپلیت یکی از تجهیزات تهویه مطبوع است که از لحاظ عملکردی شباهت های فراوانی با کولر گازی (اسپلیت) دارد. شاید مهمترین ویژگی این نوع سیستم توانایی تأمین سرمایش و گرمایش در فصول مختلف سال بدون نیاز به قطعات اضافی باشد. به طور کلی، اگر محیطی با فضای نسبتاً بزرگ در اختیار دارید این تجهیزات انتخاب ایده آلی به شمار می روند و محبوبیت آنها در بازار نیز انکارناپذیر است.

یکی از شایع ترین خرابی هایی که این دستگاه با آن مواجه می شود، روشن نشدن است. همانند تمامی سیستم هایی که پایه الکتریکی دارند، این دستگاه نیز می تواند به دلایل مختلف و خرابی در اجزای گوناگون با مشکل مواجه شود و برای کاهش هزینه و زمان اتلافی، بد نیست بدانیم چه کارهایی می توان برای رفع این خرابی ها انجام داد. بعضی از آنها در قالب تعمیر و بعضی در قالب پیشگیری هستند و می توانند به شما کمک کنند تا درک بهتری از این محصول بدست آورید. با ما همراه باشید.

چرا داکت اسپلیت روشن نمی شود؟

خرابی برق ساختمان: ساده ترین علت روشن نشدن این تجهیزات فقدان جریان برق است. قطعی برق می تواند چند دلیل داشته باشد و بهتر است از پایه آن را بررسی کنید. اغلب در فصولی که داکت اسپلیت و دیگر سیستم های خانگی به طور دائمی روشن هستند، با افزایش شدید بار الکتریکی مواجه هستیم و این امر می تواند منجر به قطعی جریان از جانب فیوز یا جعبه تقسیم شود. فیوز تحت بار شدید و به خاطر نوسانات شدید الکتریکی ممکن است سوخته باشد که در این حالت هم جریان وارد دستگاه نمی شود. پس حتماً در گام اول جعبه تقسیم و فیوز را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را جایگزین نمایید.

قطعی سیم های رابط دستگاه: اگر برق ساختمان مشکلی ندارد، گزینه بعدی بررسی اتصالات تا دستگاه است. سیم های رابط را چک کنید. در صورت مشاهده قطعی یا جداشدگی می توانید آنها را تعویض کنید. دقت کنید که سیم های رابط بین کلیدهای فن و موتور و ترموستات را هم وارسی کرده باشید.

خرابی کلیدهای دستگاه: گاهی برق ساختمان و اتصالات مشکلی ندارد، اما همچنان دستگاه فرمانی از جانب شما دریافت نمی کند. در این حالت احتمالاً مشکل از کلیدهای اصلی سیستم است. دقت کنید که حتما دستگاه را از برق جدا کنید و بعد به وارسی کلیدها بپردازید.

چرا داکت اسپلیت روشن نمی شود؟

سوختگی کمپرسور: تعمیر کمپرسور دشوار، پرهزینه و زمانبر است و از آنجایی که این قطعه یکی از اجزای اساسی سیستم داکت اسپلیت به شمار می رود، بروز هر گونه خرابی در آن می تواند تبعات فراوانی برای دسنگاه داشته باشد که یکی از آنها روشن نشدن است. از آنجایی که تعمیر این قسمت یک کار تخصصی به شمار می رود، پیشنهاد می شود نگهداری از دستگاه را جدی گرفته و با سرویس های دوره ای تجهیزات از بروز مشکل جلوگیری کنید.

سوختگی فن و موتور: گاهی به دلیل استفاده فراوان و عمر طولانی دستگاه، پیش می آید که فن و موتور نیم سوز می شوند. این قطعات که وظیفه تأمین هوا را بر عهده دارند، باید همواره تحت بررسی باشند تا در صورت بروز هر گونه مشکل بتوان آن را رفع نمود. فن و موتور نیم سوز قابل تعمیر است، اما اگر سوختگی کامل رخ دهد چاره ای جز تعویض قطعه ندارید.

خرابی ترموستات دستگاه: یکی از مهمترین قطعات در تجهیزات تهویه مطبوع هوشمند ترموستات است که نقش حیاتی در تنظیم دمای محیط و کارکرد سیستم دارد. بسیاری از سیستم ها در صورتی که دچار ایراد و خرابی ترموستات باشند روشن نمی شوند و بنابراین بررسی این قطعه می تواند یکی از راه حل های در دسترس برای حل مشکل عدم روشن شدن باشد. تنها راه حل در این حالت تعویض ترموستات خواهد بود.

آلودگی بیش از حد فیلترها: کثیفی و آلودگی فیلترهای دستگاه باعث فشار آمدن بیش از حد به سیستم می شود و اگر میزان آن به شدت بالا باشد، عملا دستگاه شما روشن نخواهد شد. برای رفع این مورد به صورت دوره ای فیلترها را بررسی، نظافت و در صورت نیاز تعویض کنید تا به مشکل برخورد نکنید.

خرابی برد دستگاه: بروز هر گونه مشکل برای رله ها و آی سی هایی که بر روی برد سیستم تعبیه شده اند، باعث از کار افتادن آن خواهند شد. این موضوع می تواند ریشه در ورود ولتاژ بیش از حد به دستگاه داشته باشد و به جز تعمیر اساسی تجهیزات نمی توان کار دیگری برای رفع آن انجام داد. بهترین راه حل برای پیشگیری از این رویداد استفاده از محافظ های الکتریکی قبل از ورود برق به دستگاه است.