تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری
تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری

در ادامه مطالبی که برای مقایسه انواع مختلف کولرهای گازی در خانه تاسیسات برای شما تهیه کرده‌ایم، در این مطلب به سراغ مقایسه کولرهای دیواری و ایستاده رفته‌ایم. مدل‌های ایستاده اغلب به خاطر قدرت بیشتر، طراحی زیبا و این تصور که نیازی به یونیت خارجی ندارند، در بازار طرفداران فراوانی برای خودشان دست و پا کرده‌اند و بسیاری از کسانی که قصد خرید اسپلیت را دارند، حین خرید با آنها هم به عنوان یک گزینه بالقوه مواجه می‌شوند.در این موقعیت سوال اصلی همواره این است که مدل دیواری بهتر است یا ایستاده؟ در این مطلب تلاش می‌کنیم به این سوال پاسخ بدهیم.

فهرست مطالب:

  1. ایستاده بهتر است یا دیواری؟
  2. مزایا و معایب کولر ایستاده
  3. بهترین کولر ایستاده
  4. کولر ایستاده نیاز به لوله کشی دارد؟
  5. بهترین کولر ایستاده برای منزل

قیمت و خرید اسپلیت برند گرین

 

کولر گازی ایستاده بهتر است یا دیواری؟

در بحث مقایسه میان این دو دستگاه، کاربرد اهمیت فراوانی دارد. کولرهای دیواری برای ساختمان‌های مسکونی یا محیط‌هایی با ابعاد کوچک و پر از اتاق‌های مجزا بسیار ایده آل هستند، در حالی که همتای ایستاده آنها به خاطر ظرفیت بیشتر و قابلیت پرتاب باد قویتر اغلب برای محیط‌های بزرگتر با تعداد اتاق کمتر کاربرد دارند. برای مثال در یک منزل مسکونی راه اندازی چند مدل کوچکتر دیواری بهتر از به کارگیری تک مدل از نوع دیگر است، چون هم کنترل بهتری در اختیار شما قرار می‌دهد و هم تهویه مطبوع را تسهیل می‌کند. اما در یک سالن بزرگ همایش یا محیط نمایشگاهی، قطعا مدل‌های دیواری راهگشا نخواهند بود و تعبیه ده‌ها مدل از آنها فاقد صرفه اقتصادی است. بنابراین وقتی در خصوص بهتر یا بدتر بودن این دو دستگاه صحبت می‌کنیم، کاربرد اهمیت فراوانی دارد.

با پرداختن به مزایا و معایب نیز بهتر می‌توانید نقاط ضعف و قوت هر سیستم را متوجه شوید که در ادامه این موضوع را به بحث می‌گذاریم.

 

کولر گازی ایستاده بهتر است یا دیواری؟

مزایا و معایب کولر گازی ایستاده

مهمترین مزیت این مدل ادوات تهویه هوا، ظرفیت کاری آنهاست که در مقایسه با مدل‌های دیگر موجود در بازار به مراتب بالاتر است. این ظرفیت که معمولا بین 36000 تا 8000 Btu/hr قرار دارد، برای تهویه هوای محیط‌های به مراتب بزرگتر از خانه‌های مسکونی طراحی شده است و می‌تواند حجم سرمایش و گرمایش قابل توجهی را در اختیار شما قرار دهد. این ویژگی با دارا بودن کمپرسورهای به مراتب قویتر برای گردش سریعتر مبرد و قدرت پرتاب باد بیشتر هم همراه می‌شود تا با دستگاهی روبرو باشیم که عملکرد فوق العاده بهینه و سرعت تهویه بسیار بالایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. در بسیاری از مدل‌ها توانایی رطوبت زدایی، قابلیت تعویض فیلتر، یون زدایی از هوا و امکان پرتاب باد در چهار جهت هم در نظر گرفته شده است که هرچه بیشتر این گزینه را برای افراد مختلف جذاب می‌کند.

اما همه این مزایا با معایبی هم همراه می‌شود. توان بالاتر به معنای مصرف برق بیشتر است، تا جایی که بسیاری از مدل‌های این ادوات تنها با برق سه فاز می‌توانند کار کنند. همچنین، استفاده از تجهیزات قویتر منجر به تولید صدای بیشتر هم می‌شود که برای آسایش و آرامش به خصوص در محیط‌های کوچکتر یک امتیاز منفی به حساب می‌آید. در نهایت هم باید این موضوع را مطرح کرد که در مقایسه با مدل‌های دیواری، در این مدل‌ها با اشغال فضای به مراتب بیشتری روبرو می‌شوید که به خاطر ابعاد بالاتر یونیت داخلی است.
در ادامه نیم نگاهی هم به برترین برندهای ارائه دهنده این محصول در بازار ایران می‌اندازیم.

بهترین کولر گازی ایستاده

برندهای ارائه دهنده این محصول هم داخلی و هم خارجی هستند و اغلب تفاوت میان تولیدات در بازار نه وابسته به ظرفیت، بلکه مربوط به عمر مفید آنهاست. عمده کالاهای برندهای گمنام یا تولیداتی که به صورت تقلبی ساخته می‌شوند، در کوتاه مدت دچار مشکل شده و هزینه های تعمیر و نگهداری سنگینی روی دست شما می‌گذارند، در حالی که شاید در ماه‌های اول استفاده عملکرد مطلوبی از خود به نمایش بگذارند. پس اگر در یک ظرفیت یکسان تولیداتی با قیمت‌های مختلف را مشاهده کردید، گاهی اوقات این تفاوت قیمت به تفاوت عمر مفید اشاره می‌کند.
بهترین برندهای داخلی و خارجی کولر گازی ایستاده در ایران عبارتند از:

  1. وستن ایر
  2. گرین
  3. سوپرانو
  4. پاکشوما
  5. جنرال گلد

اما حالا بد نیست یک سوال رایج را هم پاسخ بدهیم: آیا این ادوات به لوله‌کشی نیاز دارند یا خیر؟

 

قیمت و خرید اسپلیت برند وستن ایر

 

کولر گازی ایستاده نیاز به لوله کشی دارد؟

لوله کشی در این نوع از ادوات معمولا با هدف به گردش درآوردن مبرد در چرخه تبرید انجام می‌شود، کاری که سنگ بنای عملکرد صحیح سیستم برودتی و حرارتی این دستگاه‌ها به حساب می‌آید. در مدل‌های دیواری برای بهره گیری از این چرخه نیازمند آن هستید که یک واحد مجزا را به عنوان یونیت خارجی در خارج ساختمان نصب کرده و آن را با لوله‌های مسی به واحد داخلی متصل کنید. این موضوع در خصوص کولرهای گازی پرتابل به شکل متفاوتی انجام می‌شود و این ادوات هر دو واحد را در یک بدنه مستقل بدون نیاز به لوله کشی در اختیار شما قرار می‌دهند. اما مدل‌های ایستاده چطور؟

این مدل‌ها گرچه به مدل‌های پرتابل از نظر ظاهری شباهت فراوانی دارند، اما به خاطر ظرفیت به مراتب بالاتر و در نتیجه نیاز به حفظ فضا برای ادواتی مانند کمپرسور و اواپراتور در داخل ساختمان، همچنان به یک یونیت خارجی نیازمندند. بنابراین در این تجهیزات هم باید لوله کشی انجام شده و یک یونیت خارجی وظیفه کار با مبرد در فضای بیرون از ساختمان را بر عهده بگیرد.

 

بهترین کولر گازی ایستاده برای منزل

تمام برندهایی که در این مطلب به شما معرفی کردیم مانند اسپلیت ایستاده گرین، وستن ایر، سوپرانو و … ارتباط نزدیکی با مجموعه خانه تاسیسات دارند و یکی از افتخارات مجموعه ما تأمین طیف متنوعی از محصولات از این برندهاست. بنابراین این امکان فراهم می‌آید که بدون آن که نیاز داشته باشید به بازارهای رسمی مراجعه کنید و در انبوه کالاهای تهویه مطبوع متفاوت گیج و سردرگم شوید، از پشت کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه خود به راحتی بتوانید انواع کولر ایستاده موجود در بازار را مشاهده کرده و مدل دلخواهتان را انتخاب کنید. جدا از ارائه این محصولات، کارشناسان ما آماده ارائه خدمات برای انتخاب محصول بهینه و پاسخ دادن سوالات شما در این زمینه هم هستند تا تجربه خریدتان به بهترین شکل ممکن ارتقا پیدا کند. تنها کافی است با ما تماس بگیرید و از این خدمات بهره مند شوید.