پکیچ استخری برقی چیست؟
پکیج استخری برقی

با توجه به این موضوع که در تمامی مناطق امکان استفاده از پکیج های گازی وجود ندارد،باید به دنبال جایگزینی برای این سیستم ها بود که نمونه برقی آن یکی از بهترین نمونه هاست. پکیج برقی با داشتن مزیت های منحصر به فرد خود همیشه مورد علاقه بسیاری از استخرداران بوده است اما موضوع مصرف انرژی آن سبب شده است تا در خرید این وسیله دقت بیشتری نمود. از سوی دیگر نیز لازم است تا برای تامین گرما و حرارت سیستم های تهویه و آبی استخری از این دستگاه ها استفاده شود. دقت در انتخاب و خرید این زیرساخت های تاسیساتی بسیار مهم بوده است و شناخت دقیق و آگاهانه، نوید بخش داشتن یک استخر عالی با بهترین حالت مدیریت منابع است. در این محتوا سعی شده است تا با معفری و بررسی اجزا پکیجها، به لزوم استفاده از آن ها در سیستم ها پرداخته شود و نگرش جامعی را برای مخاطبان ایجاد نماید.

ظرفیت گرمایشی پکیج استخری

ظرفیت و نوع تجهیزات گرمایشی مورد نیاز برای موتورخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد که از میان آن ها می توان به مواردی مانند گنجایش آب استخر و جکوزی، تعداد دوش ها، سرویس های بهداشتی، تعداد کاربران، مساحت سالن، نرخ مبادله هوای سالن با هوای بیرون آن و همچنین به مدت زمان استفاده کاربران اشاره نمود و با محاسبه آن اقدام به تامین و طراحی زیرساخت ها نمود. قطعا تجهیز کردن صحیح یک استخر می تواند تاثیرات بسیار خوبی بر هزینه و مدیریت آن ها داشته باشد.

اجزای پکیج استخری

در ادامه معرفی این دستگاه ها لازم است تا به اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده موتورخانه نیز توجه شود. این اجزا عبارتند از: محفظه احتراق، مانومتر و ترمومتر، پنل کنترل، شیر اطمینان، دودکش و فیوز، شیر رفت آب گرم مصرفی، منبع انبساط، فیلتر ضد رسوب، مبدل های حرارتی، پمپ، برد الکترونیکی و سنسورهای حرارتی که حضور هر کدام از این موارد بسیار مهم و حیاتی است. این موارد عهده دار وظیفه گرمایشی کل بخش های استخر هستند که مهم ترین فعالیت هایی که این سیستم ها بر عهده دارند به طور خلاصه در این جا آمده است:

  • تامین آب گرم مصرفی برای دوش های استحمام، سرویس های بهداشتی
  • گرم کردن آب تا 28 درجه سانتیگراد و نگهداشتن دما در این محدوده دمایی
  • گرم کردن آب جکوزی تا 42 درجه سانتیگراد و نگهداشتن دما در این محدوده دمایی
  • گرمایش سالن ها، رختکن و حوله خشک کن ها و کابین های سونای خشک

در ادامه به کاربردهای مهم این سیستم ها می توانبه موارد زیر نیز اشاره نمود و از ابعاد استفاده های صنعتی آن نیز پرده برداشت: گرمایش آب استخرهای تفریحی، خانگی و صنعتی، تامین آب گرم و گرمایش محیط استخر، سونا و جکوزی، گرمایش آب استخرهای روباز و سرپوشیده، تامین آب گرم دوش و سرویس بهداشتی استخرها، قابلیت استفاده از سوخت های گاز و گازوئیل ( در صورتی که چند گانه سوز باشند)، کنترل میزان دمای آب با درجه دمایی متغیرف استفاده از مبد لهای پوسته ای برای تامین دمای آب، توانایی اتصال به فیلترهای مغناطیسی یا فیلتر شنیف راندمان بالا در تامین گرما، مقاوم در برابر سختی آب، تولید شده در ظرفیت های متفاوت، قابل استفاده در محیط های پرورش و تولید آبزیان و … از جمله مهم ترین استفاده های این سیستم ها هستند.

نکات مهم در انتخاب پکیج استخری

در هنگام خرید و انتخاب پکیج زمینی استخر به نکات زیر توجه شود تا بهترین انتخاب ها حاصل گردد. زیرا عدم توجه به نکات زیر می تواند منجر به انتخاب پکیج زمینی با کارایی کمتر شود و هزینه های بیشتری را تحمیل نماید. قطعا انتخاب درست و استفاده از این سیستم ها می تواند ضامن حفظ سلامتی و کیفیت سازه های آبی مجموعه ها باشد. همنینی سرویس سالیانه تاسیسات استخر می تواند بر حفظ کارایی این سیستم ها کمک شایانی نماید.

  1. به متراژ و محیط بسته و یا روباز بودن توجه شود.
  2. نوع موقعیت جغرافیایی و آب و هوای محیط بسیار تاثیرگذار است.
  3. توان حرارتی مدل زمینی متناسب با نیاز گرمایش باشد.
  4. مساحت سطح تماس به دلیل موثر بودن بر نرخ فرار گرما عاملی تاثیرگذار و مهم است.
  5. میزان استفاده و زمان بندی استفاده نیز یکی از عوامل موثر در انتخاب محسوب می شود.
  6. نوع کاربری پکیج زمینی استخر، پکیج گرمایشی استخر خانگی یا استخر عمومی می بایست در نظر گرفته شود.