تفاوت پکیج زمینی و دیگ موتورخانه
تفاوت پکیج زمینی و دیگ موتورخانه

سیستم های تهویه مطبوع متنوعی در بازار ایران یافت می شوند که بر اساس مکانیزم های متفاوتی به تأمین شرایط مطلوب محیطی می پردازند. یکی از روش های فراهم کردن گرمایش در ساختمان از طریق سیستمی به نام گرمایش مرکزی است، به این معنا که یک سیستم اصلی حرارت لازم برای گرم کردن محیط را تولید کرده و سپس به کمک تجهیزاتی که در سرتاسر ساختمان پخش شده اند، کار تأمین گرما را انجام می دهد. اغلب در این سیستم از آب به عنوان سیال حامل حرارت استفاده می شود و دستگاه هایی مانند فن کویل ها یا لوله های مخصوص گرمایش از کف وظیفه بهره برداری از این آب گرم را عهده دار می شوند.
اما نکته ای که در این میان وجود دارد، چیستی سیستم مرکزی است. از دیرباز استفاده از موتورخانه ها به این منظور بسیار رایج بوده است و این دیگ موتورخانه بوده که به عنوان تأمین کننده اصلی حرارت فعالیت می کرده است. امروزه اما گزینه های دیگری مطرح شده اند که یکی از آنها پکیج، به خصوص مدل زمینی آن است.

 

فهرست مطالب:

  1. تفاوت دیگ موتورخانه با پکیج‌زمینی
  2. دیگ موتورخانه چیست؟
  3. پکیج زمینی چیست؟

تفاوت دیگ موتورخانه با پکیج زمینی

در این بخش با ما همراه باشید تا به بررسی و مقایسه این دو محصول بپردازیم و بحث کنیم که کدامیک بسته به شرایط می تواند برایتان مناسب تر باشد. و در ادامه مهمترین و اصلی ترین تفاوت این دو محصول از تجهیزات گرمایشی را نیز مطرح خواهیم کرد.

دیگ موتورخانه چیست؟

دیگ های موتورخانه نوعی مخازن پرفشار هستند که یا برای تولید بخار یا برای گرم کردن آب به کار می روند. تولید حرارت به وسیله یک مشعل صورت می گیرد که شعله مورد نیاز برای فراهم کردن گرما را از طریق سوزاندن گاز شهری، گازوئیل یا مازوت تأمین می کند. اکثر اوقات در این سیستم خروجی آب داغ خواهد بود، اما در برخی سیستم ها مانند رخت شویی ها، ادوات ضدعفونی کننده و بیمارستان ها بخار ترجیح داده می شود. در موتورخانه، دیگ ها اغلب مهمترین مصرف کننده انرژی هستند و تعمیر و نگهداری آنها اهمیت فراواتی دارد.
آب گرمی که این ادوات تولید می کنند از طریق لوله ها پمپاژ شده و به واحدهای تهویه مطبوع مانند فن کوئل ها تحویل داده می شود. فن کوئل پس از گرم کردن محیط، آب سرد شده را برای دیگ پس می فرستد تا چرخه کاملی شکل بگیرد. لازم به ذکر است که بر اساس دما و فشار حین فعالیت، نوع سوخت مصرفی، روش مکش هوا، اندازه، ظرفیت، نوع مبدل حرارتی و نحوه طراحی شبکه لوله کشی می توان این تجهیزات را دسته بندی نمود.

دیگ موتورخانه چیست؟

پکیج زمینی چیست؟

نوعی سیستم گرمایش مرکزی است که هدف اصلی از تولید آن ارائه یک دستگاه با ابعاد کمتر نسبت به ادوات موتورخانه بدون کاهش ظرفیت حرارتی می باشد. این تجهیزات برای انواع ساختمان های مسکونی، اداری، صنعتی، تجاری و… قابل استفاده هستند و نصب آسانی هم دارند. نسخه های زمینی نسبت به نسخه های دیواری که در منازل محبوبند، ظرفیت حرارتی بیشتر، مشعل قدرتمندتر، پمپ قویتر، کویل مسی بزرگتر و خروجی هوای بهتری را در اختیار شما قرار می دهند.
در خصوص این محصول هم با تنوع سوخت مورد استفاده روبرو هستیم که شامل گاز شهری، گازوئیل، برق و مدل های چندگانه سوز می شود. پرفروش ترین این محصول، نوع زمینی مدل های گازسوز آن است که به خاطر دسترسی راحت اکثر شهرها به گاز و بازدهی بسیار بالا پرطرفدارتر هم هستند. پکیج‌زمینی گازوئیلی مناسب مناطقی است که با عدم دسترسی به گاز شهری دست و پنجه نرم می کنند. پکیج زمینی برقی را هم می توان کم طرفدارترین سیستم گرمایشی مرکزی دانست چون با مشکلات عدیده عملکردی و وابستگی به مصرف الکتریسیته دست و پنجه نرم می کند و می تواند برای یک خانواده متوسط فوق العاده پر هزینه باشد. اما پکیجهای زمینی دوگانه ساز یا چندگانه (برق، گازوئیل و گازی) هم به واسطه سیستم مدولار و متناوب خود، طرفداران فراوانی دارند.

در ادامه تفاوت های میان دو سیستم را با هم مرور می کنیم.

پکیج زمینی چیست؟

مهم ترین تفاوت پکیج زمینی و دیگ موتورخانه

مهمترین تفاوت ظرفیت است که با ابعاد رابطه مستقیم پیدا می کند: موتورخانه ها فضای اختصاصی در ساختمان نیاز دارند که حداقل به اندازه یک اتاق خواهد بود، در حالی که پکیجها چنین فضایی نمی خواهند. بهای این اختلاف با ظرفیت پرداخت می شود، به این شکل که از نظر فنی ظرفیت حرارتی موتورخانه ها سقف به مراتب بالاتری نسبت به پکیج دارد. این امر به این معنی است که در ساختمان های متوسط و بزرگ شاید بتوانید امتیاز را به دستگاه جدیدتر بدهید، اما در ساختمان های بسیار بزرگ همچنان برگ برنده در دست سیستم قدیمی است.
پکیجها نصب، راه اندازی و تعمیرات راحت تری دارند و می توان در یک ساختمان با چندین واحد مختلف، شرایط دمایی آنها را از هم جدا کرد. به این وژگی ها سر و صدای کمتر و مصرف مقرون به صرفه تر را هم اضافه کنید تا اثبات شود که فناوری روز، برای تغییر تهویه مطبوع در خانه های ما راه زیادی را آمده است. با این وجود نمی توان کتمان کرد که دیگ انرژی حرارتی بالایی تولید می کند و سیستم آن برای مدت بسیار طولان (بعضاً تا چند دهه) با تعمیرات جزئی می تواند به راحتی به شما خدمت رسانی کند. پس در متراژ ساختمان بالا، شاید طرح قدیمی تر اقبال بیشتری در جذب نظر شما داشته باشد.

نتیجه گیری:

در این مطلب به بررسی پکیج‌ زمینی و دیگ موتورخانه به عنوان دو هسته شناخته شده سیستم های گرمایش مرکزی پرداختیم. همان طور که مشخص شد، هر کدام از این تجهیزات شرایط و اصول عملکردی خاص خود را دارند که باید حتما در هنگام خرید به آنها توجه داشته باشید. اگر فضای کافی در اختیار دارید، موتورخانه برایتان مدت زمان بیشتری کار خواهد کرد و از این نظر به صرفه تر است. اما اگر شرایط به کارگیری آن را ندارید یا می خواهید کمتر خرج کنید، پکیج زمینی می تواند به کمکتان آمده و گره از مشکل گرمایش شما در فصول سرد بگشاید. در نهایت این شما هستید که تصمیم خواهید گرفت و ما در مجموعه خانه تاسیسات تنها تلاش می کنیم تا حد امکان اطلاعات دقیق و صحیحی را در اختیارتان بگذاریم تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.