تفاوت فن کویل سقفی با کاستی
تفاوت فن کویل سقفی با کاستی

از جمله تجهیزات تهویه و از آن دست سیستم‌هایی که هم سرمایشی است و هم گرمایشی و به همین دلیل امروزه توانسته محبوبیت بالایی داشته باشد، فن کویل‌ها هستند. از این رو قصد داریم در این مقاله به سراغ مدل‌های کاستی و سقفی برویم و با تعریف ویژگی‌های هر یک، تفاوت آنها را بازگو نماییم با شناخت ویژگی‌های هر یک از این دستگاه‌ها، می توانید در هنگام خرید، گزینه ای ای را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شماست.

 

فهرست مطالب:

  1. تفاوت فن کوئل کاستی با فن کویل سقفی
  2. ویژگی‌های فن کوئل سقفی

 

قیمت انواع فن کویل

تفاوت فن کویل کاستی با فن کویل سقفی

فن کوئل‌ها یکی از محبوب ترین سیستم‌های گرمایش و سرمایش در دوران مدرن هستند که به خاطر انعطاف خود در تأمین همزمان سرمایش و گرمایش بسته به حضور موتورخانه، هواساز، چیلر و… می توانند در شرایط گوناگونی به شما خدمت رسانی نمایند. اگر با این ادوات آشنا باشید حتماً می دانید که انواع گوناگونی از آنها در بازار وجود دارد: مدل‌های زمینی، دیواری، سقفی، کانالی و کاستی. در ادامه مطالب ما در خصوص مقایسه زیرشاخه‌های این دستگاه، به سراغ تفاوت‌های فن کوئل کاستی و سقفی رفته ایم. با ما همراه باشید.

ویژگی های فن کویل سقفی

مدل‌های سقفی از نامشان قابل تعریف هستند: تجهیزاتی که داخل سقف نصب شده و جایی در محیط را اشغال نمی کنند. با این وجود آنچه که به عنوان فن کوئل کاستی شناخته می شود، در حقیقت زیرشاخه ای از انواع سقفی به شمار می رود که ظاهر، نحوه نصب و نحوه عملکرد خاصی داشته و اغلب در کاربردهای مشخصی پیشنهاد می شود. در نظر داشته باشید که هر دو دستگاه از اصول عملیاتی مشابهی بهره می برند، پس همچنان به یک تأمین کننده مرکزی مانند موتورخانه یا چیلر برای آنها نیاز دارید.

نظر به آنچه در خصوص دسته بندی گفتیم، آنچه که به عنوان مزایا و معایب در این قسمت مطرح می کنیم تا حد بسیار زیادی برای هر دو محصول صادق است. با این وجود ویژگی‌هایی وجود دارند که مختص مدل‌های کاستی بوده و به همین دلیل تفاوت‌هایی میان این دو عبارت و تجهیزات مشخص شده با آنها در بازار وجود دارد.
مهمترین مزایای مدل‌های سقفی نسبت به دیگر تجهیزات تهویه هوای مطبوع موجود در بازار عبارتند از:

  1. صرفه جویی در مصرف انرژی: به علت نحوه کارکرد و استفاده از هوای خود محیط برای تغییر دمای آن، این تجهیزات بهره وری مطلوبی را عرضه کرده و در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.
  2. اتوماتیک بودن سیستم کنترل: از آنجایی که سیستم کنترل بر اساس دستورات ترموستات عمل می کند، در اکثر مدل‌های موجود در بازار بدون نیاز به کنترل دستی می توان کار تهویه را انجام داد.
  3.  توانایی تأمین سرما و گرما: یک برتری مشترک در میان تمام مدل‌های این تجهیزات توانایی تأمین سرما در فصل گرم و گرما در فصل سرد است.
  4. استقلال دما در اتاق‌های مختلف: بسته به تعداد یونیتی که در یک ساختمان استفاده کنید، می توانید دماهای متفاوتی را در اتاق‌های مختلف داشته باشید.
  5.  عدم اشغال فضا (در مدل‌های توکار): مدل‌های توکار سقفی به دلیل اینکه در داخل سقف تعبیه می شوند هیچ فضایی را از اتاق اشغال نمی کنند. به همین دلیل، بدون اینکه نیازی به نگرانی جا داشته باشید می توانید از آنها استفاده کنید.

با این وجود این امر به معنای بی عیب و ایراد بودن این تجهیزات نیست. عمده تجهیزات سقفی نیازمند تعمیر و نگهداری مداوم هستند و پیشنهاد می شود هر شش ماه یک بار آنها را چک کنید. دشواری تعمیرات نیز موضوع بسیار مهمی است، به خصوص اگر ارتفاع دیوارهایتان قابل توجه باشد. از طرف دیگر مشکل کندانس قطرات آب در فصول گرم هم موضوع مهم دیگری است که باعث چکه کردن فن کوئل و در نتیجه آسیب به بافت ساختمان می شود.

 

ویژگی های فن کویل سقفی

ویژگی های فن کویل کاستی

در فن کویل های کاستی جریان هوا و چگونگی انتقال آن به محیط بهتر از مدل‌های سقفی عادی کنترل می شود، به خصوص چون باید توزیع آن بسته به نوع دستگاه به شکل معینی صورت بگیرد. برای مثال در مدل‌های چهار طرفه باید هوا به چهار طرف پخش شود و در تمام ساختمان گسترش پیدا کند، در حالی که مدل‌های عادی هوا را صرفاً به بیرون می دمند و این موضوع به خصوص در مدل‌هایی که روی سقف نصب می شوند می تواند مشکلات عدیده ای به وجود بیاورد.
کنترل جریان هوا برای این مدل‌ها دو مزیت اصلی به همراه دارد:

  • پخش و توزیع بهتر، سریعتر و بهینه تر جریان هوای سرد یا گرم در محیط
  • تضمین آسایش، راحتی و عدم درگیری با زندگی و فعالیت افراد حاضر در محل

مورد دوم شاید در نگاه اول کم اهمیت باشد، اما اگر ساختمان مد نظر شما یک کارگاه یا کارخانه بوده یا کاربرد صنعتی داشته باشد، به وضوح می توانید اثر آن را حس کنید. بدون کنترل جریان هوا، هوای سرد یا گرم از دستگاه تعبیه شده در سقف به شکل یک ستون مستقیماً تا کف پخش می شود و این امر به معنای آن خواهد بود که تولید حرارت یا برودت تا حد بسیار زیادی نقطه ای می شود. گرچه از این ویژگی می توان استفاده‌هایی هم کرد، اما به طور کلی در ساختمان‌های بزرگتر پیشنهاد می شود به سراغ مدل‌های کاستی بروید.

 

انواع فن کویل برند تهویه

 

ویژگی های فن کویل کاستی

نتیجه گیری:

در این مطلب همراه هم مشاهده کردیم که ادوات موسوم به کاستی در واقع فن کویل های سقفی با ویژگی‌های فنی برجسته تر و قابلیت ویژه کنترل هوا هستند. گرچه هر دو مدل مزایا و معایب مشترکی دارند، اما در فضاهای بزرگتر یا محیط‌هایی که برایتان هدایت بهتر هوا اهمیت پیدا می کند، پیشنهاد می شود از مدل‌های کاستی بهره ببرید که طراحی اختصاصی آنها تضمین کننده آسایش و راحتی بیشتر خواهد بود. امیدواریم این اطلاعات در هنگام خرید بتواند اختلاف میان این مدل‌ها را برایتان شفاف سازی نماید.