همه چیز درباره رادیاتور قرنیزی
همه چیز درباره رادیاتور قرنیزی

از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه ویژه ای شود، تامین دمای یک ساختمان است. همچنین با توهی که در تولید انواع سیستم های گرمایشی به وجود آمده است، شرکت های متخلف از سیستم های جدیدی رونمایی می کنند که با داشتن راندمان بسیار بالا، چند برابر سیستم های قدیمی در مدیریت انرژی و تامین گرمای محیط کارایی دارند. یکی از این سیستم ها، رادیاتور قرنیزی است که استفاده از آن چند سالی است که متداول شده است. این سیستم ها با داشتن ویژگی هایی چون اشغال فضای بسیار کم، فراگیری تمامی محیط منزل، راندمان بالا و … در برابر دستگاه های قدیمی و جاگیر، توانسته نظر بسیاری از پیمانکاران را برای استفاده از این محصول ترغیب نماید. در این محتوا به معرفی این سیستم پرداخته خواهد شد و می تواند به مخاطبان در انتخاب سیستم های مختلف کمک بسیاری نماید.

رادیاتور قرنیزی چیست؟

نوعی سیستم حرارتی اطلاق می شود که جایگزین قرنیزهای معمولی در ساختمان شده که ضمن ایفای نقش قرنیز در امتداد پایین دیوارها،(برخورد وسایل و اثاثیه به دیوار و آسیب رساندن به دیوار)، وظیفه گرم نمودن محیط را به عهده دارد. از آن جایی که سیستم های گرمایش از مهم ترین نیاز های هر ساختمان است و هزینه های تایم انرژی بسیار بالا هستند، افراد مختلف تمایل دارند تا از سیستم هایی استفاده نمایند که نیاز های بیشتری از یک ساختمان را تامین نمایند و در تنوع این نوع سیستم ها در بازار تاسیسات بسیار زیاد اما این حال هر کدام ازآن ها از جمله رادیاتور، هواساز، فن کوئل، اسپلیت یونیت ها و گرمایش از کف دارای معایب و مزایای مخصوص به خود هستند. اما موضوعی که سبب شده است تا این قرنیزها در نوبه خود منحصر به فرد شند، داشتن معایب بسیار کم و دارای بودن مزیت های هر کدام از این سیستم هاست.

رادیاتور قرنیزی چیست

نحوه عملکرد رادیاتورهای قرنیزی هیدرونیک

مدل های قرنیزی دارای مکانیزم ساده ای هستند، از این رو برای انتقال حرارت نیاز به شرایط یا پیچیدگی های خاصی ندارند و با کمترین هزینه و امکانات قابل اجرا هستند. این قرنیزها دور تا دور خانه را در بر می گیرند و ساختار عملکرد آن ها به این گونه است که آب گرم از پکیج وارد لوله های آن شده و گرما از سطح قرنیز به بیرون انتقال می یابد و فضا را به سرعتی یکنواخت گرم کرده و دما را تغییر می دهد. با ورود آب گرم به لوله های قرنیز، دقایقی بعد سیستم حرارتی ساختمان، گرما به نقاط مجاور منتقل می نماید و دایما این حرکت ادامه پیدا می کند. این قرنیزها در سرتاسر خانه در پایین دیوارها جاگذاری و نصب می شوند و به همین دلیل امکان گرم کردن خانه را با سرعتی بسیار بالا دارد.

تفاوت رادیاتورهای قرنیزی با سایر سیستم های گرمایشی

مهم ترین عامل تفاوت این سیستم با دیگر سیستم ها،دور از چشم بودن یا به بیانی بهتر وجود داشتن در عین مخفی بودن است. با قرار کرفتن این پنل ها در قسمت قرنیز، ضمن ایجاد زیبایی خانه، فضای بسیار ناچیز و غیر استفاده از خانه در اختیار فضای این سیستم قرار می گیرد. برخلاف دیگر دستگاه ها، خیری از اجسام بزرگ و جاگیر و حتی در بعضی از موارد نا هماهنگ در خانه نیست. در زمان استفادخ از این قرنیزها، طراحی دکوراسیون داخلی را با مشکل رو به رو نمی کنند و چیدمان منزل را می توان به هر نحوی مدیریت نمود. از دیگر مزیت های این سیستم ها می توان به پاک بودن آن ها اشاره مرد به این معنی که این سیستم حرارتی مانند شومینه و بخاری هیچ نوع دوده ای ایجاد نمی نماید و باعث تیره شدن یا سیاهی دیوار نمی شوند. به دلیل نوع ساختار و در نظر گرفتن ابعاد مختلف در زمان تولید این سیستم، دیوارهایی که در پایین آن ها قرنیز حرارتی نصب شده با گذشت زمان نیاز به مرمت ندارند. با این تفاسیر شاید این سیستم را بتوان بهترین سیستم گرمایشی حال حاضر برای استفاده در ساختمان ها نامید.

مزایا و معایب رادیاتور قرنیزی

از مزایا و معایب قرنیز حرارتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مزایا:

 • بی صدا بودن و قابل استفاده بودن قرنیز ها در انواع ساختمان ها از جمله ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی، هتل ها و بیمارستان ها
 • تنوع بسیار بالای آلبوم رنگی قرنیز ها و کمک به طراحان داخلی برای انتخاب رنگ مناسب با محیط
 • کاهش 50 درصدی لوله کشی تاسیسات ساختمان و کم تر شدن هزینه های پیمانکاران
  ساختار متشکل از اتصالات بسیار مقاوم و انعطاف پذیر و سرعت بالای انتقال گرما
 • دم دست بودن و دسترسی راحت به هر قسمت برای تعمیرات
 • ارزان بودن و کم شدن مصرف انرژی تا 30 درصد بر روی قبض
 • امکان استفاده از این سیستم ها با انرژی خورشیدی
  چینش در پایین دیوارها و جاگیری بسیار کم
 • نداشتن سیاهی و آلودگی برای دیواره ها
 • قابلیت انتقال گرما از پایین ترین سطح
 • سرعت بالا در گرمایش ساختمان
 • امکان نورپردازی سیستم ها
 • مقاومت تا 10 برابر وزن خود

معایب:

 • امکان آسیب دیدگی سیستم های حساس به گرما با در مجاورت آن قرار گرفتن مانند تلویزیون
 • ضمانت 10 ساله یا کمتر ( با توجه به نوع برند)
 • هزینه های بالای مدل برقی این قرنیزها
 • تمرکز اصلی بر روی دیوارهای اصلی
 • جنس و اجزای سازنده آن ها