آشنایی با فیلترهای داخلی دستگاه تصفیه آب
آشنایی با فیلترهای داخلی دستگاه تصفیه آب

یکی از مهم ترین تهدیداتی که سلامتی همه انسان ها را نشانه گرفته است، موضوع استفاده از آب نامناسب و یا آلوده است. با توجه به حجم بالایی از آلودگی است که امکان دسترسی به آب سالم وجود نداشته باشد. از سوی دیگر افرادی که در شهرهای بزرگ زنگی می کنند نیز مشکلات خاص خود را دارند و آلودگی در حوزه های مختلف و ورود آن ها به طبیعت خصوصا ورود فاضلاب به آب ها، این مشکل را برای بسیاری از افراد به همراه داشته است. از سوی دیگر نیز زندگی شهری و استفاده از آب لوله کشی بنا به دلایل بهداشتی سلامتی افراد را مورد تهدید قرار است و برخی از خانواده ها از این رو اقدام به استفاده از آب های بسته بندی می نمایند که به دلیل پر کردن آن ها در ظرف های پلاستیکی، ضمن تولید زباله های پلاستیکی، موجب ورود مواد ناسالم شیمیایی در آب می شود.

فیلترهای داخلی تصفیه آب خانگی

با این وجود برخی از مردم معتقد هستند که نوشیدن آب تصفیه نشده مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند اما از سوی دیگر بیماری هایی که بر اثر استفاده از آب آلوده افراد را راهی بیمارستان و مراکز پزشکی کرده است و یا در طولانی مدت سبب ایجاد مشکلات کلیوی و … به همراه داشته است. اما باید توجه داشت که وجود ازدیاد جمعیت و افزایش آلودگی های فیزیکی و شیمیایی و صنعتی روز افزون در خاک و آب، سبب شده که استفاده از فیلتر های آب یکی از نیاز های اصلی برای داشتن آب سالم و پیشگیری از بیماری ها را به همراه خود داشته باشد. برخی از بیماری هایی که از طریق آب سرایت می کند، بیماری های دارای نشانه های فوری و قابل رویتی نیستند اما به این معنا نیست که اصلا وجود ندارند. این نوع از بیماری ها، عموما از سوی تک یاخته ها، ویروس ها، باکتری ها، انگل ها و از همه مهم تر نیترات موجود در فاضلاب به وجود می آیند، مثل هپاتیت، فلج اطفال و …. که می توان با انجام تصفیه آب از ورود این نوع بیماری ها در مود غذایی و به شکل خاص تر آب های مصرفی خانوار را سالم و پاکیزه نمود.

فیلترهای داخلی تصفیه آب خانگی

عملکرد فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

با توجه به وجود آمدن آلودگی های جدید و اختلاط انواع آلودگی ها با هم، لازم است تا از فیلترهای مختلفی استفاده شود تا ضمن مصارف مختلف، نگرانی از وجود آلودگی در آب نیز برطرف شود. از سوی دیگر نیز لازم است برای آشنایی با انواع فیلترها و مصارف آن ها، بتوان انتخاب مناسبی را برای انتخاب و خرید آن ها انجام داد. از مهم ترین فیلترهای این دستگاه های می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

نام فیلتر کاربرد
پلی پروپیلن مناسب برای رسوبات،گل ولای، زنگ خوردگی لوله ها، شن و ماسه، لجن و ذرات معلق تا قطر 5 میکرون که دارای عملکردی مشابه فیلتر شنی است. همچنین می تواند آلودگی های فیزیکی قابل مشاهده در آب را جذب نماید

 

کربن پودری از این مدل برای حذف کلر، سموم کشاورزی، تری هالو متان ها و بیشتر مواد شیمیایی آلی موجود در حشره کش ها وآفت کش ها و حذف رنگ و طعم و بوی آب استفاده می کنند و مناسب مصارف کشاورزی نیز هست

 

کربن بلاک زدودن و از بین بردن کلر و مواد سمی در بالاترین حد ممکن

 

ممبرین حذف 98 درصدی تمامی املاح مضر از جمله آلاینده های میکرو بیولوژیکی، نیترات و نیتریت و فلزات سنگین

 

کربن خطی جهت استفاده به عنوان بهبود دهنده طعم و بوی آب در مواقعی که به مدت طولانی در مخزن ذخیره شده باشد

 

بیو سرامیک

 

تنظیم PH و بهبود طعم و مزه آب
لامپ UV

 

تابش پرتو افشان (UV) با استفاده از لامپ UV جهت ضد عفونی، استریلیزه کردن آب و کلیه میکرو ارگانیسم های موجود در آب
قلیایی

 

جهت بالابردن PH آب
مواد معدنی افزودن مواد معدنی مورد نیاز بدن پس از تصفیه کامل آب و بالاتر بودن گوارایی آب

 

دستگاه تصفیه آب خانگی چگونه آب را تصفیه می کند؟

  1. ابتدا در این مرحله گل و لای، شن و ماسه و دیگر آلودگی های معلق در آّب با استفاده از یک فیلتر الیافی 5 میکرونی از آب حذف می گردند.
  2. مرحله بعدی فیلتر کربن فعال تعبیه شده در دستگاه تصفیه، شروع به انجام وظیفه خود می نماید که حذف گازها، مواد شیمیایی موجود در آفت کش ها و حشره کش هاست.
  3. سپس فیلترهای کربن فعال یک میکرونی با حذف کلر و مواد بزرگتر از یک میکرون و چنانچه چیزی از دو فیلتر قبل عبور کرده باشد را جذب نموده و تصفیه می نماید.
  4. ممبران (RO) که در اصل فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب به شمار می رود که از چندین لایه غشای نیمه تراوا در دورتا دور یک لوله مرکزی تشکیل شده و همه املاح در آب ( نیترات، سرب، کلسیم و … ) را بین 80 الی 98 درصد تصفیه می کند. این فیلتر عملکرد بالایی با حذف املاح مضر را تا ابعاد یک هزارم میکرون ( مواد آلی و غیر آلی حل شده در آب و آلاینده های میکروبیولوژیکی) دارد که در نوع خود فوق العاده است و می تواند سختی آب را تا میزان بالایی از بین ببرد. جالب است به این موضوع توجه شود که در این مرحله بو و طعمی که آب بعد از مدتی ساکن بودن در مخزن ممکن است گرفته باشد از بین می رو و آبیگوارا و سالم وارد چرخه مصرف می شود.
  5. فیلتر UV تعبیه شده در این مرحله با تاباندن اشعه ماورابنفش به آب وظیفه میکروب زدایی را انجام داده و امکان مصرف آب کاملا آشامیدنی و سالم فراهم شده است.