تفاوت فن کویل و رادیاتور
تفاوت فن کویل و رادیاتور

خرید تجهیزات تهویه هوا با چالش های خاص خودش همراه است و شکی نیست که بدون داشتن دانش کافی در خصوص کارکردها و نحوه استفاده از هر دستگاه، تهیه آن چیزی به جز اتلاف وقت و سرمایه نخواهد بود. به همین دلیل است که افراد علاقمند خرید محصولات تهویه مطبوع  تلاش می کنند پیش از اقدام برای خرید حتماً با یک فرد متخصص و کاربلد در این زمینه مشورت کنند.
بعد از مشخص شدن کلیت سیستم ساختمان و چگونگی تأمین سرمایش و گرمایش، یکی از سوالاتی که پیش می آید نحوه رساندن هوای سرد یا گرم به نقاط مختلف آن است. تنظیم دما باید با توجه به اصل سیستم طراحی شده انجام شود و برای سیستم های حرارت مرکزی مانند موتورخانه ها، این وظیفه بر عهده یونیت های توزیع قرار می گیرد. نکته اینجاست که یونیت های توزیع هم دسته های گوناگونی دارند و دو مورد از مهمترین آنها فن کویل و رادیاتور است. در این مطلب به مقایسه این دو می پردازیم و بحث می کنیم که کدامیک برای ساختمان شما مناسب تر هستند.

 

فهرست مطالب:

  1. فن کوئل بهتر است یا شوفاژ؟
  2. 5 تفاوت شوفاژ با فن کوئل

 

فن کویل بهتر است یا رادیاتور؟

فن کویل‌ ها همانطور که از نام آنها پیداست، از یک فن و یک کویل استفاده می کنند. ساختار عملیات به طور خلاصه این است که آب گرم برای گرمایش (یا سرد برای تأمین سرمایش) از طریق لوله ها وارد کویل ها شده و در آنها جریان می یابد. سپس فن به راه افتاده و هوای محیط را به داخل می مکد. عبور هوا از روی کویل باعث تبادل دما می شود و دمای محیط به حد مورد نظر می رسد.
در طرف دیگر، رادیاتورها لوله های آب گرم را از داخل خود عبور می دهند. بسته به اینکه با مدل های پره ای یا پنلی روبرو باشید، جریان هوا می تواند در میان آنها متفاوت باشد، اما کلیت ساختار شامل عبور دادن هوا به صورت آزاد و بدون دخالت فن یا تجهیزات مشابه آن و تبادل دما با آن است. به این ترتیب حرارت مستقیماً از بدنه فلزی رادیاتور به هوا انتقال می یابد.

همان طور که می بینید، عملکرد این دو سیستم مشابه و در عین حال متفاوت است. ویژگی های کارکردی هر کدام به شرایطی منجر شده اند که برتری های هر کدام بر دیگری را پدید می آورد و در ادامه به آنها می پردازیم.

فن کویل بهتر است یا رادیاتور؟

5 تفاوت رادیاتور با فن کویل

  • سرمایش و گرمایش

این دو دستگاه از بسیاری جهات با هم قابل مقایسه هستند، اما شاید اولین تفاوت آنها در تأمین نوع تهویه باشد. فن کوئل‌ها می توانند علاوه بر گرمایش، با اتصال به تجهیزاتی مانند چیلر تأمین کننده سرما هم باشند. در حالی که  شوفاژها الزاماً فراهم کننده گرما هستند. این موضوع این نکته را برجسته می کند که باید بدانید در ساختمان شما آیا می توان سرمایش را هم به این یونیت های توزیع متصل کرد یا خیر. برای مثال، اگر از کولرهای گازی برای سرما استفاده می کنید، هیچ برتری در این میان برای فن کوئل‌ها قابل تصور نخواهد بود.

  • اثرگذاری روی رطوبت و کیفیت هوا

رطوبت هوای گرم با برخورد به لوله سرد تقطیر می شود، پس در فن کویلها در هنگام کاربرد برای سرمایش با بحث کاهش رطوبت محیط روبرو می شویم. در بعد گرمایش، ایجاد جریان هوا به وسیله آنها به منزله عبور کردن گرد و غبار و آلودگی های محیطی از داخل دستگاه است و بسیاری از فن کویلها مجهز به فیلترهای مخصوص هستند، پس به بهبود کیفیت هوای محیط کمک می کنند. رادیاتورها اما فاقد چنین سیستمی هستند، چون اصولاً تمام ارتباط آنها با محیط به تبادل مستقیم گرما خلاصه می شود و اثری در کیفیت تنفسی افراد حاضر در ساختمان ندارند.

  • محل نصب

بسته به اینکه از چه منظری به این ویژگی نگاه کنید، می توانید آن را یک امتیاز یا نقطه ضعف به شمار آورید. رادیاتورها باید به دیوار متصل شوند و اغلب در نمونه های زمینی و با ارتفاع اندک از کف راه اندازی می گردند. این موضوع باعث استانداردسازی نحوه اتصال آنها به سیستم حرارت مرکزی شده و کار را برای سازندگان ساختمان راحت کرده است. در طرف دیگر اما فن کویل‌ها گزینه های متعددی در اختیار شما قرار می دهند. اتصال روی زمین، دیوار، سقف و حتی داخل سقف کاذب جزو شناخته شده ترین سیستم های نصب هستند. بسته به طراحی ساختمانتان، هر کدام از این دو دستگاه می توانند مزایا و معایب گوناگونی را به شما معرفی کنند.

  • روش کنترل

کنترل حرارت در شوفاژها، سیستمی مکانیکی و دستی است که به کمک شیرها انجام شده و تنظیم دقیق آن نیازمند ایجاد تغییر در عملکرد موتورخانه است. این در حالی است که فن کویلها هم به روش دیجیتال و هم به روش مکانیکی قابل کنترل هستند و به لطف بهره برداری از قابلیت نصب ترموستات می توان در هر اتاق، دمای متفاوتی را به کمک آنها بدست آورد.

  • مصرف انرژی

در حالی که رادیاتور ابزاری مبتنی بر گردش آب و عملکرد سیستم مرکزی است، یونیت هایی مانند فن کوئل علاوه بر آب به برق هم برای عملکرد خود نیاز دارند. پس گرچه هر دو در مصرف انرژی سیستم مرکزی با هم مشترک هستند، فن کویلها هزینه بیشتری برای عملکرد دقیق تر و پرجزئیات تر خود روی دست شما می گذارند.

نتیجه گیری

گرچه از نظر توان و قدرت می توان این دو دستگاه را کمابیش همسان دانست، به طور کلی می توان گفت فن کوئل دستگاه مدرن تر و پیشرفته تری است که قابلیت های بیشتر، عملکرد دقیق تر و گزینه های مدیریتی بهتری در اختیار شما قرار می دهد. بهای این امتیازات اما با مصرف برق و هزینه اضافی آن پرداخت می شود که به خصوص در ساختمان های بزرگ می تواند قابل توجه باشد. پس اگر دنبال دستگاهی کم هزینه و کار راه انداز می گردید، رادیاتورها گزینه های مناسبی هستند و اگر می خواهید کنترل خود بر مدیریت تهویه مطبوع ساختمان را دوچندان کنید، این فن کویلها هستند که گوی رقابت را از همتای خود می رباید. همه چیز به این موضوع برمی گردد که بدانید با چه میزان هزینه مواجهید و چطور می توانید آن را مدیریت کنید.