مقایسه موتورخانه و پکیج
مقایسه موتورخانه و پکیج

پکیج و موتورخانه هر دو جزو سیستم هایی به شمار می روند که یک هدف مشترک را در جهت گرمایش محیط انجام می‌دهند که با یکدیگر تفاوت‌هایی از نظر کاربردی و حوزه فعالیتی دارند. از این رو لازم است با توجه به نیازها و داشتن آگاهی درباره مزیت های هر کدام از این سیستم ها، بهترین و بالاتری دستگاه ها را برای تامین گرمایش فصلی و آبگرم انتخاب نمود. درجواب این سوال که اساسا پکیج بهتر است یا موتور خانه باید گفت که هر کدام مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند و تاکید بر روی مزیت ها کمکی به افراد نمی کند. پس باید در نظر داشت که هر کدام از این سیستم ها قرار است که چه مشکلی و چه نیازی از ما را حل نمایند و با توجه به هزینه آن باید به این فکر کرد که با چه میزان هزینه ای مشکلات حل خواهد شد. در این محتوا تلاش شده است تا با بررسی دقیق این سیستم ها این موضوع از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده و به مخاطبان کمک کرد تا بهترین تصمیم را داشته انتخاب نمایند.

مزیت موتورخانه نسبت به پکیج

معرفی پکیج و موتورخانه

پکیجها به نوعی از سیستم‌های گرمایشی گفته می‌شود که هدف آن گرمایش محیط به کمک سیستم‌های تبادل گرمایش و علاوه بر گرمایش محیط، یک کار مهم دیگر را انجام می‌دهند که وظیفه تامین آب گرم یک منزل مسکونی، تجاری و … را نیز بر عهده دارند. همین امر یک نکته مثبت در هنگام مقایسه این دو سیستم محسوب می شود.
البته این سیستم ها صرفا برای یک واحد در نظر گرفته می شود، فرد می تواند با تنظیم درجه و میزان مصرفی که دارد، اقدام به مدیریت آن نماید. همچنین لزومی ندارد که سیستم دائما روشن باشد و می توان با تنظیم بر روی دمای مورد نظر از مزایای این سیستم بهره مند شد.

از گذشته تاکنون موتورخانه‌ها بعد از بخاری‌ها یکی از پرطرفدار ترین سیستم‌های گرمایشی به شمار می رفتند و از اهمیت خاصی در ساختمان ها برخوردار بودند. موتور خانه به نوعی سیستم گرمایشی اطلاق می شود که به کمک سیستم‌های تبادل گرمایش، محیط را گرم می‌کنند. به قسمتی اتاق مانند یا انباری شکل گفته می‌شود که چند سیستم بزرگ الکترونیکی و مکانیکی مثل (سختی گیر، بویلر (دیگ آب گرم)، چیلر، مشعل جهت گرمایش آب، برج خنک کننده، لوله، شیر آب و …) جهت تامین آب گرم برای گرمایش محیط درون آن قرار دارند و همگی برای تامین آب گرم و سرمایش فصلی مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بدانید:

تفاوت پکیج با آبگرمکن

موتور خانه بهتر است یا پکیج

برای درک بهتر و بررسی این دو نوع سیستم ابتدا باید با مزایا و معایب آن‌ها آشنا شد و در صورتی که تمایل به خرید وجود دارد مطابق با شرایط و سلیقه خود آن‌ها را انتخاب شوند. مزایای پکیجها را باید از ابعاد مختلفی بررسی نمود، در ابتدا این که این سیستم ها محیط کمی‌ را اشغال می‌کنند و در مقایسه با موتورخانه که یک اتاق یا انبار به آن اختصاص داده می‌شود، محیط کمتری را اشغال می‌کند. قابلیت تنظیم شدن دما به میزان دلخواه را دارد. از دیگر ویژگی های آن نصب و تعمیر آسان به دلیل در دسترس بودن، کارکرد بدون سروصدا و آرام در زمان فعالیت است. همچنین برای هر واحد مسکونی می‌توان به صورت جداگانه و مستقل پکیج نصب کرد و نیازهای گرمایی و آبگرم را تامین نمود. این سیستم دارای ایمنی بالایی است و به دلیل استفاده از فناوری های جدید صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژی بسیار کم مصرف هستند. همچنین سهولت در تعمیر به دلیل در دسترس بودن لوازم جانبی از دیگر موارد مهم است. اما معایب پکیجها را نیز می توان به این محیط داخلی منزل شما را اشغال می‌کند. با اینکه پکیج بزرگ نیست ولی به هر حال بخشی از محیط را اشغال می‌کند. اما با این وجود این سیستم ها دارای معایبی نیز هستند. عمر کمتری در مقایسه با موتور خانه دارند و نیاز مند انجان سرویس ماهانه هستند. در متراژ‌های بالاتر از 300 متر، این سیستم ها جوابگو نیستند و کارایی کمتری دارد و بعضا حتی ممکن است توان تامین دمای محیط را نداشته باشند. یعنی اگر از پکیج در محیط‌های با متراژ بیشتر از 300 متر استفاده نمود و باید از سیستم گرمایشی‌های کمکی دیگری هم استفاده شود تا هوای گرم محیط تامین گردد.

مهمترین ویژگی موتورخانه ها

از مهم ترین ویژگی آن، عمر طولانی این تاسیسات است که پس از راه اندازی تا سال‌ها پس از آن نیاز به تعمیر و یا تعویض تجهیزات نیست ولی سرویس دوره ای باید انجام شود. موتورخانه برای محیط‌های بزرگ کاربرد دارد و در صورتی که برای استفاده در منازل مسکونی از آن استفاده می شود، بهتر است برای چند منزل از آن استفاده شود تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های آن نیز پایین تر باشد. از دیگر مزیت‌های آن، ایمن بودن است. این ویژگی به سبب قرار گرفتن این سیستم در خارج از محیط است و در صورت بروز مشکل درون آن هیچ آسیبی به محیط مسکونی و افراد آن نمی‌رساند. قرار گرفتن موتور خانه در محیط هایی که در حالت عادی بلااستفاده هستند، مزیت مهم دیگری درباره این سیستم ها به شمار می رود. اما با توجه به همه ویژگی هایی که دارند، عیب های خاص خود را نیز دارند. عدم تعبیه ترموستات درون آن باعث می‌شود تنظیمات دلخواه نداشته باشد و تنظیم نبودن مشعل آن از مهم ترین مشکلات این سیستم ها به شمار می رود. رسوب گیری زیاد دیگ یا بویلر به دلیل وجود املاح معدنی زیاد درون آب سبب می شود تا موضوعاتی مانند نشتی و یا سوراخ شدن این نوع دیگها به وجود بیاید و هزینه هایی را برای دارندگان این نوع سیستم ها به همراه داشته باشد.

تفاوت پکیج با موتور خانه

تفاوت این دو سیستم را در چند مورد به صورت خلاصه ارایه داده شده است تا بتوان به شکل بهتری از این محتوا بهره مند شد. البته لازم به یادآوری است که باید تمامی نیاز ها را در نظر گرفت و سپس با خواندن این محتوا اقدام به انتخاب مدل و دستگاه مورد نظر گرفت

معیار / نوع دستگاه موتورخانه پکیج
فضا زیاد کم
هزینه خرید زیاد کم
نوع استفاده برای تامین نیازهای چند واحد برای هر واحد به صورت مستقل
ایمنی دارد امکان وقوع گازگرفتگی
سروصدا زیاد کم
محل نصب خارج از خانه داخل خانه
تنظیم دما غیرممکن ممکن
هزینه نگهداری زیاد کم

 

پیشنهاد می شود برای محیط‌های کوچک مانند خانه، مغازه و دفتر و … از پکیج استفاده شود، زیرا گزینه مناسبی برای این فضاها به شمار می رود اما برای کارخانه، بیمارستان، هتل، فروشگاه، دانشگاه، ساختمان های چد واحدی و … بهتر است از موتورخانه استفاده شود.

بیشتر بدانید:

کدام سیستم گرمایشی برای خانه مناسب است؟