تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت
تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

در بازار تهویه هوا، ده‌ها محصول متفاوت با ویژگی ها، ظرفیت ها و اهداف استفاده متفاوت وجود دارد. این تعدد و گستردگی گزینه ها برای دستگاه هایی که اغلب کلیت عملکرد آنها یکسان است، باعث می شود کسانی که می خواهند به سراغ خرید سیستم و دستگاه تهویه هوا بروند با مشکل روبرو شوند. اینجاست که دانستن تفاوت های عملکردی بین دستگاه های مختلف در این زمینه می تواند فوق العاده راهگشا باشد. در این مقاله ضمن آشنایی با این دو دستگاه، به شما خواهیم گفت که کدام گزینه برای خرید بهتر و مناسب تر است.

فهرست مطالب:

  1. فرق بین داکت اسپیلت و فن کوئل
  2. فن کوئل بهتر است یا داکت اسپیلت؟

 

تفاوت فن کویل با داکت اسپلیت

فرق بین داکت اسپلیت و فن کویل

در این بخش به بررسی فن کویل و داکت اسپلیت می پردازیم و آنها را از نظر چگونگی کارکرد و تفاوت هایشان مورد بررسی قرار می دهیم تا اگر قصد داشتید از میان این دو محصول، یکی را انتخاب کنید اطلاعات جامع تر و دقیق تری داشته باشید. با ما همراه باشید.

فن کوئل چیست؟

یکی از بی دردسرترین و به صرفه ترین سیستم های تهویه مطبوع، فن کوئل است. این دستگاه که مهمترین قسمت های آن یک فن و یک کویل برای انتقال و جابه جایی حرارت میان سیال داخل لوله ها و هوای محیط است، در انواع محیط ها با کاربری های مسکونی، اداری، تجاری و… به کار می رود. این نوع محصول را به خصوص در بیمارستان ها و محیط هایی به کار می برند که نیازمند جدا کردن شرایط تهویه اتاق ها از یکدیگر با هزینه اندک هستند. طرز کار این دستگاه ها به این شکل است که در داخل آنها یک کویل تعبیه شده که شامل لوله های مسی است. آب سرد یا گرم (بسته به نیاز شما) از داخل این لوله ها عبور داده می شود. فن نیز هوای محیط را به داخل دستگاه می مکد. هوای مکیده شده از روی لوله ها عبور می کند و با انتقال حرارت، می توان آن را گرم یا سرد نمود. سپس هوا به بیرون از دستگاه و به داخل محیط برگردانده می شود و از این طریق می توان دمای ساختمان را تنظیم نمود.
فن کوئل‌ها گرچه به خودی خود می توانند تأمین کننده سرمایش و گرمایش باشند، اما اغلب اوقات به عنوان یونیت های عامل در کنار سیستم هایی مانند چیلر، هواساز و موتورخانه استفاده می شوند. علت این امر این است که به کمک موتورخانه، چیلر و… می توان آب سرد یا گرم مد نظر را با دمای دقیق تر و در مقادیر بالاتری تأمین کرد و از این طریق کار تهویه مطبوع را تسهیل نمود.

بیشتر بدانید:

سرویس فن کوئل شامل چه مواردی است؟

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت‌ها از نظر عملکرد به شدت شبیه کولرهای گازی هستند و مهمترین ویژگی آنها قرار گرفتن در داخل سازه ساختمان (مانند سقف کاذب) است. به این ترتیب این تجهیزات جای خاصی را در اتاق اشغال نمی کنند و سر راه هم نیستند. مشکل اینجاست که راه اندازی چنین سیستمی نیازمند کانال کشی گسترده و نصب دشوار است که می تواند برای بسیاری از ساختمان ها چالش برانگیز باشد. با این حال، داکت اسپلیت‌ها همچنان جزو پرکاربردترین و بهینه ترین ادوات مورد استفاده برای سرمایش و گرمایش محسوب می شوند.
مشابه کولر گازی، در این مدل هم با یک یونیت داخلی و یک یونیت خارجی روبرو هستیم. یونیت خارجی با تغییر دمای گاز مبرد آن را به یونیت داخلی می فرستد و در یونیت داخلی با برخورد هوا با لوله های محتوی مبرد با انتقال حرارت روبرو هستیم. این فرآیند هم می تواند باعث خنک شدن و هم باعث گرم شدن هوا شود و به همین دلیل می توان از این دستگاه در تمام طول سال بهره برداری نمود. دقیقا مانند کولرهای گازی، این محصول هم دارای مدل های معمولی و مجهز به اینورتر است.

مقایسه دو دستگاه از نظر عملکردی با دو دستگاه به شدت مشابه روبرو هستیم، با این حال تفاوت های مهمی هم به چشم می خورند. در فن کویل انتقال حرارت به کمک آب صورت می گیرد و داکت اسپلیت‌ها با مبرد مخصوص خودشان کار می کنند که هر چند وقت یک بار باید مجدداً شارژ شود. از طرف دیگر، همان طور که گفتیم برای عملکرد بهتر و دقیق تر در فن کوئل ها از یک سیستم تأمین کننده آب سرد یا گرم مثل چیلر، هواساز و… بهره برداری می شود در حالی که داکت اسپلیت نیازی به چنین سیستمی ندارد و به خودی خود می تواند تمامی نیازهای گرمایشی و سرمایشی را تأمین کند. دیگر تفاوت ها که بسیار به چشم می آیند راحتی بیشتر سرویس سیستم های مبتنی بر آب، بازدهی عملیاتی بیشتر و مصرف انرژی کمتر در سیستم های دارای اینورتر و در نهایت عدم نیاز به بنایی ساختمان در ادواتی است که داخل سقف کاذب یا امثال آن نصب نمی شوند.

بیشتر بدانید:

تفاوت اسپیلت و داکت اسپیلت

فن کویل بهتر است یا داکت اسپلیت؟

سوال اینجاست که کدام سیستم بهتر است؟ جواب این است که همه چیز به نیازهای شما بستگی دارد. اگر با ساختمان بزرگی روبرو هستید که طبقات متعدد و اتاق های فراوان دارد، شاید فن کویل با یک سیستم مرکزی خدمت رسانی بهتری داشته باشد. در عین حال، برای ساختمان های متوسط که ساکنین نمی خواهند زحمت راه اندازی موتورخانه و چیلر را به خود بدهند، داکت اسپلیت به راحتی قادر است عمده نیازها را برطرف کند. باید شرایط و پیش نیازهای محیطی خود را در نظر داشته باشید و بر اساس آنها انتخاب صحیح را انجام بدهید.