تفاوت پمپ فشار و بوستر پمپ
تفاوت پمپ فشار و بوستر پمپ

پمپهای فشار و تقویت کننده اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند و دلیل خوبی نیز وجود دارد. بسیاری از صاحبان خانه تمایل دارند که این دو را یک ابزار با نام های متفاوت بدانند. اما با این حال، تفاوت کمی بین این دو دستگاه وجود دارد.در این محتوا تلاش شده است تا نگاه جامعی به پمپ فشار و تقویت کننده (بوستر پمپ) و مزیت ها و تفاوت های آن ها شده باشد. درک عملکرد هر یک از سیستم های های فوق به شما کمک می شود تا تفاوت ها را تشخیص داده و در انتخاب های خود بهترین ها را انتخاب و خریداری نمایید. این نمونه از سیستم های تاسیساتی قطعا یکی از نیازهای مهم زندگی های مدرن است و در بخش های بسیاری از زندگی ما حضور دارند که شاید به شکل جدی به آن ها توجه نکرده ایم. با این حال دانستم اطلاعات کلی درباره این سیستم ها می تواند خالی از لطف نباشد.

پمپ فشار و تقویت کننده پمپ چه تفاوت هایی دارند؟

اندازه: بزرگترین تفاوت این دو دستگاه در اندازه است. پمپهای فشار بزرگتر از تقویت کننده هستند. این عمدتا به این دلیل است که بسیاری از افراد استخرها را با پمپهای تقویت کننده مرتبط می دانند. توجه داشته باشید که بسیاری از پاک کننده های استخر برای انجام بهتر کارها به پمپهای کوچک متکی هستند. بنابراین، اندازه این دستگاه ها کوچکتر هستند زیرا بیشتر در استخرها استفاده می شوند. این بدان معناست که اگر می خواهید به کل خانه یا ساختمان خود سرویس دهید، بهمدل بزرگتر آن بزرگ نیاز است. هنگامی که به دنبال یک یک دستگاه مناسب هستید که به تمام شیرهای خانه شما سرویس می دهد، لازم است تا از مدل تقویت کننده آن استفاده شود. با این حال، اگر چیزی را می خواهید که به منطقه خاصی مانند استخر شما خدمات می دهد، از دستگاه کوچکتر استفاده شود. باید به این موضوع توجه شود که مدل فشار انتخابی ایده آل برای استخر از بوستر ها بهتر هستند.

قیمت: دومین تمایز بین این دو قیمت است. پمپهای فشار برای سرویس دهی به کل سیستم آب در خانه یا ساختمان طراحی شده اند. از طرف دیگر، تقویت کننده ها عمدتا برای کمک در استخر و یا پروژه های بزرگتر مانند آتش نشانی ها تولید می شوند. بنابراین، لازم به ذکر است که مدل فشار گرانتر از تقویت کننده است. با این حال، توجه داشته باشید که برخی از مدل های پیشرفته بوستر قیمت مشابهی با پمپهای فشار معمولی خواهند داشت. اگر قصد استفاده از دو دستگاه را دارید، حتما با انتخابی آگاهانه انتخاب و خرید نمایید.

قدرت: مدل های فشار، قوی تر از بوستر ها هستند. دستگاه های فشار بزرگتر هستند و برای خدمت به کل سیستم های آب طراحی شده اند. به سرعت متوجه خواهید شد که این دستگاه ها قدرت بیشتری نسبت به نمونه مشابه خود دارند. دستگاه های تقویت کننده، موتورهای قوی تری نسبت به مدل فشار دارند و همانطور که قبلاً گفته شد، پمپهای تقویت کننده با سرویس استخرها ارتباط دارند. این بدان معناست که تولید کنندگان ممکن است نیازی به موتورهای قوی تر از این مدل ها نداشته باشند. مدل های تقویت کننده یا نمونه های فشار در نقطه ای که برای جابجایی آب به آنها نیاز دارید نصب می شوند. به عنوان مثال، اگر ساختمان شما فشار آب پایینی دارد، باید پمپ را روی خط اصلی که آب را وارد ساختمان می کند نصب کنید. به سادگی وصل کنید ورودی و سپس اطمینان حاصل کنید که خروجی به پشت وصل شده است.

 

فرق بین پمپ فشار و تقویت کننده پمپ

پمپ تقویتی چه می کند؟

برای شروع، یک سیستم تقویت کننده فقط برای افزایش فشار آب و افزایش جریان آب طراحی شده است. توجه داشته باشید که افزایش فشار به طور خودکار منجر به افزایش جریان آب می شود. اگر به اطراف نگاه کنید، متوجه خواهید شد که اکثر استخرها از نوع خاصی از دستگاه های تقویت کننده استفاده می کنند. این به این دلیل است که این نمونه ها نسبتاً موثر هستند و اطمینان می دهند که آب به طور مداوم با سرعت ایده آل جریان می یابد. باید توجه داشت که بوستر های مورد استفاده در استخرها فشار را به طور مداوم برای حفظ جریان آب افزایش می دهد. هنگامی که یک تکنسین میزان جریان مورد نظر را تشخیص می دهد، بوستر پمپها به طور یکسره و متداوم کار می کنند تا فشار مورد نیاز را حفظ نمایند. فشار کم، سبب ایجاد اختلال در سیستم این محیط های آبی شده و روند تصفیه و جریان داشتن آب را با اختلال روبرو می کند. انجام فعالیتهای خاص مانند فیلتراسیون به شدت از کم شدن جریان آب متاثر می شود. به عبارت ساده، با افزایش فشار آب در کل سیستم کار می کند. با این کار فشار آب هم ثابت و هم سریع خواهد بود. توجه داشته باشید که جریان آب به دلیل فشار ثابت آب تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

پمپ فشار چه می کند؟

همانگونه که از نام سیستم معلوم است، برای افزایش فشار آب ایجاد شده است. با این حال، جریان آب را در کل سیستم افزایش می دهند. این بدان معناست که این سیستم اجازه می دهد تا مقدار بیشتری آب در کل سیستم آب جریان یابد. این مدل از سیسم ها دارای یک نوع سوئیچ الکتریکی است که در بالا قرار دارد. توجه داشته باشید که وقتی فشار آب به نقطه از پیش تعیین شده برسد، سوئیچ به طور خودکار پمپ را خاموش می کند. اگرچه گاهی اوقات این نقطه ثابت است، مدلهای دیگر به شما اجازه می دهند، فشار مناسب را برای خود تنظیم نمایید. بنابراین، پمپهای فشار برای سیستم های بزرگ بسیار مفید هستند زیرا هم فشار آب و هم سرعت جریان را افزایش می دهند. به عنوان مثال، هنگامی که شیر آب را باز می کنید، فشار کاهش می یابد و پمپ بلافاصله شروع به کار می کند تا مقدار لازم فشار را حفظ کند. از جهات مختلف، تقویت کننده پمپ و پمپ فشار تقریباً مشابه یکدیگر هستند، زیرا عملکرد مشترکی دارند اما افزایش فشار آب. بنابراین، نشان دادن تفاوت می تواند بسیار دشوار باشد.