تفاوت رادیاتورهای شیشه ای با رادیاتورهای معمولی
تفاوت رادیاتورهای شیشه ای با رادیاتورهای معمولی

در دوران مدرن، بسیاری از وسایلی که در ساختمان ها به صورت روتین استفاده می شوند جدا از کاربردهایشان نیازمند زیبایی ظاهری و دکوراتیو هم هستند. این موضوع در خصوص وسایل تهویه مطبوع همیشه یک چالش بوده است، چون بسیاری از این ادوات نیازمند طراحی بدنه خاصی برای تولید حرارت یا برودت و تبادل هوا با محیط هستند و بنابراین دست طراحان در ارائه نمونه هایی که از نظر زیبایی سطح بالایی داشته باشند، بسته است. رادیاتور برقی شیشه‌ای یکی از معدود محصولاتی است که پاسخ مناسبی برای این مشکل پیدا کرده و توانسته است یک مرز مشترک بین دکوراتیو بودن و حفظ کیفیت عملیاتی پیدا کند. با ما همراه باشید تا تفاوت‌های این وسیله را با مدل های عادی بهتر متوجه شوید.

فهرست مطالب:

  1. عملکرد شوفاژ شیشه ای
  2. نحوه نگهداری و مراقبت
  3. بهترین مکان برای نصب

 

عملکرد رادیاتور شیشه ای و تفاوت آن با دیگر رادیاتورها

 

عملکرد رادیاتور شیشه ای و تفاوت آن با دیگر رادیاتورها

به طور کلی، این نوع از لوازم و تجهیزات گرمایشی، یونیت های توزیع حرارت هستند، یعنی خودشان گرما تولید نمی کنند اما آن را در محیط مورد نظر پخش می نمایند. این عملکرد بسته به اینکه با مدل های پره ای یا پنلی روبرو باشید، به روش های مختلفی انجام می شود گرچه اصل آن یکسان است: یک لوله آب گرم را به داخل دستگاه می آورد. پنل یا پره به کار رفته این آب گرم را در مجاورت هوای محیط قرار می دهد. با گرم شدن هوا، وزن آن سبک شده و از رادیاتور فاصله می گیرد، در حالی که هوای سرد جای آن را پر می کند. چرخه مذکور آنقدر تکرار می شود تا فضای ساختمان گرم شود.

اما شوفاژهای شیشه ای چنین ساختاری ندارند. این دستگاه ها دارای یک المنت در صفحه خارجی خود هستند که گرمای خود را از طریق الکتریسیته تأمین می کند. المنت پشت یک صفحه شیشه ای از جنس سکوریت قرار می گیرد و حین داغ شدن، حرارت تولیدی را به این صفحه می دهد. ادامه مسیر مشابه دستگاه های پنلی و پره ای است و به مرور زمان دمای محیط افزایش می یابد. لذا در این دستگاه ها خبری از لوله کشی، اتصال به موتورخانه و طبیعتا مسائلی مانند هواگیری و نشت آب نیست.

 

مورد دیگر که پیش از این به آن اشاره کردیم بحث دکوراتیو بودن این محصولات است. در این دستگاه ها، شیشه سکوریت مذکور را می توان با طرح های مختلفی تزئین کرد، بدون آن که در عملکرد سیستم اختلالی به وجود بیاید. این موضوع دست مصرف کننده را در انتخاب استایل مد نظرش باز می گذارد و کمک می کند تا فضای ساختمان را شکیل تر و چشم نوازتر کنید. از طرف دیگر، به لطف این قابلیت دیگر نیازی نیست که محل نصب سیستم گرمایشی دور از چشم باشد و می توانید از آن به عنوان یک عامل تزئین کننده محیطی استفاده کنید.
اما با تغییر سیستم قاعدتا نحوه نگهداری و مراقبت از آن نیز تغییر می کند. این موضوعی است که در بخش بعد به آن می پردازیم.

نحوه نگهداری و مراقبت از رادیاتورهای شیشه ای

به طور کلی می توان نگهداری از این وسایل را به مراتب راحت تر از همتایان پنلی و پره ای آنها دانست. بدون حضور لوله های آب، دیگر خبری از حضور دائمی رطوبت در اطراف شوفاژهای شیشه ای نیست. با این حال، اتصال به منبع تغذیه برقی به این معناست که باید از شستشوی آن با آب خودداری کنید. از طرف دیگر، چون این تجهیزات فاقد قطعات آب بندی هستند که به سرعت خراب می شوند، نیازی به سرویس آنها در کوتاه مدت هم نیست. این موضوع باعث می شود که هزینه های تعمیر و نگهداری این ادوات به شدت کاهش یابد.

 

برخلاف تصور عمومی، صفحه شیشه ای به کار رفته در این مدل ها به راحتی نمی شکند، چون از جنس سکوریت ساخته شده و به طور مخصوص برای کنار آمدن با حرارت این دستگاه طراحی شده است. با این حال اگر این دستگاه را در محیطی مانند حمام در ارتفاع قد افراد نصب کرده اید، بهتر است مراقب باشید که ضربه شدید به آن برخورد نکند، چون گرچه خود شیشه نمی شکند اما ممکن است اتصالات آن از قسمت های زیرین جدا شده و روی افراد سقوط کند.
نکته اخیر این موضوع را مطرح می کند که نباید محل نصب را هم نادیده بگیرید. به این مورد هم در ادامه می پردازیم.

 

بهترین مکان برای نصب رادیاتورهای شیشه ای

این تجهیزات را می توان در هر نقطه ای از یک ساختمان مسکونی به کار گرفت. اتاق پذیرایی، اتاق خواب ها، سرویس های بهداشتی و حمام و حتی انبارها به راحتی با این دستگاه کنار می آیند و هیچ مشکلی در عملکرد آنها به وجود نمی آید. برخی مدل های آنها دارای ریموت کنترل هم برای تنظیم دما و روشن و خاموش شدن هستند که باعث می شود حتی بتوانید با خیال آسوده تری از آنها بهره برداری کنید.

از نظر ارتفاع، بسته به ابعاد و طرحی که روی دستگاه نقش بسته است می توان از آنها در ارتفاع های مختلفی استفاده کرد. مدل های کوچکتر معمولا با طرح تابلوهای نقاشی بسیار زیبا می شوند و می توان آنها را هم ارتفاع با آنچه که برای یک تابلو مرسوم است، روی دیوار قرار داد. مدل های بزرگتر اما بهتر است نزدیک زمین باشند تا هم احتمال صدمه دیدن وسایل و افراد در اثر سقوط احتمالی آنها به حداقل برسد و هم جای زیادی را روی دیوار اشغال نکنند. در نهایت این موضوع به انتخاب شما برمیگردد و می توانید از این دستگاه در محیط ها، کاربردها و ابعاد مختلف به راحتی مورد استفاده قرار دهید.

مجموعه خانه تاسیسات ارائه دهنده طیف وسیعی از رادیاتور و شوفاژ، به خصوص مدل های شیشه ای آنهاست. کارشناسان ما آماده اند تا هر زمانی که خواستید، در ابعاد گوناگون این محصولات را با طرح های مختلف در اختیار شما قرار دهند. تنها کافی است با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت از این خدمات بهره مند شوید و لذت استفاده از یک دستگاه زیبا، چشم نواز و دکوراتیو را با کمترین دردسر تجربه کنید.