مقایسه کولر گازی پرتابل و اسپلیت
مقایسه کولر گازی پرتابل و اسپلیت

ادوات تهویه مطبوع متعددی در بازار مدرن این لوازم پیدا می‌شود. از کولرهای آبی که سال‌هاست ایرانیان از آنها بهره می‌گیرند تا ادوات تابشی پیشرفته، با انبوهی از وسایل گوناگون با ویژگی‌های متفاوت روبرو هستیم. این در حالی است که کولرهای نوع گازی را که به نام اسپلیت هم مشهورند، به جرئت می‌توان پرطرفدارترین گزینه برای تهویه هوا و به خصوص سرمایش در ساختمان‌های مسکونی شهری دانست. با وجود شهرت عمومی، این تجهیزات انواع مختلفی هم دارند که هر کدام مزایا و معایب خود را داشته و شرایط گوناگون عملیاتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. در این مطلب تلاش می کنیم شما را با دو مدل از این تجهیزات بیشتر آشنا کنیم و مقایسه ای میان آنها انجام دهیم. با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

 1. کولر پرتابل چیست؟ تفاوت آن با اسپلیتهای دیواری
 2. مزایا و معایب کولرهای گازی پرتابل
 3. کولر پرتابل برای چه فضایی مناسب است؟
 4. بهترین کولر گازی پرتابل

خرید اسپلیت گرین

بهترین کولر گازی ایستاده برای منزل

به طور کلی آنچه که به نام کولرهای گازی می شناسیم، دستگاه‌هایی هستند که از چرخه تبرید استفاده می کنند تا هوای محیط را تهویه نمایند. در این چرخه ماده ای به نام مبرد وظیفه جابه جا کردن سرمایش یا گرمایش تولیدی را بر عهده می گیرد. کندانسور مبرد را سرد کرده و آن را به اواپراتور می فرستد، جایی که سرما با محیط تبادل شده و مبرد گرم مجدد به سمت کندانسور برمی‌گردد. کمپرسور به حرکت درآمدن مبرد را کنترل می کند و تجهیزات جانبی تضمین می کنند که چرخه بدون مشکل و به طور مداوم تکرار شود.

 

در مدل‌های عادی دیواری، کندانسور در یک یونیت خارجی بیرون از ساختمان واقع شده و مبرد را از طریق لوله‌های مسی مخصوص به یونیت داخلی می فرستد که میزبان اواپراتور است. این جدایی بین دو یونیت زمینه ساز امکان راه اندازی قطعات بزرگتر، قویتر و با بهره وری بیشتر در هر یونیت است و به همین دلیل است که مدل‌های دیواری معمولا ظرفیت بیشتری دارند و برای محیط‌های بزرگتر مناسب ترند.
در مدل‌های پرتابل، دو یونیت داخلی و خارجی یک جا جمع شده است و تنها برای تخلیه حرارت باید یک لوله خرطومی متصل به دستگاه را از پنجره بیرون بگذارید. این جمع شدن اجزا کار نصب و راه اندازی این مدل‌ها را به شدت تسهیل می کند، اما چون فضای آن محدود است و به زحمت بزرگتر از یک کمد پاتختی است، امکان استفاده از کمپرسور، کندانسور و اواپراتور بسیار بزرگ و سنگین وجود ندارد. این موضوع باعث محدود شدن ظرفیت کاری این دستگاه شده و همچنین سر و صدای تولیدی آن را هم افزایش می دهد، تا جایی که بسیاری از مدل‌های آن بیش از دو برابر اسپلیت‌های عادی سر و صدا تولید می کنند.
در ادامه به صورت خلاصه مزایا و معایب هر کدام از این دو دستگاه را بررسی می کنیم.

 

کولر گازی پرتابل چیست؟ تفاوت آن با اسپلیت دیواری

مزایا و معایب کولر گازی پرتابل

مهمترین مزیت‌های این دستگاه‌های جمع و جور شامل این موارد است:

 • اشغال فضای اندک
 • امکان جابه جایی آسان
 • نصب و راه اندازی راحت
 • قیمت پایین تر نسبت به همتایان دیواری، سقفی و ایستاده خود
 • ایده آل برای محیط‌های کوچک و متوسط با سقف نه چندان بلند

 

اما این مزیت‌ها به قیمت معایب مشخصی بدست می آید که آنها هم به ترتیب اهمیت موارد زیر را در بر می گیرند:

 • محدودیت در ظرفیت
 • تعمیر و نگهداری دشوار
 • بهره وری انرژی کمتر نسبت به همتای دیواری
 • سطح صدای بالا
 • نیاز به تخلیه دستی آب تقطیر شده بر اثر عملکرد دستگاه

کولر گازی پرتابل برای چه فضایی مناسب است؟

برای محیط های کوچک تا متوسط که نیازمند سرمایش (و بعضاً گرمایش) هستند، می توانید از این مدل ها استفاده کنید و نتایج فوق العاده ای هم بدست آورید. البته باید در نظر داشت که به خاطر سر و صدای زیادی که این دستگاه ها تولید می کنند، راه اندازی آنها در فضاهایی مانند اتاق خواب، مدرسه یا کتابخانه چندان پیشنهاد نمی شود. در عوض، شاید بهترین محل و فضا برای استفاده موفق از این تجهیزات نفاطی مانند مغازه ها، داروخانه ها، تعمیرگاه ها و دیگر مراکز فروشگاهی یا خدماتی باشد که آنقدرها در بند ساکت نگه داشتن فضا نیستند.

خرید اسپلیت وستن ایر

بهترین کولر گازی پرتابل

مجموعه خانه تاسیسات با سال های طولانی سابقه کار در زمینه تجهیزات تهویه هوا مطبوع، مفتخر به همکاری با برترین برندهای حاضر در این بازار است و فرقی نمی کند که این برندها داخلی یا خارجی باشند. در بین برندهای مشهور تولیدکننده این محصولات، نام هایی مانند اسپلیت پرتابل وستن ایر و گرین شهرت فراوانی دارند و مدل های باکیفیتی از این ادوات را روانه بازار کرده اند. با ارتباطی که مجموعه ما با این برند برقرار کرده است، امکان تأمین محصولات آن در فروشگاه اینترنتی ما فراهم آمده و هموطنان می توانند با کمترین هزینه و تنها با چند کلیک، محصولات پرتابل این شرکت را تهیه و درب منزل خود دریافت نمایند.