تفاوت فن کویل سقفی و کانالی
تفاوت فن کویل سقفی و کانالی

امروزه بخش قابل توجهی از زندگی انسان به داشتن هوای مطبوع در محیط زندگی و فعالیت وابسته شده است. برای این منظور تجهیزات متعددی استفاده می شوند که برخی وظیفه گرم کردن محیط، برخی وظیفه سرد کردن و برخی هر دو وظیفه را بر عهده می گیرند. در این میان ادواتی هم وجود دارند که مستقیماً با تولید حرارت یا برودت به تنظیم دمای محیط نمی پردازند، بلکه به عنوان واسطه توزیع کننده گرمای تولیدی توسط یک موتورخانه یا سرمای تولیدی توسط یک چیلر را با محیط به اشتراک می گذارند. مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات از این نوع فن کویل‌ها هستند.
فن کوئل‌ها انواع، دسته بندی ها و ویژگی‌های عملکردی متفاوتی دارند که اغلب رابطه مستقیم با نحوه و محل اتصال آنها در فضای خانه پیدا می کند. در این مطلب به مقایسه دو نوع از این تجهیزات می پردازیم که از بسیاری جهات با یکدیگر اشتراک دارند، اما افرادی که کمتر با آنها برخورد دارند به احتمال زیاد این دو مدل را با هم اشتباه می گیرند. با ما همراه باشید تا با تفاو های مدل‌های سقفی و کانالی این دستگاه بیشتر آشنا شوید.

 

فهرست مطالب:

  1. عملکرد فن کوئل‌های سقفی و کانالی
  2. مهمترین ویژگی‌های فن کوئل سقفی
  3. مهمترین ویژگی‌های فن کوئل کانالی

عملکرد فن کویل های سقفی و کانالی

اول از همه بد نیست کمی با عملکرد این نوع از تجهیزات و وسایل تهویه مطبوع آشنا شوید. به طور کلی و همان طور که نام آنها نشان می دهد، این دستگاه ها از دو بخش اصلی فن و کویل تشکیل شده اند. کویلها لوله هایی هستند که با آب سرد یا گرم (بسته به نیاز) پر می شوند. تأمین کننده این آب می تواند سیستم‌های متعددی مانند چیلر، موتورخانه و… باشد. با ورود آب به کویلها و سرد یا گرم شدن آنها، فن وارد عمل شده و هوای محیط را به داخل دستگاه می مکد. هوا در برخورد با لوله های مسی گرمتر یا سردتر شده و سپس به فضای اتاق برگردانده می شود.
طبیعی است که در این ساختار، بسته به موقعیت و نحوه طراحی دستگاه با ساختار انتقال هوای متفاوتی روبرو باشیم، اما کلیت عملکرد در بین تمام مدل‌های موجود یکسان است و وابسته به ورود و خروج آب به تجهیزات می باشد.

مهمترین ویژگی های فن کویل سقفی

مدل‌های سقفی همان طور که از نامشان پیداست، روی سقف تعبیه شده و بر این اساس نحوه نصب و راه اندازی منحصر به فردی دارند. این عبارت از نظر تکنیکی هم تجهیزات روکار و هم ادوات کانالی را شامل می شود، اما در بازار اغلب آنچه که به عنوان مدل سقفی شناخته می شود همان مدل روکار است. این مدل ها مصرف انرژی کمی دارند، صدای اندکی تولید می کنند و به خصوص در مدل های روکار فضای ناچیزی را اشغال می کنند. مهمترین نکته در خصوص آنها اما ویژگی های فنی نیست، بلکه نحوه نصبشان است: مدل‌های روکار برای ساختمان هایی ایده آل هستند که قابلیت بنایی و نصب کانال ها در داخل سقف وجود ندارد.
با این وجود، بحث زیبایی شناختی و همچنین مشکلات استفاده از آنها مسائلی نیستند که بتوانید به راحتی از کنارشان بگذرید. ظاهر آنها زمانی که روی سقف ساختمان نصب می شوند به وضوح چندان ایده آل نیست. از طرف دیگر، در فصل گرم، قطرات آب بر روی کویلها کندانس می کنند و دستگاه شما چکه می کند. این موضوع به خصوص در مدل‌های سقفی یک معضل مهم است که باید به سرعت با آن مقابله شود.

 

فن کوئل تهویه

 

مهمترین ویژگی های فن کویل سقفی

مهمترین ویژگی های فن کویل کانالی

وقتی در خصوص مدل‌های کانالی صحبت می کنیم، منظور دقیقاً مدل‌های سقفی توکار است که بیشتر به خاطر نیاز به احداث کانال به این نام شناخته می شوند. در این ادوات برای انتقال هوای مطبوع به داخل محیط از کانال‌ کشی ها استفاده می ‌شود و کانال ‌ها در نقاط مختلف محیط به دریچه های هوای تعبیه شده متصل می گردند. فن ‌کوئل‌های کانالی به دلیل اینکه ظرفیت هوا دهی بسیار بالایی دارند، معمولاً برای فضاهای بزرگ مانند سالن ‌های سینما، لابی هتل‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌ گیرند. به ‌همین دلیل فن‌کویل‌ های کانالی را با عنوان فن‌ کوئل‌های داکتی یا پرفشار نیز می‌ شناسند.
در خصوص عملکرد آنها در مقایسه با مدل‌های سقفی روکار سه نکته حائز اهمیت است:

  1. نصب و راه اندازی مدل‌های کانالی دشوارتر است، به خصوص چون نیازمند ایجاد تغییرات قابل توجه در سقف ساختمان هستند.
  2. هزینه تعمیر و نگهداری آنها بیشتر است، چون حالا دیگر دسترسی به قسمت های داخلی و اتصالات دستگاه کار به مراتب دشوارتری است.
  3. سطح صدای تولیدی آنها بیشتر از حالت عادی است، چون برای انتقال هوا در داخل کانال‌های متعدد نیازمند قدرت موتور بیشتری هستید و توان بالاتر موتور در این تجهیزات به معنای صدای بیشتر هم می باشد.

خارج از این نکات، مدل‌های کانالی در واقع زیرمجموعه مدل‌های سقفی به شمار می روند و در مزایا و معایب کلی این دسته با هم شریک هستند. تنها تفاوت اساسی چیزی است که در بازار در خصوص نام گذاری آنها بدل به عرف شده است و از نظر فنی با اختلاف بیشتری روبرو نیستیم.

ویژگی های فن کویل کانالی

 

خرید فن کوئل

 نتیجه گیری:

در این مطلب آموختیم که گرچه فن کویل‌ های سقفی و کانالی در میان فعالان بازار دو دسته متفاوت تلقی می شوند، اما در عمل مدل‌های کانالی زیرمجموعه انوع توکار سقفی بوده و به لحاظ فنی تفاوت زیادی با مدل‌های روکار ندارند. این در حالی است که برخی جزئیات عملیاتی این دو متفاوت بوده و در کل مدل های توکار پرهزینه بوده و نصب دشواری دارند، و در عین حال قدرت بیشتر و توانایی کنترل دمای محیط های بزرگ را در اختیار شما قرار می دهند.
بخشی از دانش ادوات تهویه مطبوع به آنچه در بازار به آنها اطلاق می شود هم ربط پیدا می کند و مطلب کنونی نیز گواه همین نکته است. امیدواریم این اطلاعات بتواند به شما کمک کند تا در هنگام خرید ادوات برای رفع نیازهای حرارتی و برودتی خود، انتخاب بهتری داشته و خیال آسوده تری از ایده آل بودن خرید خود داشته باشید.