تفاوت مولتی اسپلیت و کولر گازی
تفاوت مولتی اسپلیت و کولر گازی

در فصول گرم سال تولید سرمایش برای ایجاد آسایش حرارتی در خانه و یا محل کار از اهمیت بالایی برخوردار است. تجهیزات سرمایشی مختلفی نظیر کولر آبی و گازی، پنکه و… در این راستا تولید و به بازار عرضه شده اند. اما در این میان کولرهای نوع گازی فرایند تولید سرمایش را با کیفیت بیشتری نسبت به سایرین انجام می دهند. علاوه بر این، برای فضاهایی با رطوبت و گرمای بالا گزینه مناسبی محسوب می شوند. اما نکته مهم در رابطه با این کولر ها وجود تنها یک پنل است؛ با در نظرگرفتن این موضوع ممکن است فقط بخشی از فضای خانه خنک شود و اتاق های دیگر از سرمایش کافی بهره مند نباشند. کولر های مولتی اسپیلت برای رفع این مشکل روانه بازار شده اند. در ادامه به بررسی این دو سیستم سرمایشی و معایب و مزایای استفاده از آنها پرداخته شده است.

 

فهرست مطالب:

 1. مولتی اسپیلت چیست؟
 2. مزایای مولتی اسپلیتها
 3. معایب مولتی اسپلیتها
 4. مهم ترین تفاوت مولتی اسپیلت با کولرهای نوع گازی

 

خرید اسپلیت و کولر گازی

 

فرق بین کولر مولتی اسپلیت و کولرگازی

 

بیشتر بدانید:

تفاوت اسپیلت و داکت اسپیلت

مولتی اسپلیت چیست؟

در سیستم های مولتی اسپلیت یونیت خارجی که شامل کمپرسور و کندانسور است، به بیش از دو یونیت داخلی وصل شده و تنظیم دمای یونیت ها به صورت جمعی انجام می شود. در نتیجه در صورت خاموش شدن یکی از یونیت ها، سایر یونیت ها نیز خاموش می شوند. به علت مجهز بودن به اینورتر در این اسپیلت امکان کنترل جریان مبرد وجود دارد. این نوع سیستم ها عموما در فضاهای تجاری و بزرگ کاربرد دارند. گرچه که فرایند تولید سرمایش در این نوع از تجهیزات تهویه هوا مشابه اسپیلتها می باشد اما لازم به ذکر است که قابلیت تقسیم هوای مبرد میان چند یونیت را دارند.

دارای چهار بخش اصلی هستند:

 1. کمپرسور
 2. کندانسور
 3. شیرانبساط
 4. اواپراتور

سیکل تبریدی به این شرح دارند:

 1. ابتدا مبرد با فشار پایین در اواپراتور گرمای فضا را جذب کرده و آن را به گاز بدل می کند.
 2. پس از آن گاز مبرد با ورود به کمپرسور دچار افزایش دما و فشار می شود.
 3. کندانسور گرمای جذب شده از محیط را از طریق فن بیرون می فرستد و در پی آن گاز مبرد مجددا به حالت مایع درمی آید.
 4. با عملکرد شیر انبساط، دما و فشار مبرد دوباره کاهش می یابد تا در یونیت داخلی مجددا امکان جذب حرارت وجود داشته باشد.
 5. عملکرد مولتی اسپیلت بر اساس تکرار دائم این سیکل است.

 

قیمت اسپلیت سوپرانو

مزایای مولتی اسپلیت ها

 • دارای قابلیت متصل شدن به پنل های داخلی مختلف (یونیت داخلی دیواری، داکت، کاست سقفی و زمینی)
 • کاهش هزینه های مصرف برق تا 35 الی 40 درصد نسبت به اسپیلتهای معمولی
 • مجهز بودن یونیت های داخلی به کنترل ترموستات به صورت مجزا
 • اشغال فضای کمتر به علت داشتن تنها یک کمپرسور
 • مجهز بودن به کمپرسور چرخشی اینورتر
 • سرعت بالا در اعمال کاهش دما
 • هزینه نگهداری و مراقبت کمتر
 • عدم احتیاج به برق سه فاز
 • نصب آسان و راحت

معایب مولتی اسپلیت ها

در کنار مزایای مذکور این نوع سیستم های سرمایشی معایبی را نیز دارا هستند که آشنایی با آنها قطعا پیش از انتخاب لازم است. عدم قابلیت تنظیم دمای هر پنل به صورت جداگانه اصلی ترین ایراد این دستگاه می باشد. در این نوع اسپیلتهای چند پنله دمای تنظیم شده برای یکی از یونیت های داخلی، سایر یونیت ها را نیز شامل می شود. از این جهت، تنها برای فضاهای نیازمند دمای ثابت در کل مکان، این سیستم مناسب محسوب می شود. علاوه بر این، عملکرد تمامی پنل ها کاملا هماهنگ می باشد و در صورت خاموش کردن یک پنل این تغییر بر سایرین نیز اعمال می شود. این موضوع موجب عدم کاربرد این نوع سیستم در فضاهای بزرگ و نیازمند دمای متغیر در هر بخش، مانند دانشگاه ها، بیمارستان ها، سالن ها و… شده است.

 

قیمت اسپلیت گرین

مهم ترین تفاوت مولتی اسپلیت و کولرگازی

مهم ترین تفاوت میان دو دستگاه مذکور، در تعداد یونیت های خارجی و نحوه اتصال آنها به یونیت های داخلی است. در کولر اسپلیت ها هر یونیت خارجی تنها قابلیت اتصال به یک یونیت داخلی را دارد. این در حالی است که در مولتی اسپلیتها، هر یونیت خارجی به چند یونیت داخلی متصل می شود. دیگر فرق این دو، مجهز بودن به اینورتر است؛ این امکان در کولر های نوع گازی معمولی وجود ندارد. مولتی اسپلیتها ممکن است دارای این قابلیت باشند.

 

بیشتر بدانید:

کولر گازی بانه ای بهتر است یا گارانتی دار

 

نتیجه گیری:

امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و توانسته باشید به سوالی که در جستجوی آن بودید، دست پیدا کنید. اگر قصد خرید هر یک از محصولات در زمینه تاسیسات ساختمانی را دارید، پیشنهاد ما این است که سری به وبسایت خانه تاسیسات بزنید و از محصولات این فروشگاه دیدن کنید. این فروشگاه، تخصصی ترین مرکز فروش انواع تجهیزات مربوط به سرمایش و گرمایش و موتورخانه، تجهیزات استخر، پمپ و بوستر پمپ، تجهیزات تصفیه آب و هوا و … و هر آنچه که در حوزه تاسیسات مدنظرتان است، می باشد. با ورود به صفحه هر کدام از موارد گفته شده، می توانید انواع مدل ها و برندهای عرضه کننده این محصولات و همچنین مشخصات فنی تک تک آنها را مطالعه نمایید. در ضمن امکان مقایسه محصولات با یکدیگر نیز وجود دارد تا بتوانید بدین وسیله بهترین انتخاب را از میان صدها محصول ارائه شده، انتخاب و خرید نمایید. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، کافی است با مشاوران این مجموعه تماس بگیرید یا از طریق گفتگوی آنلاین با آنها در ارتباط باشید. مشاوران مجرب این مجموعه به شما کمک خواهند کرد تا با توجه به شرایطی که دارید، محصول مورد نیاز خود را خریداری نمایید.