خرید فن کویل برای مراکز درمانی
خرید فن کویل برای مراکز درمانی

بسیاری از درمانگاه ها، بیمارستان ها، مطب ها و محیط های مشابه با کاربرد اصلی بهداشت و درمان برای تأمین نیازهای سرمایش و گرمایش خود به سراغ فن کویل می روند. با این وجود باید دقت داشته باشید که اصول خرید این دستگاه ها برای چنین فضاهایی تفاوت عمده با اصول خرید آنها برای ساختمان های مسکونی دارد. در این مطلب به طور خلاصه به این مسائل می پردازیم و بحث می کنیم که در هنگام خرید باید چه نکاتی را در ذهن داشته باشید. با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

 1. فن کوئل بیمارستانی چیست؟
 2. راهنمای خرید فن کوئل برای مراکز درمانی

 

فن کویل خرید

فن کویل بیمارستانی چیست؟

فن کویلها دسته ای از تجهیزات تهویه مطبوع هستند که تمرکز خود را بر روی توزیع گرما یا سرمای تولید شده توسط یک یونیت تهویه دیگر می گذارند. برای مثال، موتورخانه آب گرم تولید کرده است و فن کویلها به کمک این آب گرم، می توانند محیط را گرم کنند. عکس همین مسئله به کمک یک چیلر و تولید آب سرد هم امکان پذیر است، بدون اینکه نیاز باشد تغییر خاصی در عملکرد یا ساختار دستگاه ایجاد شود.
نحوه عملکردی که ذکر شد، به این تجهیزات انعطاف پذیری فوق العاده ای می بخشد که باعث می شود برگ برنده ای نسبت به دیگر ادوات تهویه در بازار برای کاربرد در محیط های بیمارستانی و درمانی داشته باشند. به کمک این دستگاه ها می توانید دو اتاق کنار هم با دماهای گوناگون داشته باشید و شرایط محیطی آنها را جداگانه مدیریت کنید.  در واقع به دلیل اینکه می بایست از انتشار عوامل بیماری زا در مراکز درمانی جلوگیری شود، نیاز است که از سیستمی با فیلتر‌های چندگانه استفاده کرد. فن کویل بیمارستانی  به دلیل داشتن فیلتر‌های مختلفی برای جذب باکتری‌ها، ذرات موجود در هوا و گرد و خاک،می‌تواند از انتشار ذرات آلوده در محیط جلوگیری کند. همچنین صدای بسیار کم، به وجود اوردن بیشترین کیفیت هوا با ایجاد کمترین نویز از دیگر ویژگی های این دستگاه است. اما جدا از این ویژگی ها، برخی مشخصات این تجهیزات هم آنها را به طور ویژه برای استفاده در این فضا مناسب می کند که باید در هنگام خرید نیم نگاهی به آنها داشته باشید.

راهنمای خرید فن کویل برای مراکز درمانی

باید دقت داشته باشید که گرچه سیستم های تهویه مطبوع متفاوت، مزایای گوناگونی هم در اختیار شما قرار می دهند و همین امر را می توان به فن کویلها هم بسط داد، اما این ادوات در مراکز درمانی باید به شکل دیگری مورد بررسی قرار بگیرند. به طور کلی چهار مورد از مشخصاتی که باید برای این تجهیزات به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از:

 

راهنمای خرید فن کویل برای مراکز درمانی

 1. ظرفیت
 2. تأمین هوای تازه
 3. میزان تولید صدا
 4. محل نصب

 

در ادامه هر کدام از این ویژگی ها را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

 • ظرفیت: ظرفیت سرمایشی و گرمایشی اولین نکته ای است که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید. گاهی نیاز به تعداد یونیت های بیشتری دارید که در این حالت ظرفیت آنها می تواند پایین تر باشد، اما وقتی یونیت های کمتری استفاده می کنید باید به دنبال ظرفیت های بالاتر بروید.
  تعداد اتاق ها، تعداد و موقعیت پنجره ها، ارتفاع سقف و کربری اختصاصی فضا نیز اهمیت فراوانی دارند. برای مثال، در اتاق های نگهداری و انبار دارو تنظیم دقیق دما اهمیت بیشتری نسبت به راهروهای ساختمان دارند. در عین حال، پنجره های بزرگ یکی از عوامل اصلی تبادل حرارت و برودت با محیط بیرون هستند و بنابراین باید به سراغ ظرفیت متناسب با نیازتان بروید.
 • تأمین هوای تازه: هر دستگاه تهویه مطبوعی قادر نیست هوای تازه تأمین کند. در هنگام خرید باید حتماً به این نکته توجه داشته باشید. علت آن این است که در محیط های درمانی و بیمارستانی، ورود هوای تازه و بیرون رفتن هوای آلوده از فضا اهمیت فراوانی دارد. به خصوص در فضاهای ایزوله و بخش های اورژانس که آلودگی می تواند تبعات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد، تأمین هوای تازه اهمیت بیشتری پیدا می کند. موضوع دیگر در همین زمینه بحث فیلترهای دستگاه است. فن کویلها از فیلترهایی برای تصفیه بهتر هوا استفاده می کنند که قابلیت های متعددی مانند شستشو، تعویض و تونایی جذب مواد معین را در اختیار شما قرار می دهند. اگر به آنها توجه کنید، می توانید مدلی با قابلیت ایده آل تصفیه برای محیط خود پیدا کنید.
 • میزان تولید صدا: فضای درمانی نیازمند سکوت و آرامش است و هیچ چیز برای این امر آزاردهنده تر از نویز دائمی ناشی از عملکرد سیستم تهویه نیست. به همین دلیل است که ادوات پرسروصدا مانند داکت اسپلیت به هیچ وجه برای این هدف پیشنهاد نمی شوند. کسانی که برای مراکز درمانی قصد تهیه فن کویل دارند، باید توجه داشته باشند که میزان تولید صدای آن را حتماً چک کنند.
 • محل نصب: در نهایت باید به محل نصب اشاره کنیم که بسته به محدودیت های فضا در محیط مد نظرتان می تواند به شدت حیاتی باشد. در مدل های زمینی، دیواری و سقفی تولید می شوند. مدل های زمینی راحت ترین تعمیر و نگهداری را دارند، اما فضا را به شدت محدود می کنند، در حالی که مدل های سقفی محدودیت محیطی اندکی به شما تحمیل می کنند اما تعمیر و نگهداری آنها پردردسر و دشوار است. مدل های دیواری هم از هر دو نظر مابین دو مدل مذکور قرار می گیرند. بسته به فضایی که دارید، باید تصمیم بگیرید که از چه سیستمی استفاده می کنید.

میزان ظرفیت بهترین فن کویل بیمارستانی؟

این دستگاه می بایست  با توجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت بیمارستان یا مرکز درمانی خریداری شود. بهتر است برای برای دفع آلودگی‌ها و ایجاد هوای مطبوع، به دنیال مدل هایی با ظرفیت بالا بروید.

مناسب ترین نوع فن کویل بیمارستانی؟

فن کویل‌های کانالی، کاستی، سقفی. به دلیل اینکه پخش هوا از بالا به پایین بوده و دارای ظرفیت زیادی هستند و برای محیط‌های عمومی‌ مناسب هستند و امکان نصب آنها به صورت توکارنیز وجود دارد.

 

قیمت فن کویل تهویه

نتیجه گیری:

در این مطلب ابتدا گریزی به علت مناسب بودن فن کویلها برای ساختمان هایی با اهداف بهداشتی و درمانی زدیم و در ادامه بحث کردیم که چه مشخصاتی را باید در هنگام خرید مورد توجه قرار بدهید. امیدواریم پزشکان، پرستاران و پیمانکاران محیط هایی که این عزیزان در آنها مشغول به فعالیت و خدمت رسانی هستند، با استفاده از این اطلاعات بتوانند عملکرد بهتری از خود ارائه داده و در عین تأمین آسایش و راحتی خود و بیمارانشان در تمام طول سال،خدمت رسانی ایده آل تری هم داشته باشند.