رفع نشتی دیگ چدنی

یکی از مشکلاتی که دیگ های چدنی را تهدید می کند، موضوع ایجاد حفره و نشتی در آنهاست. از آن جایی که این دیگها عموما با حرارت بسیار زیاد در ارتباط هستند، دچار مشکلات متعددی می شوند که یکی از متداول ترین آن ها نشتی است. از سوی دیگر نیز با توجه به هزینه های بالایی که دارند، لازم است تا با استفاده از متخصصان این حوزه نسبت به رفع این مشکل تلاش شود تا از ایجاد هزینه های گزاف جلوگیری گردد.

بویلر، یکی از اجزای به کار رفته در به شمار می رود که نقش مهمی را در نگه داشتن، گرم کردن و انتقال آب به اجزای دیگر بر عهده دارد. ممکن است این بخش در طول زمان دچار نشتی گردد و دیگر نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، در چنین شرایطی باید با استفاده از افراد متخصص و حرفه ای به رفع نشتی و تعمیر آن پرداخت. در این محتوا به ارائه راهکارها برای رفع این مشکل پرداخته خواهد شد.

فهرست مطالبی که در این مقاله از خانه تاسیسات می‌خوانیم:

رفع نشتی دیگ چدنی موتورخانه

از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است هر فردی با آن روبرو شود، نشتی و سوراخ شدن دیگ موتور خانه است. از آنجایی که دیگ چدنی از کنار هم قرار گرفتن چندین پره تشکیل شده‌، در صورتی که یکی از این پره‌ها سوراخ گردد، باید خیلی سریع با پره سالم جایگزین شود. در چنین شرایطی الزامی است که با کمک تعمیرکاران مجرب آن را به طور کامل باز نموده و با بررسی آن چه که اتفاق افتاده، پره ای که با مشکل روبرو شده است را تعویض و یا در صورتی که ممکن است، تغییر داده شود.

پس از مرحله تعویض، دیگ با استفاده از آچار دیگ جمع کن، مونتاژ می گردد. همچنین لازم است پس از انجام این کار از سیستم و نوع عملکرد درست آن اطمینان حاصل شود. البته باید این موضوع را در نظر داشت که میزان این نشتی چقدر بوده و میزان زمان و هزینه ای که لازم دارد، چقدر تخمین زده می شود. از سوی دیگر همواره این مشکل وجود دارد که به دلیل اهمال در سرویس و نگه داری این سیستم ها، تکنیسین ها با باز کردن دستگاه متوجه مشکلاتی دیگر نیز شده اند و موجب وارد شدن حجم زیادی از هزینه ها به فرد شده است.

رفع نشتی بویلر چدنی

علت نشتی دیگ چدنی

این سوال بسیار مهم ذهن بسیاری از پیمانکاران ساختمانی را به خود مشغول کرده است که اساسا علت سوراخ شدن دیگهای چدنی چیست؟ اساسا هر آبی به دلیل داشتن املاح و مواد معدنی با درجه های مختلف از سختی همراه هستند، اگر این سختی آب به وسیله دستگاه های سختی گیر گرفته نشود، باعث رسوب بستن در فضای داخلی آن شده و در چنین شرایطی بعد از گذشت مدت زمان طولانی، رسوبات و جرم‌ها سبب سوراخ شدن و ایجاد نشتی خواهند شد.

از همین رو بسیاری از افراد برای استفاده از این دیگها از صافی های مختلف و یا سبک کننده آب استفاده می کنند اما در برخی از موارد این امکان فراهم نیست. از همین رو مجبور به استفاده از دیگها در همین شرایط بوده و سنگینی آب مشکلاتی چنینی را رقم می زند. البته باید توجه داشت که در برخی مناطق به دلیل سختی بالای آب، تقریبا این امر ناممکن است اما در صورتی که بتوان سختی آب را کم کرد، می توان تا حدودی وقوع این اتفاقات را به تعویق انداخت.

اهمیت تعمیر نشتی بویلر چدنی

از آن جایی که دیگ ها یکی از مهم ترین زیرساخت های موتورخانه به شمار می روند و هسته اصلی آن است که وظیفه تولید آب گرم مورد نیاز سیستم را تامین و در خود نگهداری می نماید. اگر در این بخش مشکلی به وجود بیاید، قطعا سبب اخلال در عملکرد سایر اجزا خواهد شد. اگر یکی از پره‌های دیگ سوراخ شود، آب داخل مخزن آنها به بیرون راه پیدا می کند و کارکرد بقیه تجهیزات را تحت تاثیر قرار می دهد و امکان ایجاد خرابی در قسمت های دیگر نیز وجود دارد.

از دیگر دلایلی که سبب می شود تا رفع نشتی و درست نمودن دیگها اهمیت جدی پیدا کند، جلوگیری و یا پیشگیری از وقوع خسارت های مالی و جانی است، زیرا تمامی تجهیزات به کار رفته در این قسمت تخصصی و حساس بوده و از قیمت بالایی برخوردارند و از سوی دیگر، ممکن است که هرگونه بی اهمیتی و عدم توجه به این سیستم ها سبب ایجاد جراحت های مالی و جانی برای افراد شود. از رو می توان با مراقبت و نگه داری از این سیستم ها ضمن تامین سلامتی و امنیت جانی افراد، سبب بالاتر رفتن طول عمر سیستمها و عملکرد بهتر آن ها در طول سال خصوصا فصل های سرد گردد.

البته می توان با استفاده از راه حل هایی مانند تنظیم صحیح دما و مدیریت ورود آب و تنظیم سختی آن در دیگها، امکان به تعویق انداختن ایجاد نشتی و سالم ماندن بویلر در مدت طولانی تری امکانپذیر شود.

زمان تعمیر دیگ موتورخانه

در ابتدا باید به علائم زیر توجه نمایید. در این صورت به طور قطع دیگ نیاز به تعمیر دارد:

  • در صورت جاری شدن آب از زیر دیگ
  • خارج شدن بخار از دودکش پشت بام در زمستان
  • مشاهده علائمی همچون رطوبت ، زنگ آب و علائم زنگ زدگی در مسیر عبور دودکش از موتورخانه تا پشت بام

نتیجه گیری:

در این نوشته با علل نشتی دیگهای چدنی،اهمیت تعمیر نشتی آن و حتی زمان تعمیر دیگ موتورخانه آشنا شدید. در صورتی که در زمینه تعمیر و نگهداری دیگهای چدنی تجربه ای دارید، لطفا آن را با ما و مخاطبان خانه تاسیسات، در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.