عوامل کم شدن فشار آب
عوامل کم شدن فشار آب

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در بسیاری از مناطق و شهرهای کشور هنوز وجود دارد،‌ بحث کم بودن فشار آب است که سبب شده تا در بخشی از زندگی ساکنان آن منطقه اختلال ایجاد شود. دلالیلی چون مشکلات زیرساختی، لوله کشی های غیر استاندارد،‌ بالاتر رفتن تراکم جمعیتی و مصرف کنندگان،‌ دور بودن مسیر آبرسانی و … سبب شده تا دسترسی به فشار مناسب آب بسیار سخت شود و یا حتی غیرممکن گردد. در این محتوا به بررسی دلایل فشار کم آب پرداخته شده است تا ضمن مطالعه این محتوا توسط مخاطبان، ‌بتواند تشخیص بهتری را نسبت به کم بودن فشار آب محل سکونت خود داشته باشند. پس از مطالعه این محتوا پیشنهاد می شود تا مطالبی که در قسمت دانشنامه درباره بوستر پمپ ها منتشر شده است را بخوانید.

چه چیزی باعث فشار کم آب می شود؟

 • جاذبه : گرانش جریان آب را به حرکت در می آورد یا آن را کند می کند. هر چه ارتفاعی که آب باید در آن تحویل داده شود بیشتر باشد، فشار آب کمتر است. ناگفته نماند که یک گالن آب بیش از 8 پوند وزن دارد. اگر آب از سربالایی یا چندین طبقه بالا برود، جاذبه می‌خواهد آن را مستقیماً به پایین بفرستد. ساختمان های پایین تر از منبع آب خود ممکن است مشکل مشابهی را تجربه نکنند. آسمان‌خراش‌ها، ساختمان‌های آپارتمانی و خانه‌ها و مشاغل با چندین طبقه به یک پمپ تقویت‌کننده بزرگ نیاز دارند تا آب را به طبقات مختلف برساند.
 • فاصله از منبع آب: فاصله از منبع آب و اندازه لوله های آب بر فشار آب تأثیر می گذارد. اگر خانه یا محل کار در انتهای خط تامین آب قرار دارد، ممکن است جریان آب تا رسیدن به مکان موردنظر کم شود. و اگر لوله های آب شما خیلی کوچک باشد، مقدار کمتری آب از طریق وسایل شما عبور می کند.
 • فشار کم آب شهر: خانه شما ممکن است زیر خط آبرسانی باشد، لوله های لوله کشی شما ممکن است شفاف باشند و همچنان فشار آب پایینی داشته باشید. گاهی اوقات جریان کم آب از آب کم فشار از کارخانه آب محلی شما ناشی می شود.
 • سیستم های آب اضافی: سیستم های تصفیه آب اضافی یا سایر وسایل آب به خانه شما آب شیرین می آورد اما ممکن است فشار آب شما را کاهش دهد. اضافه کردن یک بوستر پمپ می تواند فشار آب شما را بازیابی کند.
 • مشکلات لوله کشی: اگر فشار کم آب نتیجه جاذبه، حمل و نقل یا سیستم های اضافی باشد، تقویت کننده فشار آب ممکن است مشکل را برطرف کند. اما در مواقع دیگر، مشکلات لوله کشی ممکن است دلیل آن باشد. قبل از خرید یک تقویت کننده فشار آب، لوله کشی خود را بررسی کنید. ممکن است لوله ها مسدود شده باشند یا شیر کاهش فشار ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.

دلایل کاهش افت فشار آب

راهکارهای افزایش فشار آب

اقدامات به تعمیر شیرهای آب :

 • جدا کردن هواگیر انتهای شیر آب با انبر و شستن آن.
 • شستن رسوبات داخل لوله.
 • شستن واشر شیر آب.

جایگزنی لوله های قدیمی :

 • در صورت که لوله ها از جنس گالوانیزه است، رسوبات در داخل آن جمع می شود پس باید آن را تعویض نمود.
 • نمونه ای از بهترین انواع لوله، لوله های پلیمری است.

چک کردن قطر لوله :

 • در صورتی که از قطر لوله ها کم است، باید تعویض گردد.
 • قطر لوله آب می بایست،حداقل 19 میلیمتر باشد.

استفاده از پمپ فشار :

 • در صورتی که افت فشار، عامل بیرونی دارد، استفاده از پمپ فشار پیشنهاد می شود.
 • برای استفاده از این وسیله، نباید لوله های آب، خوردگی یا رسوب گرفته باشد. زیرا در صورت افزایش ناگهانی فشار آب،سبب آسیب رساندن به آنها می شود.

رفع مشکل افت فشار آب با بوستر پمپ

سوالاتی که هنگام خرید بوستر پمپ باید پرسید:

 1. آیا به پمپ تقویت کننده نیاز دارم؟ اگر فشار آب پایینی دارید که ناشی از نشتی نیست یا نیاز به افزایش فشار آب برای کاربرد خاصی دارید، پمپ تقویت کننده بهترین گزینه است.
 2. سرعت جریان آب من چقدر است؟ با در نظر گرفتن تمام وسایل، محاسبه کنید که در هر دقیقه چند گالن آب دریافت می کنید که می توان به شکل شخصی محاسبه دبی را انجام دهید.
 3. چقدر آب نیاز دارم؟ میزان مصرف آب خانگی یا کسب و کارتان را در نظر بگیرید.
 4. منبع آب بالای پمپ است یا زیر؟ به این فکر کنید که آیا آب شما باید سربالایی را طی کند یا چندین طبقه را طی کند.
 5. چقدر فشار نیاز دارم؟ بسیاری از مردم هنگام دوش گرفتن فشار بالای آب را ترجیح می دهند، اما فشار بیش از حد بالا می تواند لوله کشی، اتصالات و لوازم خانگی را از بین ببرد. اکثر خانه ها دارای یک شیر کاهش فشار هستند که در آن خط آب برای حفظ فشار آب وارد خانه می شود. فشار بیش از 60 psi سیستم لوله کشی خانگی را فرسوده می کند.
 6. کدام بوسترپمپ مناسب است؟ بستگی به میزان آب مصرفی، فشار مورد نظر و محل منبع آب شما دارد. به عنوان مثال، اگر خانه بزرگی دارید، ممکن است به یک پمپ تقویت کننده نیاز داشته باشید که بتواند فشار را به طبقه دوم یا سوم برساند. کاربردهایی مانند سیستم‌های اسمز معکوس با فشار تغذیه کم یا آب با TDS بالا (کل مواد جامد محلول)، به فشار بسیار بیشتری نیاز دارند.

انتخاب بوسترپمپ خانگی

برای پیدا کردن پمپ تقویت کننده اندازه مناسب برای خاص خود، این سوالات را بپرسید:

 1. آیا شما یک خانه دو طبقه چهار خوابه و یک حمام دارید؟
 2. آیا آب را با فاصله قابل توجهی جابه جا می کنید؟
 3. منبع آب شما چقدر دور است؟

پمپهای تک پروانه در کشیدن آب از راه دور خوب نیستند. اگر می خواهید از آب حوضچه برای آبیاری استفاده کنید، پس به چیزی با اسب بخار بیشتر نیاز دارید تا آب را برای مدت طولانی پمپاژ کند. وزن آب در هر گالن هشت پوند است. اگر آب باید از یک لوله یک اینچی که چندین فوت بالا می رود عبور کند، پمپ باید وزن قابل توجهی را فشار دهد.
یک پمپ تقویت کننده آب می تواند فشار آب را در کل خانه افزایش دهد. گاهی اوقات، استفاده کنندگان از آب چاه می خواهند جریان را از یک چاه کم بازیابی به خانه خود افزایش دهند. چاه های کم بازیافت آب کافی برای تامین نیاز خانوار تولید نمی کنند. یک تقویت کننده فشار آب، آب را از مخزن ذخیره آب چاه می کشد تا آب خانه را تحت فشار قرار دهد. یک چاه خصوصی که آب کافی برای تامین تقاضا تولید نمی کند، به یک مخزن ذخیره برای پر شدن چاه در طول زمان و یک تقویت کننده خانگی از مخزن نیاز دارد تا بتواند با تقاضای روزانه پاسخ دهد.

بیشتر بدانید:

ویژگی های بوستر پمپ خوب