تفاوت آبگرمکن گازی و برقی
تفاوت آبگرمکن گازی و برقی

دستگاه های گازی از گرمای حاصل از سوزاندن سوخت (معمولا گاز طبیعی) برای گرم کردن آب استفاده می کند، در حالی که  نوع برقی از سیم پیچ های مقاومت الکتریکی استفاده می کند. این نمونه دستگاه ها نسبت به مدل های برقی انرژی کمتری دارند، اما هزینه برق آن از یک مدل برقی عموما بیشتر است. مدل های گازی همچنین سرعت بازیابی بسیار سریع تری دارند که آنها را به گزینه ای مناسب برای خانواده های بزرگتر تبدیل می کند جالب است بدانید که در ایالات متحده، حدود 60 درصد خانه ها از سیستم های گازسوز و 40 درصد از آبگرمکن های برقی استفاده می کنند و این امار در بخش مصرف کنندگان گازی بسیار بیشتر است. در این محتوا به بررسی این دو مدل سیستم پرداخته خواهد شد. خواندن این محتوا می تواند تا میزان زیادی بر انتخاب و خرید آگاهانه افراد تاثیر بگذارد. از همین رو اگر قصد دارید،‌حتما تا انتها این محتوا را بخوانید.

مهم ترین تفاوت آبگرمکن برقی و گازی

کارایی

مدل های گازی می توانند یک مخزن 50 گالنی را در حدود یک ساعت گرم کند. سرعت بازیابی آن (یعنی زمان صرف شده برای گرم کردن مجدد مخزن آب پس از استفاده) بسیار سریعتر از یک مدل برقی است. مزیت دیگر آبگرمکن های گازی سنتی این است که در صورت قطع برق همچنان کار می کنند. برای خانواده‌های چهار نفره یا بیشتر، دستگاه های گازی معمولاً انتخاب بهتری نسبت به برقی هستند، زیرا مدلهای برقی احتمالاً در تامین نیازهای آب گرم به قدرتمندی مدلهای گازی نیستند. عیب اصلی دستگاه های برقی سرعت بازیابی (گرم کردن دوباره آب و ورود به سیستم) نسبتاً پایین است. یک مخزن معمولی 50 گالن، معمولاً چندین ساعت برای بازیابی نیاز دارد. همچنین دستگاه های برقی در برابر قطعی برق آسیب پذیر هستند و در صورت قطعی برق کار نمی کنند و عملا هیچ آب گرمی وجود نخواهد داشت.

بهره وری

میزان ذخیره سازی آب در دستگاه های گازی معمولی به دلیل اتلاف حرارت از گازهای خروجی و دیواره های مخزن، مزیت ها و معایب خود را دارند. از همین رو آب همیشه گرم نگه داشته می شود که یک مزیت خوب به شمار می رود اما نکته منفی این مزیت، هدررفت دائمی انرژی است به این معنی است که انرژی دائماً مصرف می شود یا از دست می رود تا بخش ذخیره سازی همواره گرم بماند. با این حال، دستگاه هالی مدرن به طور فزاینده ای کارآمدتر هستند، و بخش های متراکم کننده و پیشرفته بسیار کارآمد انرژی به سیستم های جدید اضافه شده اند. دو اینچ عایق فوم در اطراف مخزن ذخیره می تواند کارایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. مدلهای برقی بسیار کارآمدتر از نمونه های گازی هستند، اما صرفه جویی در مصرف واقعی انرژی با هزینه های بالاتر برق در مقایسه با گاز کاهش می یابد. واحدهای پمپ حرارتی الکتریکی بسیار کارآمدتر از هر گزینه دیگری هستند، با این حال، نسبتا کمیاب باقی می مانند و هزینه نصب بالایی دارند.

مهم ترین تفاوت آبگرمکن برقی و گازی

انواع آبگرمکن

در خانواده‌های آمریکای شمالی، رایج‌ترین نوع آبگرمکن مخزن ذخیره‌سازی است که می‌تواند 20 تا 100 گالن آب را به صورت گرم و آماده برای استفاده در هر زمان ذخیره کند. این سیستم گرمایشی، مقدار زیادی آب گرم را فراهم می کند، اما پس از استفاده از مخزن به زمان بازیابی نیاز دارد. گرمایش بدون مخزن، که به طور سنتی از کویل های الکتریکی استفاده می کند، اما اخیراً دستگاه های گازسوز محبوب تر شده و آب را بر حسب تقاضا گرم می کند و در نتیجه منبع بدون هیچ محدودیتی آب گرم را فراهم می کند. این سیستم ها نسبت به آبگرمکن های ذخیره سازی سنتی گران تر هستند و جریان آب را برای گرم نگه داشتن آن محدود می کنند. گزینه با راندمان بالا برای مدلهای گازی در دیگ های چگالشی است. این واحدها از گرمای گازهای خروجی برای پیش گرم کردن آب سرد ورودی به مخزن استفاده می کنند. این مورد می تواند 20 درصد افزایش راندمان را نسبت به واحدهای ذخیره سازی گاز سنتی داشته باشد. با این حال، هزینه اولیه دیگ های چگالشی حدود دو برابر واحد سنتی است. یک گزینه نسبتا جدید در گرمایش الکتریکی دستگاه پمپ حرارتی است. این واحدها گرما را از هوای اطراف برای گرم کردن آب استخراج می کنند. عناصر مقاومت الکتریکی هنوز برای تامین گرمایش پشتیبان وجود دارند. واحدهای پمپ حرارتی تا حد زیادی کارآمدترین نسبت به مدل های خانگی هستند، اما بسیار گرانتر از گزینه های دیگر هستند.

ایرادات آبگرمکن برقی

در حالی که دستگاه های گازی و برقی از نظر قیمت اولیه مشابه هستند، اما هزینه استفاده از برق بیشتر از گاز است، به این معنی که با گذشت زمان، واحدهای الکتریکی برای کارکردن گران تر می شوند و تصاعدی بالا می روند. نصب دستگاه های برقی با نیاز به پریز 220 ولت و سیم کشی آن در تابلو برق می تواند گران تر شود و ممکن است طول عمر کمی بیشتر از دستگاه های گازی داشته باشند، اما این تا حد زیادی به کیفیت آب محلی و نگهداری مالک بستگی دارد. برای مصرف کنندگان، گاز تقریباً همیشه گزینه ارزان تری نسبت به برق است و همین واقعیت ساده برای بسیاری از صاحبان خانه برای انتخاب مدلهای گازی کافی بوده است.

 

تفاوت آبگرمکن های گازی و برقی

دستگاه های گازی از گرمای حاصل از سوزاندن سوخت (معمولا گاز طبیعی) برای گرم کردن آب استفاده می کند، در حالی که مدل های برقی از سیم پیچ های مقاومت الکتریکی استفاده می کند. این نمونه دستگاه ها نسبت به بخاری های برقی انرژی کمتری دارند، اما هزینه برق آن از یک بخاری برقی عموما بیشتر است. مدل های گازی همچنین سرعت بازیابی بسیار سریع تری دارند که آنها را به گزینه ای مناسب برای خانواده های بزرگتر تبدیل می کند جالب است بدانید که در ایران اکثریت دستگاه هایی که مردم استفاده می کنند، به دلیل داشتن منابع و همچنین ارزان بودن، گازی هستند اما در برخی از نقاط کشور که هنوز گازرسانی نشده اند، استفاده از دستگاه های برقی هنوز رواج دارد. خواندن این محتوا می تواند تا میزان زیادی بر انتخاب و خرید آگاهانه افراد تاثیر بگذارد. از همین رو اگر قصد دارید، ‌حتما تا انتها این محتوا را بخوانید.