تفاوت فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه
تفاوت فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه

به احتمال زیاد نام دو مدل یک طرفه و چهار طرفه آنها را شنیده اید.اگر به دنبال خرید فن کویل کاستی باشید. برخلاف آنچه که عمده افراد تصور می کنند، این دو نوع دستگاه خارج از نحوه انتقال هوای خود به محیط هم باید مورد بررسی قرار بگیرند، به خصوص چون این امر کاربرد و بایدها و نبایدهای استفاده از آنها را دیکته می کند. در همین راستا در این مطلب به بررسی تفاوت های این دو محصول می پردازیم تا آشنایی بهتری با شرایط خرید هر کدام پیدا کنید و بتوانید بین آنها راحت تر تصمیم بگیرید.

 

فهرست مطالب:

  1. فن کوئل کاستی و عملکرد آن
  2. مقایسه فن کوئل کاستی یک طرفه و چهار طرفه

 

خرید آنلاین فن کویل

فن کویل کاستی و عملکرد آن

اولین سوال شاید این باشد که فن کوئل کاستی چیست؟ فن کویلهای کاستی در حقیقت نوعی از تجهیزات تهویه مطبوع نصب شونده بر روی سقف ساختمان هستند که در دو دسته روکار (بیرون زده از سقف) و توکار (داخل سقف) ارائه شده اند. قطعات داخلی آنها متعدد است، اما مهمترین آنها تعدادی کویل حاوی آب و فن ها برای منتقل کردن هوای محیط هستند. عملکرد این تجهیزات شامل این است که فن، هوای محیط را به داخل دستگاه می کشد و آن را در مجاورت کویل ها قرار می دهد. هوا بسته به دمی آب داخل کویلها گرم تر یا سردتر شده و سپس به محیط بیرون پس فرستاده می شود. در حالت عادی شاید به نظر برسد که این روش چندان موثر و راهگشا نخواهد بود، اما اگر آب تأمین شده برای دستگاه اختلاف دمای قابل توجهی با هوای محیط داشته باشد، شاهد تغییر سریع دما در فضای مد نظرتان خواهید بود. به همین دلیل است که اغلب از موتورخانه (برای تأمین آب داغ) و چیلر (برای تأمین آب سرد) در همکاری با این تجهیزات استفاده می شود.
مدل های کاستی دسته خاصی از فن کویلها هستند که به خاطر نحوه نصب و پخش هوای خود در محیط شهرت دارند و به دو دسته یک طرفه و چهار طرفه تقسیم می شوند. در ادامه به این موضوع می پردازیم که مهمترین تفاوت های این دو مدل در چه ویژگی هایی نهفته است.

مقایسه فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه

مدل های یک طرفه اغلب از نوع توکار هستند و به جز دریچه خروجی هوای آنها، تغییر دیگری در دکوراسیون ساختمان ایجاد نمی کنند. این موضوع به بحث زیبایی شناختی آنها کمک قابل توجهی می کند، اما این موضوع را مطرح می کند که تنها قابلیت در دسترس برای تغییر جهت جریان هوا، تنظیم شبکه های خروجی است. اگر با کولرهای آبی و دریچه های آنها در داخل ساختمان سروکار داشته باشید احتمالاً با این شرایط آشنایی بهتری دارید. در ساختمان هایی که کاربرد صنعتی، بیمارستانی یا تجاری دارند و می خواهید پخش هوای یکنواخت تری را تجربه کنید، این ادوات با محدودیت روبرو می شوند.
در طرف دیگر مدل های چهار طرفه را داریم. در محل نصب آنها دارای یک دریچه برجسته هستند که از سقف بیرون می زند و به همین دلیل عمده مدل های آنها از نوع روکار هستند. در این تجهیزات هوایی که از محیط به داخل دستگاه مکیده می شود، در هنگام خروج از چهار مسیر گوناگون به چهار طرف ساختمان هدایت می گردد و به این ترتیب توزیع هوای فوق العاده یکنواخت و ملایمی را تجربه خواهید کرد. این ملایمت در توزیع هوا خود را در صدای حرکت جریان هوا نیز نشان می دهد و در اکثر موارد، مدل های چهار طرفه سر و صدای کمتری نسبت به همتایان یک طرفه خود تولید می کنند.
به طور کلی می توان تفاوت های این دو دستگاه را به این ترتیب خلاصه کرد:

  • اثر بر روی دکوراسیون: اکثر مدل های یک طرفه توکار هستند و دکوراسیون شما را تحت تأثیر قرار نمی دهند، در حالی که فن کویل کاستی چهارطرفه بیشتر اوقات روکار بوده و نیازمند فضای معینی زیر سقف هستند.
  • پخش هوا: مدل های یک طرفه هوا را مستقیماً از یک مسیر به بیرون می دمند، دقیقاً مثل کانال کولرهای آبی. اگر بخواهید جریان هوای شما ملایم باشد و یک ستون باد در ساختمان به عنوان محل دریچه این دستگاه ها نداشته باشید، مدل چهار طرفه گزینه بهتری است. در این تجهیزات توزیع یکنواخت اولویت قرار داده شده و مشکلی هم برای پخش ملایم هوا وجود ندارد.
  • سر و صدای تولیدی: مدل های یک طرفه به خاطر عدم هدایت هوا، اغلب سر و صدای فراوانی تولید می کنند، به خصوص اگر شبکه خروجی کانال را به شکل نادرست تنظیم کرده باشید. این در حالی است که مدل های چهارطرفه به مراتب نویز کمتری دارند، موضوعی که آن را مدیون دریچه های چهارگانه خود هستند.
  • قیمت: اغلب مدل های چهارطرفه از همتایان خود گران قیمت تر هستند که به خاطر امکانات بیشتر آنها و نحوه کاربردشان برمی گردد.

 

خرید اینترنتی فن کویل تهویه

 نتیجه گیری:

در این مطلب به مقایسه فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه پرداختیم و بحث کردیم که هر کدام چه ویژگی ها و شرایط عملیاتی مخصوصی دارند. همان طور که مشخص است، گروه اول ارزان تر، کم دردسرتر و از نظر دکوراسیون زیباتر هستند، اما گروه دوم کم صداترند و جریان هوای ملایم تری در اختیارتان قرار می دهند که بسته به نیازها و اولویت هایتان می توانید هر کدام را که خواستید انتخاب کنید. امیدواریم با در میان گذاشتن این اطلاعات با شما و مطرح کردن این تفاوت ها، بتوانید در هنگام خرید تجهیزاتی از این دست تصمیم گیری راحت تر و بهتری داشته و در نهایت در محیط مد نظرتان لذت بیشتری نیز از تهویه مطبوعتان تجربه کنید.