فن کویل بهتر است یا کولر گازی؟
فن کویل بهتر است یا کولر گازی؟

مقایسه بین تجهیزات تهویه هوا، یکی از بهترین روش ها برای پیدا کردن محصول ایده آل برای نیاز شما  است، با این وجود این کار نیازمند اطلاع داشتن از جزئیات عملیاتی ادوات و دستگاه ها در فرآیند تأمین گرمایش و سرمایش است. طبیعتاً افراد عادی تسلط کافی بر این مسائل ندارند، لذا بار اطلاع رسانی و شفاف سازی در این خصوص بر دوش کسانی می افتد که در حوزه تجهیزات و دستگاه های تهویه مطبوع  فعالیت کرده و از نحوه عملکرد و جزئیات فنی محصولات اطلاع کافی دارند. در همین راستا در این مطلب به سراغ مقایسه فن کویل ها و کولرهای گازی رفته ایم و بحث کرده ایم که بسته به شرایط مد نظرتان، کدام سیستم برای سرمایش و گرمایش عملکرد بهتری خواهد داشت. با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب:

  1. تفاوت فن کوئل و کولرگازی
  2. عملکرد کولر نوع گازی در تأمین سرما و گرما
  3. عملکرد فن کوئل در تأمین سرما و گرما
  4. مقایسه فن کوئل و کولر

تفاوت فن کویل و کولر گازی

برای بیان تفاوت بین این دو دستگاه بهتر است در ابتدا نگاهی داشته باشیم بر نحوه ی عملکرد این دو سیستم تهویه هوا. با درک چگونگی عملکرد این دو سیستم می توان پی به تفاوت آنها برد به دلیل اینکه که این سیستم ها شیوه خاص خود را برای تامین هوای مطبوع دارند. از آنجایی که از این دو دستگاه، از محبوب ترین تجهیرات تهویه به شمار می روند که از آنها در اکثر سازه های مسکونی، اداری و یا حتی تجاری استفاده می شود، لذا در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است تا در صورتی که تردیدی در انتخاب این دو دستگاه دارید، با شناخت بیشتر، برطرف شود و بتوانید بهترین دستگاه را با توجه به شرایط انتخاب نمایید.

 

تفاوت فن کویل و کولر گازی

عملکرد کولر گازی در تأمین سرما و گرما

کولرها به طور عمده برای تأمین برودت استفاده می شوند. عملکرد آنها شامل یک چرخه است که میان دو یونیت داخلی و خارجی شکل می گیرد. گاز مبرد در یونیت خارجی که در معرض هوای آزاد قرار دارد، با جذب سرما به کمک کندانسور به مایع تبدیل شده و به سمت یونیت داخلی منتقل می شود. در یونیت داخلی که در فضای ساختمان قرار دارد، این مایع به کمک اواپراتور در معرض هوای محیط قرار می گیرد. جذب حرارت هوا باعث تبدیل مجدد این مایع به گاز شده و گاز مبرد حاصل به سمت یونیت خارجی پس فرستاده می شود. به این ترتیب فضای اتاق خنک می شود.
کولرهای گازی اغلب قادر نیستند به طور پایه گرما فراهم کنند، اما در برخی مدل ها می توان با افزودن کویل آب گرم و به حرکت درآوردن مبرد به صورت معکوس در چرخه ای که تشریح کردیم، به تولید حرارت هم بپردازد. با این حال این کار هم بسیار هزینه بر است، هم راه اندازی آن کار آسانی نیست و هم مصرف انرژی بسیار بالایی دارد. بنابراین برای تأمین گرمایش نمی توان چندان روی کولرها حساب کرد.

 

انواع اسپلیت موجود در بازار

عملکرد فن کویل در تأمین سرما و گرما

فن کویلها برخلاف کولرها این است که نمی توانند به خودی خود برودت یا حرارت تولید کنند، بلکه عملکرد آنها به شکل توزیع گرما یا سرمای تولیدی توسط یک دستگاه دیگر صورت می گیرد. این ادوات لوله های ورودی و خروجی آب دارند و آب گرم یا سرد تولیدی توسط سیستم مرکزی از طریق آنها وارد سیستم می شود. سپس فنها هوای محیط را به داخل می کشند و آن را از روی کویل های مخصوصی عبور می دهند که حاوی آب مذکور می باشد. بسته به دمای آب، هوایی که در مجاورت کویلها قرار می گیرد سردتر یا گرم تر شده و بعد به محیط برگردانده می شود. آب که حالا اختلاف دمای خود با فضای بیرون از سیستم را از دست داده است، از طریق لوله های خروجی به سمت سیستم مرکزی هدایت می گردد.
فن کویل ها را می توان به موتورخانه ها، هواسازها و چیلرها متصل کرد تا مشکل تأمین گرما و سرما حل شود. در واقع اگر می خواهید از این ادوات در ساختمان استفاده کنید به یک سیستم حرارت یا برودت مرکزی نیاز دارید و هدف از به کارگیری آنها تنها توزیع این گرمایش یا سرمایش تولیدی در محیط است.

مقایسه فن کویل و کولرگازی

هنگامی که می خواهید بین کولر نوع گازی و فن کویل یکی را انتخاب کنید، چند نکته بسیار مهم مطرح می شود که اساسی ترین تفاوت ها میان این دو دستگاه را مشخص می کند:

  1. اگر یک تأمین کننده حرارت (مانند موتورخانه) و برودت (مانند چیلر) ندارید و ساختمان برای بهره گیری از آن بهینه سازی نشده است، عملاً فن کویلها برایتان بلااستفاده می شوند. این در حالی است که کولرها چنین مشکلی ندارند و در هر ساختمانی قابل تعبیه هستند.
  2. یکی از دو یونیت کولرها باید در فضای آزاد نصب شود، در حالی که فن کویلها هیچ نیازی به ارتباط با هوای بیرون ندارند.
  3. از نظر قیمت یک یونیت فن کویلها قیمت کمتری نسبت به یک مجموعه کامل کولرهای گازی دارد، اما باید در نظر داشته باشید که فن کویلها با هزینه سیستم مرکزی تأمین کننده همراه می شوند. برای مثال در صورت علاقه به استفاده از چیلر، هزینه آن را باید به هزینه فن کویلها اضافه کنید.
  4. اغلب کولرها برای خنک کردن فضاهای متوسط و بزرگ کاربرد دارند. این در حالی است که بعید است بتوانید فن کوئلی پیدا کنید که به نهایی قادر به گرم یا سرد کردن یک فضای بزرگ باشد.
  5. گرچه هر دو سیستم از برق استفاده می کنند، اما فن کویلها به لوله کشی آب نیازمندند در حالی که کولرها نیازی به چنین سیستمی ندارند.

 

انواع فن کویل موجود در بازار

نتیجه گیری:

اظهارنظر در خصوص اینکه کدامیک از دو محصول فوق بهتر هستند، بستگی کامل به شرایط محیط مد نظر شما دارد. اگر فضای نسبتاً بزرگی دارید و در عین حال نمی توانید موتورخانه و چیلر نصب کنید، شاید کولرهای نوع گازی گزینه بهتری باشند. در عین حال اگر به گرمایش فکر می کنید این ادوات بازدهی مناسبی برای گرما ندارند و هزینه مصرف انرژی آنها می تواند برایتان بیش از حد سنگین باشد. بنابراین برتری یکی از این دو دستگاه بر دیگری وابسته به این است که شرایط شما چیست و محصول مورد نظر را برای چه هدفی می خواهید. در این صورت هر کدام از این دو کالا می توانند در موقعیت خود برای شما عملکرد بهتری داشته باشند.