عملکرد کویل های انبساط مستقیم

نحوه عملکرد کویل های انبساط مستقیم

یک واحد تهویه مطبوع انبساط مستقیم که به آن واحد DX نیز گفته می شود، با استفاده از مایع مبرد متراکم، هوای داخلی را خنک می کند. این نوع واحد تهویه با عبور مبرد متراکم شده از مبدل حرارتی داخل ساختمان برای خنک شدن هوا استفاده می کند. این قسمت از واحد، اواپراتور نامیده می شود، مبرد با جذب گرما منبسط می شود و در نهایت به گاز تبدیل می شود. سپس واحد مبرد را به یک کمپرسور پمپاژ می کند، که گاز را فشرده می کند و آن را از طریق یک مبدل حرارتی دیگر، کندانسور، به خارج از ساختمان منتقل می کند. گرمای جذب شده توسط مبرد به هوای خارج منتقل می شود و مبرد خنک شده و فشرده شده مجدداً به شکل مایع در می آید. واحد مایع مبرد خنک شده را به اواپراتور پمپ می کند و چرخه دوباره شروع می شود.

سیستم انبساط مستقیم در HVAC به دلیل توانایی خلاص شدن از شر اکثر مجاری و لوله کشی به سرعت در حال رشد است. محبوبیت این سیستم به این دلیل است که کار نصب آسان تر شده است و از این رو هزینه کل سیستم کاهش می یابد.

نحوه عملکرد کویل های انبساط مستقیم

نمونه ­هایی از سیستم کویل انبساط مستقیم (DX)

سیستم ­های تهویه مطبوع پنجره­ ای، پکیج یونیت­ ها و سیستم­ های اسپلیت و مینی اسپلیت نمونه ­هایی از سیستم ­های (DX) هستند. که در ادامه به توضیح و تشریح هر یک پرداخته شده است:

سیستم ­های تهویه مطبوع پنجره­ ای: یک واحد تهویه از نوع پنجره ای شامل اواپراتور، کمپرسور و کندانسور همراه با فن ها برای توزیع هوای خنک در داخل ساختمان، در یک واحد است. نصب آنها آسان است. با این حال، آنها عموماً کارآیی کمتری نسبت به سایر واحدها دارند و فقط برای خنک سازی مناطق کوچک مناسب هستند.

پکیج یونیت­ ها: یک سیستم پکیج یونیت­ DX نیز شامل کلیه اجزای سیستم در یک واحد است، اما در برخی از این سیستم ها، اواپراتور، کمپرسور و کندانسور در خارج از ساختمان قرار دارند و واحد هوا را از طریق مجاری به داخل ساختمان پمپ می کند.

سیستم­ های اسپلیت: در این سیستم ها، کمپرسور و کندانسور در خارج از ساختمان و اواپراتور و فن ها داخل ساختمان قرار میگیرند. در سیستم تهویه مطبوع مرکزی، فن ها هوای خنک شده را از اواپراتور واقع در مرکز از طریق مجاری به کل ساختمان می رسانند. در سیستم داکت اسپلیت، فن های موجود، هوا را از اواپراتور به داخل اتاق تقریباً به همان روشی که واحد پنجره انجام می دهد، منتقل می کنند. از آنجا که کمپرسور پر سر و صدا واحد اسپلیت در خارج است، با این وجود این سیستم بسیار ساکت تر از واحد پنجره ای است. این واحد ها کارآمد هستند، اما از آنجا که به نصب تجهیزات در خارج از ساختمان نیاز دارند، ممکن است برای مناطق مسکونی با تراکم بالا مانند آپارتمان در مناطق شهری مناسب نباشند.

مزایای سیستمهایی با کوئل های انبساط مستقیم

  1. هزینه نصب کم
  2. مصرف انرژی کم
  3. هزینه نگهداری کم
  4. راحتی در شرایط مختلف بار
  5. سطح صدای کم (NC 35)
  6. کنترل خوب رطوبت نسبی
  7. نیاز به حداقل فضای سقف یا دیوار
  8. حذف لوله­ کشی ­ها و پمپ ­های آب
  9. عدم وجود اتلاف انرژی در لوله ­های مبرد
  10. برطرف کردن یخ ­زدگی احتمالی کویل ­های هواسازها