تاثیر آلودگی هوا در بروز سکته های قلبی و مغزی

مطالعه جهانی نشان می دهد که آلودگی هوا عامل اصلی سکته مغزی است. دانشمندان می گویند این یافته ها هشداردهنده است و نشان می دهد که آسیب ناشی از آلودگی هوا به ریه ها، قلب و مغز دست کم گرفته شده است. آلودگی هوا برای اولین بار به عامل اصلی سکته مغزی تبدیل شده است، به طوری که هوای ناپاک در حال حاضر مقصر تقریباً یک سوم سال های زندگی سالم از دست رفته به دلیل این بیماری در سراسر جهان است. در یک بررسی بی سابقه از عوامل خطرات جانی در جهان، سکته، آلودگی هوا به شکل ذرات ریز در رتبه هفتم از نظر تأثیر آن بر طول عمر سالم قرار گرفت، در حالی که آلودگی هوای خانگی ناشی از سوزاندن سوخت جامد در رتبه هشتم قرار گرفت. والری فیگین، مدیر مؤسسه ملی سکته مغزی و علوم اعصاب کاربردی در دانشگاه فناوری اوکلند، گفت که اگرچه انتظار داشت آلودگی هوا به عنوان یک تهدید ظاهر شود، اما وسعت این مشکل محققان را شگفت زده کرده است.

بیشتر بدانید:

تصفیه هوا ممکن است؟

تاثیرات آلودگی هوا بر بدن انسان

تاثیر بزرگ و خطرناک آلودگی هوا را بر بار سکته مغزی در سراسر جهان وجود دارد که بر اساس این تحقیقات مختلف به دست آمده است. نتیجه قابل توجه است زیرا تجزیه و تحلیل احتمالاً تأثیرات آلودگی هوا بر سکته مغزی را دست کم گرفته است، زیرا تأثیر سوختن سوخت های فسیلی به طور کامل در نظر گرفته نشده است. فیگین گفت که آلودگی های منتشر شده ناشی از سوخت های فسیلی برای سیستم قلبی عروقی مضرتر از ذرات ریز آنالیز شده در هواست.

دانشمندان در این زمینه گفتند یافته “هشدار” منتشر شده در مجله Lancet Neurology نشان داد که آسیب ناشی از آلودگی هوا به ریه ها، قلب و مغز دست کم گرفته شده است. حدود 15 میلیون نفر در سال در سراسر جهان دچار سکته مغزی می شوند. نزدیک به شش میلیون نفر می میرند و پنج میلیون نفر با ناتوانی های دائمی مانند از دست دادن بینایی و گفتار، فلج و سردرگمی باقی می مانند. فیگین مجموعه ای از داده های پزشکی از مطالعه بار بیماری های جهانی در سال 2013 را تجزیه و تحلیل کرد تا تصویری از چگونگی عوامل خطرزای مختلف سکته مغزی در 188 کشور جهان بین سال های 1990 تا 2013 را از کار افتاده و زندگی آنها را کوتاه کند.

تاثیرات آلودگی هوا بر بدن انسان

تقریباً سه چهارم میزان جهانی سکته مغزی با انتخاب های سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و ورزش بسیار کم مرتبط بود که نشان می دهد افراد می توانند کارهای زیادی برای کاهش خطر سکته انجام دهند. در همین حال، آلودگی هوای محیط با 17 درصد و کیفیت هوای خانگی به 16 درصد از بار سکته مغزی مرتبط است که با سال‌های زندگی سالم کاهش یافته است. آلودگی خانه ها از سوزاندن سوخت جامد برای گرما به عنوان یک عامل خطر برای سکته مغزی تنها در کشورهای کم درآمد و متوسط ظاهر شد.

از سال 1990 تا 2013، آسیب جهانی ناشی از سکته مغزی ناشی از رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن و تقریباً هر عامل خطر دیگری افزایش یافت و تنها دود سیگار و آلودگی خانگی کاهش یافت. آلودگی هوای محیطی ناشی از وسایل نقلیه، نیروگاه‌ها، صنایع و سوخت‌های فسیلی است که سوزاندن سنتی زیست توده منبع اصلی در کشورهای در حال توسعه است.

تاثیرات مخرب آلودگی هوا

تصور می‌شود که آلودگی هوا در درازمدت خطر سکته مغزی را با سفت شدن شریان‌های مغز، ضخیم‌تر کردن خون و افزایش فشار خون افزایش می‌دهد، بنابراین خطر لخته شدن در مغز را افزایش می‌دهد. اما ممکن است اثرات حادی نیز داشته باشد، مانند پاره شدن پلاک‌هایی که در شریان‌ها ایجاد می‌شوند، که سپس می‌تواند باعث انسداد شود. فیگین می‌گوید: «از آنجایی که یکی از منابع اصلی آلودگی هوا انتشار خودروها است، دوری از خیابان‌ها، به‌ویژه در ساعات شلوغی، یا اجتناب از جاده‌های شلوغ، می‌تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا کمک کند.» وی گفت: در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است مردم تا حد امکان در خانه بمانند.

این مطالعه پس از گزارشی در ماه فوریه از کالج سلطنتی پزشکان انجام شد که آلودگی هوا را در داخل و خارج از خانه ها عامل مرگ حداقل 40000 نفر در سال در بریتانیا عنوان کرد. استفان هولگیت، پروفسور ایمونوفارماکولوژی در دانشگاه ساوتهمپتون، که گزارش کالج سلطنتی پزشکان را رهبری می‌کرد، می‌گوید از مدت‌ها قبل شناخته شده بود که آلودگی هوا یک عامل یا بیماری قلبی عروقی ناشی از کار است که بر حملات قلبی متمرکز شده است.

بیشتر بدانید:

۵ ویژگی دستگاه تصفیه هوای خوب

نشان می دهد که آلودگی هوا اثرات سمی شدیدی در نقاط مختلف بدن از بارداری تا پیری دارد. آلودگی هوا یک خطر بزرگ برای سلامت عمومی است و نیاز به اقدام برای بهبود کیفیت هوا در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دارد. نگران کننده ترین یافته این بود که حدود یک سوم بار سکته مغزی به آلودگی هوا نسبت داده می شود. اگرچه آلودگی هوا به ریه ها، قلب و مغز آسیب می رساند، اما به نظر می رسد میزان این تهدید دست کم گرفته شده است. آلودگی هوا فقط یک مشکل در شهرهای بزرگ نیست، بلکه یک مشکل جهانی است. با جریان های بی وقفه هوا در سراسر اقیانوس ها و قاره ها، آنچه در پکن اتفاق می افتد در برلین اهمیت دارد.

نتیجه گیری:

برای کاهش خطرات آلودگی هوا میتوانید از دستگاه تصفیه هوا در خانه و محل کارتان استفاده نمایید. بدین منظور می توانید با مشاوران فروشگاه اینترنتی خانه تاسیسات تماس بگیرید و سوالات و اطلاعات لازم پیرامون این دستگاه را جویا شوید.