مقایسه مخازن پلی اتیلن با مخازن فلزی
مقایسه مخازن پلی اتیلن با مخازن فلزی

با تغییراتی که در ساختمان سازی های مدرن در کشور اتفاق افتاد، شاهد ورود تجهیزاتی جدید در فرآیند ساخت ساختمان ها هستیم. یکی از این تغییرات تعبیه مخزنهای آب است که استفاده از آن ها بنا به دلایلی چون لوله کشی های آتش نشانی، رساندن آب به طبقات بالاتر، تامین آب برای مواقع اضطراری و … است. از این رو استفاده از مخزنهای مختلف از مهم ترین نیازهای هر مجموعه نوساز به شمار می رود. اما سوالی که در این مورد پیش می آید، این است که اساسا چه تفاوتی بین مخازن پلی اتیلن با فلزی وجود دارد. در این محتوا به بررسی این موضوع پرداخته می شود تا امکان مناسبی را برای انتخاب نوع مخزنها برای مجموعه ها فراهم نماید و اطلاعات مناسبی را درباره انواع مخزنها ارائه نماید. اطلاع از تفاوت های این دو مدل مخزنها می تواند تا میزان بالایی از تحمیل هزینه های اضافی بر خانه ها و یا مجموعه هایی که به این مخزنها نیز دارند، بکاهند.

مزایای مخازن پلی اتیلن نسبت به فلزی

منبع آب پلی اتیلنی بیشتر در پشت بام خانه ها و یا قسمت های مخصوص مخزن آب دیده می شود. شاید جالب باشد که بدانید همین عمومیت منابع و استفاده آن در بیشتر ساختمان ها از عوامل مهمی است که این مدل مخزن نسبت به بقیه از کیفیت و دوام بیشتری برخوردار هستند. مخزنهای فلزی تا قبل از آمدن تکنولوژِی پلی اتیلن بسیار متداول بودند اما با ظهور مخزنهای پلی اتیلن رفته رفته از دور خارج شدند و جای خود را به نمونه های غیر فلزی دادند. از مهم ترین ویژگی های این منابع می توان به موارد زیراشاره نمود:

مزایای مخازن پلی اتیلن نسبت به فلزی

 • امکان نگه داری هر نوع مایع (به جز آب) از جمله انواع مواد بهداشتی، غذایی، اسیدی/ بازی، مواد سوختی و روغن های صنعتی را دارند.
 • امکان تولید تانکرهای آب شرب، وان پلاستیکی یا وان پلی اتیلن، مخزن مکعبی و مخزن سوخت و حمل مواد سوختی.
 • پلی اتیلن خاصیت ضد خوردگی دارد.
 • با هر موادی واکنش نشان نمی دهند.
 • پلی اتیلن از نظر وزنی نسبت به مدل های فلزی سبک هستند.
 • هزینه جابجای پلی اتیلن نسبت به فلزی حداقل دو برابر قیمت است.
 • نصب اتصالات با توجه به اندازی دلخواه را می توان با یک گرد بر انجام داد در حالی که نصب بر روی منابع گالوانیزه بسیار دشوار بوده و نیاز به متخصص دارد.

تفاوت مخزن های پلی اتیلن و فلزی

در ادامه بررسی تفاوت های این دو مدل منبع ها، باید توجه داشت که :

 • منبع های پلی اتیلن در اندازه ها و اشکال مختلف قابل تولید هستند اما نمونه های فلزی دارای محدودیت هایی هستند.
 • همچنین نحوه استقرار و مهار مخزنهای پلاستیکی نسبت فلزی آسانتر است و بالطبع آن استفاده هزینه های باربری و نصب بسیار کمتری دارند البته این موضوع به نوع کاربرد آنها نیز اهمیت دارد.
 • از نظر رنگ آمیزی نیز باید به این نکته اشاره داشت که با توجه به نوع کاربرد و قرار گیری آنها امکان رنگ آمیزی پلی اتیلنی وجود دارد اما مخازن فلزی دارای محدودیت رنگی هستند. از مهم ترین ویژگی های که بر طرفداران مخزنهای پلی اتیلنی می افزاید، ثابت ماندن رنگ این منبع هاست. به این معنی که پلی اتیلنی در طول زمان رنگ عوض نمی کند و اکسید نمی شوند اما نوع فلزی رنگ اولیه خود را از دست می دهند.
 • همچنین این مدل منابع را می توان به صورت مدفون نصب نمود اما نمونه های فلزی حتی با رعایت شرایط نیز به مرور زمان دچار خوردگی اکسید می شوند و از بین می روند.
 • برای نصب یک منبع پلی اتیلنی ۵۰۰ لیتری را با وزن۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم، امکان بلند کردن آن ازسوی یک فرد قوی وجود دارد اما در نمونه های فلزی وجود کمک ( فردی یا دستگاه) برای حمل آن حتما نیاز است.به بیانی ساده تر اگر چنین مخزنی به همین گنجایش از ورق فلزی تولید شده باشد، می تواند تا ۱۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد و همین موضوع سبب می شود تا در جا به جایی و قرار دادن مخزن مشکلاتی جدی پیش بیاید و هزینه هایی را به مجموعه تحمیل نماید.
 • امکان طراحی ایستاده و یا خوابیده، (عمودی یا افقی) و همچنینی تعیین اندازه لیتر منبع از دیگر مزیت های منحصر به فرد این مدل منبع های پلی اتیلنی به شمار می رود.

همه چیز درباره مخازن پلی اتیلن

در این بخش به روش تولید و نگهداری و همچنین سوالات متدوالی که در مورد این محصولات پرسیده می شود، پرداخته شده است:

روش تولید مخازن پلی اتیلن

این نوع منبع ها را به روش‌های مختلفی می‌سازند که رایج‌ترین روش برای تولید آن‌ها، روتیشنال مدلینگ است. در روش روتیشنال مدلینگ از پلیمری به اسم HDPE استفاده می‌شود. کاربرد این پلیمر به این صورت است که برای شکل دادن به مواد پلاستیکی به شکل تو خالی استفاده می‌شود. در این روش که به آن تولید به روش چرخشی هم می‌گویند، از پلیمرهایی استفاده می‌شود که وزن مولکولی آن ها بالاتر از 6000 است. مزیت این روش تولید این است که منابع به صورت کاملا یکپارچه تولید می‌شوند و در محصول هیچ گونه نقطه یا خط جوشی به جا نمی‌ماند.

نگهداری مخازن پلی اتیلن

برای نگهداری باید آنها را در مکان های مسطح و ترجیحا دور از نور خورشید نگه داشت. در دسترس بودن منبع ها نیز یکی از نکات مهم در نگهدار از آن هاست. هم چنین شما باید مخزن را به دور از تماس با مواد شیمیایی نگه دارید و در محلی از آن نکه داری کنید که احتمال ضربه ی فیزیکی یا آسیب به آن کم باشد. هم چنین باید به این مسئله توجه داشت که مخزن باید در مکانی قرار بگیرد که، تهویه ی هوا به طور مطبوعی در ان مکان اتفاق بیقتد و مایعات درون مخزن کم ترین احتمال آسیب یا انتشار را داشته باشند.

علت جایگزینی مخزن فلزی با مخزن پلی اتیلنی؟

ویژگی‌هایی که منبع پلی اتیلنی دارند باعث شده که بسیاری از افراد به فکر جایگزینی آنها با منبع پلی اتیلنی بیفتند و به استفاده از این منبع ها رو بیاورند. برای مثال ویژگی‌هایی مثل مقاومت در برابر زنگ زدگی، خوردگی، قابلیت نصب آسان به دلیل وزن کم، قیمت مناسب، طول عمر بیشتر نسبت به دیگر مخازن و هم چنین، قابلیت شستشوی آسان‌تر هستند.

 • ذخیره کردن یا نکردن آب شرب در آن؟

اولین شرط برای خرید محصولی که مناسب برای ذخیره‌ی آب و دیگر مایعات باشد، اطمینان از کیفیت آن است. در صورتی که منبع پلی اتیلنی از مواد باکیفیت و مرغوبی ساخته شده باشد و مواد سازنده‌ی آن غیر بازیافتی باشد، بهترین گزینه برای ذخیره آب و مایعات است. پیش از خرید به استاندارهای ساخت و گواهینامه‌های بهداشتی محصول دقت کرده و محصول‌تان را از فروشگاه معتبری خریداری کنید.

البته منبع پلی اتیلنی همگی دارای پروانه بهداشتی و نشان استاندارد هستند و مواد اولیه ای که در ساخت آنها به کار می‌روند، همگی مرغوب، بهداشتی و سازگار با آب و دیگر مایعات هستند. اما در محیط هایی که هوا بسیار گرم است و خورشید به صورت مستقیم می‌تابد باید از مخازن پلی اتیلنی سه لایه استفاده کرد تا طعم و بوی آب دچار دگرگونی نشده و یا درون مخزن جلبک نبندد.

 • سازگار بودن یا نبودن با مواد اسیدها و مواد شیمیایی؟

بر خلاف باوری که در بین بسیاری از افراد و مخصوصا فروشندگان منبع پلی اتیلنی وجود دارد یعنی این محصول را در برابر هر نوع ماده شیمیایی مقاوم می‌دانند؛ اما باید گفت، در عین حال که در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم هستند اما در مقابل تعداد کمی از مایعات نیز مقاومت ندارند و به مرور زمان و در بلند مدت دچار آسیب می‌شوند.
اگر شما قصد خرید یک مخزن پلی اتیلنی را دارید و نمی دانید که آیا با مایعات قابل استفاده ی شما سازگار است یا نه می توانید با کارشناسان تماس بگیرید و اطلاعات کاملی راجع به میزان سازگاری مایعات مختلف با مخزن به دست بیاورید. هم چنین مشاوران می توانند به شما راهکارهایی درباره چگونگی نگه داری مخزن ها و طول عمر آنها به شما بدهند.
در غالب این مخزن ها می توان اکثر مایعات مانند سموم شیمیایی و حتی آفت کش ها را نگه داری کرد اما اگر قصد استفاده از این منبع ها برای نگه داری بنزین یا دیگر سوخت ها را دارید باید بدانید که این مایعات پس از مدتی باعث شکنندگی و آسیب به بدنه‌ی منابع می‌شوند و بهتر است برای نگه داری از این گونه مایعات از منبع فلزی استفاده شود.
روغن هایی که فرآورده های نفتی هستند هم به مرور زمان بر ساختار منابع تاثیر خواهند گذاشت اما روند تاثیر گذاری شان کم تر از بنزین است. در مجموع نگهداری از بنزین و روغن های نفتی در دراز مدت توصیه نمی شود مگر در منبع مخصوص که قیمت آنها بسیار بالاتر از منبع های موجود در بازار است و به دلیل تحریم ها در بازار وجود ندارد.

 •  منبع ذخیره آب بزرگ یا چند منبع کوچک؟

معمولا توصیه می‌شود که به جای یک مخزن از چند مخزن آب استفاده کنید. معمولا در صورت نیاز منابع آب را به شکلی موازی به هم متصل می‌کنند .

محل مناسب نصب مخزن پلی اتیلن در ساختمان

حیاط یا پیلوت یا پارکینگ – اتاق تاسیسات وپشت بام‌ها مکان های مناسب برای نصب هستند اما اگر بخواهیم ضرورت نصب مخزن آب اضطراری در پشت بام را بررسی کنیم باید گفت، علت قطعی برق و بی آبی است. حتما تاکنون شما نیز با مشکل، قطعی برق و بی آبی برخورد کرده‌اید، در هنگام قطعی برق پمپ های آب کار نمی‌کنند و ممکن است شما برای روزها برای رفع نیازهای اولیه نیز به آب دسترسی نداشته باشید؛ به همین دلیل توصیه می‌شود همیشه مقداری آب در مخزن آب در پشت بام خانه ذخیره داشته باشید.

خرید مخزن آب پلی اتیلن بهداشتی و با کیفیت

اگر به دنبال تهیه‌ی مخازن پلی اتیلنی باکیفیت هستید که از مرغوبیت مواد سازنده ی آن اطمینان داشته باشید به فروشگاه اینترنتی خانه تاسیسات سر بزنید. می‌توانید سفارشات خود را به صورت تلفنی، حضوری و اینترنتی، در هر نقطه ای از ایران، ثبت کنید و در سریع ترین زمان ممکن سفارشات خود را تحویل بگیرید. محصولات مخزن آب استانداردهای بهداشتی، و گارانتی و خدمات پس از فروش دارند.