ترموستات فن کویل و انواع آن
ترموستات فن کویل و انواع آن

فن کوئل یکی از ادوات تهویه مطبوع به شمار می رود که مهمترین وظیفه آن ایجاد جریان هوا در محیط مد نظر شماست. گرچه به خودی خود این تجهیزات می توانند هوا را به محیط بدمند، اما کنترل دمای آن معمولاً به وسیله یک سیستم چیلر، هواساز یا موتورخانه صورت می پذیرد. بر این اساس،فن کویل‌ها آب با دمای مشخص را گرفته و با قرار دادن هوا در مجاورت این آب دمای هوای ورودی به محیط را تنظیم می کنند. اکثر مدل های موجود در بازار برای تأمین کیفیت هوای بهتر از فیلترهای هوا نیز بهره می برند.

مهمترین اجزای این نوع محصولات همان طور که از نام آنها پیداست، فن و کویل است. آب وارد کویل شده و به طور همزمان فن هوا را از روی کویل عبور می دهد. انتقال حرارت از این طریق بین دو قسمت صورت گرفته و دمای آب به مقدار مورد نیاز افزایش یا کاهش می یابد. فیلترها تمیزی هوا را بررسی می کنند، شیرهای کنترلی جریان آب و هوا را تحت کنترل نگه می دارند و سیستم لوله کشی حرکت منظم و بدون اشکال سیالات مورد استفاده را تضمین می نماید. با این حال یک جزء دیگر در این ادوات وجود دارد که وظیفه مهم آن را نمی توان نادیده گرفت: ترموستات.

فهرست مطالب:

  1. ترموستات فن کویلی چیست؟
  2. دسته بندی ترموستات فن کویلی
  3. مهمترین مزایای استفاده از ترموستات فن کویلی

ترموستات فن کویلی چیست؟

ترموستاتها در فن کویل برای جلوگیری از کارکرد بیش از حد تجهیزات و در نتیجه استهلاک آنها کاربرد دارند. اگر تجهیزات تهویه را به حال خود رها کنید، بیشتر از حدی که نیاز محیط مد نظر شماست، فعالیت می کنند و این کار علاوه بر پایین آوردن کیفیت عملیاتی، باعث می شود که نیاز باشد زمانی را صرف خاموش و روشن کردن دائمی آنها کنید. این در حالی است که با حضور ترموستات، فرآیند نظارت بر کارکرد تهویه مطبوع به طور خودکار انجام شده و به همین دلیل دیگر باری از روی دوش مصرف کننده برداشته می شود.

در این مطلب با بررسی انواع ترموستاتهای مخصوص این نوع ادوات، به شما آموزش می دهیم که با چه ادواتی روبرو هستید و بهترین گزینه برای فن کوئل شما کدام یک از آنهاست. با ما همراه باشید.

دسته بندی ترموستات فن کویل

ترموستاتها از نظر نحوه عملکرد و همچنین کاربرد برای سرمایش و گرمایش دسته بندی می شوند:
از نظر نحوه عملکرد دو دسته وجود دارد:

  • دیجیتال
  • آنالوگ

از نظر کاربرد برای سرمایش و گرمایش نیز دو دسته جداگانه داریم:

  • تک فصل
  • دو فصل

مدل های آنالوگ بر اساس یک ساختار مکانیکی عمل می کنند. حسگر حرارتی در این مدل ها مهمترین جزء است که اغلب بر اساس اصل انبساط مایعات عمل کرده و با عنوان مویین شناخته می شود. به کمک رابط های مکانیکی و بر اساس دستور حسگر حرارتی، میکروسوئیچ مدار الکتریکی را قطع می کنند و از این طریق پیش از سرد یا گرم شدن بیش از حد محیط می توان دستگاه ها را خاموش نمود. عمر آنها معمولاً طولانی بوده و استهلاک کمی هم دارند، پس برای محیط های مختلف می توانند کاربرد داشته باشند. مدل های آنالوگ اغلب شامل زیرشاخه های بی متال و پنوماتیک هستند.

مدل های دیجیتال بخش های مکانیکی ندارند و به جای آنها از روله روی ترمیستور یا ادواتی مانند گرماسنج مقاومتی بهره می برند. همه مدل های آنها دارای صفحه نمایشگر هستند که به کمک آن می توان دما و تنظیمات دیگر دستگاه را تغییر داد. در آنها فرامین دریافتی توسط سنسور دمایی به رله مینیاتوری منتقل شده و این رله کار قطع و وصل را انجام می دهد.

در دسته بندی به دو نوع تک فصل و دو فصل نیز محدوده کارکرد دمایی دستگاه تغییر می کند. مدل های تک فصل یا برای سرما طراحی می شوند یا تنها برای گرما کاربرد دارند و معمولاً حدود 30 درجه فضای کارکرد دارند. اما مدل های دو فصل هم برای فصول سرد و هم برای فصول گرم به کار می روند و حوزه فعالیت آنها به مراتب گسترده تر است. با این حال، استهلاک نمونه های تک فصل و عمر عملیاتی آنها بالاتر از نمونه های دو فصل ارزیابی شده است.

مهمترین مزایای استفاده از ترموستات فن کویل

چرا باید از این تجهیزات استفاده کنیم و حضور آنها را مهم تلقی کنیم؟ تعادل دما در محیط ساختمان، با هر نوع کاربرد، نه تنها به بهبود کیفیت هوا کنترل می کند، بلکه از استهلاک تجهیزات و دستگاه های تهویه مطبوع نیز می کاهد. صرفه جویی در انرژی نیز از این طریق تأمین می شود که پایین آمدن هزینه ها را به دنبال دارد. پس اگر می خواهید هم دستگاه های تهویه خودتان را سالم نگه دارید، هم هزینه هایتان را کاهش دهید و هم از فضای خانه با دمای مطلوب و لذت بخش بهره ببرید، این تجهیزات را نادیده نگیرید.