معایب کولرگازی سقفی
معایب کولرگازی سقفی

با آغاز فصل تابستان و نیاز به تامین هوای مطبوع برای مقابله با گرمای این فصل، سیستم‌های مختلفی از سوی فروشندگان لوازم سرمایشی پیشنهاد می شود. یکی از این گزینه‌ها اسپلیت سقفی یا همان کولرگازی سقفی است که از زیرمجموعه‌های تجهیزات تهویه هوا به شمار می رود. نصب این تجهیزات برای ساختمان باعث ایجاد هوای تازه در داخل ساختمان شده و هوای متناسب را برای افراد به ارمغان می آورد.

از سوی دیگر اما این مدل از کولرها مشکلات خود را دارند که در این محتوا به بررسی آنها پرداخته خواهد شد تا بتوان به کسانی که قصد خرید این مدل‌ها را دارند کمکی در راستای انتخاب صحیح و آگاهانه شده باشد. زیرا در بسیاری از موارد افراد مختلف به دلیل عدم داشتن اطلاع دقیق از مدل‌ها و مزایا و معایب اقدام به خرید محصولی می نمایند که نه تنها موارد مورد نیاز را تامین نمی نماید، بلکه سبب ایجاد مشکلات دیگری برای آنها می‌شود.

 

فهرست مطالب:

 1. بررسی معایب کولر سقفی
 2. کولر سقفی یا کاستی چیست؟
 3. کولر سقفی توکار چیست؟
 4. کولر سقفی روکار چیست؟

 

 

کولرگازی قیمت

بررسی معایب کولر گازی سقفی

وقتی فیلترهای تهویه مطبوع سقفی کثیف باشد و یا نیاز به تعویض داشته باشند، همین عامل باعث تغییر در مصرف انرژی کولر می‌شود و سبب بالاتر رفتن هزینه‌های مصرف کنندگان از این سیستم می‌شود، به عبارت دیگر، فیلتر عامل مهمی در ایجاد تعادل بین کیفیت هوا و هزینه های انرژی ساختمان است.

در یک محیط سرد، داشتن سنسور انجماد سیم پیچ ضروری است تا وقتی دما در سیستم BMS به زیر نقطه خاصی می‌رسد، عملکردهای لازم را برای جلوگیری از یخ زدگی سیم پیچ صادر می‌کند. شافت یا شافتی که فن بر روی آن نصب شده است باید دائماً مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت مشاهده خوردگی و زنگ زدگی قبل از تعمیر دستگاه، بتوان آن را تعمیر یا تعویض نمود.

لازم است حتما سقف به صورت کاذب باشد وگرنه امکان تعبیه این سیستم‌ها وجود ندارد. از سوی دیگر اگر دستگاه روی سقف نزدیک دیوارها نصب شده باشد، لازم است که اجزای داخلی از نظر کارایی بررسی شوند.

همچنین باید به این موضوع نیز توجه شود که همواره این سیستم‌ها نیاز به ریموت دارند و در صورتی که ریموت باتری نداشته باشد و یا با مشکلی روبرو شود، باید با رفتن به ارتفاع این سیستم‌ها را تنظیم یا خاموش نمود.

اینکه یک فن جبران کننده یا گردش داخلی به سیستم تهویه اضافه شود، به ساختمان و عملکردهای کولر گازی و افت فشار کلی بستگی دارد.

 

بررسی معایب اسپلیت سقفی

 

داکت اسپلیت وستن ایر قیمت

به طور کلی کولرهای گازی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: صنعتی و آپارتمانی. برای مکانهایی که به دلایلی باید رطوبت زن ایجاد کنند، از یک مرطوب کننده زن در کولر استفاده می‌شود. این باعث رطوبت هوا می‌شود و با توجه به محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. در رطوبت گیر صنعتی، باید تصفیه آب در نظر گرفته شود و برای پاک سازی گرد و غبار از هوای مرطوب، باید از فیلترهای منگنز استفاده شود.

دستگاه‌های با حجم ثابت را می‌توان در برنامه‌هایی که دارای یک محیط خاص یا چندین محیط هستند استفاده کرد. سیستم‌های سرعت متغیر معمولاً محیط را از طریق سیستم تک کاناله تهویه یا خنک می‌کنند و در صورت لزوم در دستگاه انتهایی آن را گرم می‌کنند. از آنجا که قیمت خرید کولر و سیستم‌های تهویه مطبوع برای مشتریان بسیار مهم است، استراتژی‌های موثری در این مجموعه اجرا شده است تا مشتریان بتوانند به سرعت و به راحتی کولر مورد نیاز خود را خریداری کنند. درایو موتور با سرعت متغیر، که سرعت فن را تنظیم می‌کند. این همچنین مزایای بسیاری برای مناطق کوچک و بزرگ ارائه می‌دهد.

اسپلیت سقفی کاستی چیست؟

 • در سقف کاذب نصب می‌شوند. از آنجایی که این کولرها در وسط فضا قابلیت نصب دارد و نیز هوای سرد به سمت کف حرکت می‌کند و همچنین سقف کاذب پوشش استثنایی را فراهم می‌کند، اگر طرفدار این مدل اسپلیتها هستید، دستگاه سقفی کاستی می‌تواند یک اتاق نسبتا بزرگ را پوشش دهد. چون یونیت داخلی در داخل سقف کاذب نصب شده و کمپرسور نیز در بیرون فضا قرار دارد، مدل سقفی کاستی فوق العاده آرام و بیصدا است.
 • همچنین این سیستم‌ها با وجود فن آوری مدرن مانند ترموستات قابل تنظیم و فن‌های سرعت متغیر، اسپلیتهای سقفی کاستی به طور انحصاری به صورت بهینه انرژی مصرف می‌کنند. فیلترهای تصفیه فوتوکاتالیست نیز می‌توانند برای فیلتر کردن هوا از آلاینده‌ها و سایر ذرات مضر مفید باشند که البته نیاز به بررسی و مراقبت دارند.
 • از این دستگاه‌ها عموما در ساختمان‌های اداری مدرن، فضای خرده فروشی، انبارها و غیره برای راحتی کارکنان و بازدید مشتریان ضروری است و در بعضی از مکان‌ها، مانند اتاق سرور، برای خنک کردن تجهیزات لازم است که در سطح مطلوبی عمل کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • مدل‌های بسیاری از تهویه مطبوع‌های مختلف برای انتخاب وجود دارند، هر کدام با مزایا و معایب خاص خود را دارند. سیستم‌های تهویه مطبوع با در نظر گرفتن هوای گرم داخلی و حرکت آن در یک سیستم خنک کننده که حاوی مبرد است، فعالیت دارند. گاز خنک کننده دمای هوا را کاهش داده و آن را خنک می نماید. در حالی که گرما از محیط خارج می‌شود به یک کندانسور منتقل شده که معمولا در خارج از ساختمان قرار دارد تا گرما را پراکنده کند. نوع سقفی کاستی از این قاعده مستثنی است و نیز مانند دیگر سیستم‌ها نصب آن مقداری مجزاست.

اسپلیت سقفی توکار چیست؟

 • به این نوع دستگاه، داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی نیز گفته می‌شود. نصب آن به صورت مرکزی است و قابلیت انشعاب گرفتن از آن برای اتاق‌های مختلف وجود دارد. مزایای این دستگاه‌ها این است که با وجود این سیستم‌ها،دیگر نیازی به نصب دستگاه های جداگانه برای هر اتاق احساس نمی‌شود.
 • از معایب این دستگاه‌ها این است که جهت نصب آنها نیاز به سقف کاذبی است که طول سقف بلند باشد که اجرای کانال کشی با مشکل مواجه نشود.اما لازم به ذکر است که طول لوله کشی بین پنل بیرویی و داخلی در آنها نسبت به مدل‌های دیگر بیشتر می‌باشد و به همین دلیل امکان نصب در اکثر پروژه‌ها را ممکن می‌سازد.
 • این مدل اسپلیتها کنترلر دیواری دارند که به صورت دستی و یا کنترل از راه دور می توان آنها هدایت کرد.
 • تولید این دستگاه‌ها بصورت اینورتر دار و یا بدون اینورتر با گاز مبرد R22 و یا R410 می‌باشد.
 • معمولا به صورت دو فصلی تولید می‌گردند اما باید توجه داشت که سیستم گرمایش آنها گران است و به همین دلیل در فصل زمستان، روی بدنه یونیت داخلی آنها می‌توان کویل گرمایش  نصب نمود که قابلیت متصل شدن به پکیج یا موتور خانه را دارد.در این صورت فقط فن داخلی دستگاه روشن شده و گرمایش از طریق کویل گرمایی به محیط منتقل می‌شود.

داکت اسپلیت خرید

اسپلیت سقفی روکار چیست؟

 • از دستگاه‌هایی است که طرفداران زیادی در کشور ما ندارد.
 •  به طور معمول تک فصلی سرمایشی تولید می‌گردد.
 • قابلیت نصب بصورت زمینی را همانند دستگاه فن کویل را دارد.
 • پنل داخلی روکار دارد و احتیاجی به سقف کاذب برای نصب نداشته و می ‌توان آن را به زیر سقف متصل نمود.
 • پنل بیرونی نیز دارد که می‌بایست با لوله به پنل داخلی متصل گردد.
 • تولید آنها محدود به چند شرکت مانند جنرال و میتسوبیشی و… است.

اسپلیت سوپرانو قیمت

 

نتیجه گیری:

امیدواریم مطالبی که در این مقاله ارائه شد، مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در صورتی که سوالی در زمینه کولراسپلیت سقفی دارید که در این نوشته به آن اشاره نشده است، می توانید از طریق گفتگوی آنلاین یا تماس تلفنی با خانه تاسیسات در ارتباط باشید. خانه تاسیسات به عنوان مرکز تخصصی فروش انواع لوازم و تجهیزات تهویه هوای مطبوع، تجهیزات گرمایشی و موتورخانه، تجهیزات استخر و تمامی تجهیزات لازم در حوزه تاسیسات ساختمانی است. در صورتی که قصد خرید دارید، می‌توانید با مراجعه به صفحه مربوط به آن محصول، از مدل‌های مختلف آن دیدن کنید، مشخصات فنی هر یک را مطالعه نمایید و حتی چند محصول را با یکدیدگر مقایسه نمایید. در صورتی که باز هم نیاز به مشاوره قبل از خرید داشتید، می‌توانید تماس بگیرید و مشاوره تخصصی رایگان دریافت نمایید.