وظیفه شیر سه طرفه در پکیج و تست خرابی آن
وظیفه شیر سه طرفه در پکیج و تست خرابی آن

امروزه با تلاش برای جایگزینی سیستم های قدیمی موتورخانه ای برای تهویه مطبوع، کاربرد ادواتی مانند پکیجها گسترش فراوانی داشته است. دارای تجهیزات و زیرسیستم های متعددی هستند که مشابه تجهیزات موتورخانه، خرابی آنها می تواند به صورت مجزا از یکدیگر اتفاق افتاده و بهره برداری شما را با مشکل روبرو کند. یکی از این سیستم ها شیر سه طرفه است که با خرابی آن عملکرد کل دستگاه متوقف می شود. در این مطلب به بررسی این محصول، وظایف آن و چگونگی تشخیص علل خرابی می پردازیم تا بتوانید با کمترین هزینه و به ساده ترین شکل ممکن، خودتان در خانه مشکل پکیجتان را تشخیص دهید. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

  1. کاربرد شیر سه راهه پکیج
  2. تست شیر سه طرفه پکیج

شیر سه راهه پکیج چیست و چگونه کار می کند؟

شیر سه طرفه قطعه ای در سیستم گرمایشی پکیجهاست که مسیر انتقال آب گرم به یونیت های پخش حرارت (مانند شوفاژها و رادیاتورها) و همچنین مصرف آب گرم در سطح ساختمان را کنترل می کند. در ساختار آن یک ورودی برای دریافت آب از سمت دستگاه اصلی و دو خروجی برای ارسال آن به سمت یونیت ها یا شیرهای آب طراحی شده است و به همین دلیل به آن شیر سه طرفه می گویند.
برای عملکرد بهینه، این ابزار دارای یک موتور، یک بلوک سه راهه و یک سوپاپ است. با باز شدن آب شیر آب داغ در نقطه ای از ساختمان، سوپاپ فشرده شده و مسیر سیال به سمت یونیت های پخش گرما را می بندد. وقتی که مصرف کننده دیگر احتیاجی به آب داغ نداشت و شیر را بست، شیر متوجه شده و مسیر را مجدداً به سمت یونیت ها باز می کند.
اگر به هر دلیلی هر کدام از این دو محل کاربرد در تأمین سیال با گرمای کافی به مشکل بخورند، خرابی شیر سه طرفه محتمل خواهد بود و باید آن را بررسی کنید. برای این منظور تست های خرابی معینی طراحی شده اند که هر کدام جنبه متفاوتی از عملکرد را مورد بررسی قرار می دهند. در ادامه به سراغ این روش های تست می رویم.

شیر سه راهه پکیج چیست

تست شیر سه طرفه پکیج

تست های خرابی به طور کلی سه احتمال را در نظر می گیرند تا مشخص شود که مشکل شیر از کدام قسمت آن است: ایراد پیش از رسیدن سیال به دو راهی یونیت ها و مصرف (تست موتور)، ایراد در مسیر یونیت ها (تست شوفاژ) و ایراد در مسیر مصرف عادی (تست آب گرم مصرفی). اگر هیچکدام از این موارد به شما مشکل خاصی را نشان ندهند، باید به سراغ اجزای دیگر پکیجتان بروید.

تست موتور

تست موتور بر اساس بررسی عملکرد آن در این قطعه صورت می گیرد. با باز شدن آب در سرویس بهداشتی، آشپزخانه یا هر نقطه دیگر از ساختمان، یک اورینگ مسیر انتقال سیال به یونیت های حرارتی را می بندد و میله شاسی داخل موتور جریان را به سمت محلی که درخواست نموده است ارسال می کند. برای تست این قسمت مراحل زیر طی می گردد:

  1. سر فیش های موتور را باز کنید.
  2. سیم وسطی و یکی از سیم های جانبی را به برق شهری وصل کنید.
  3. هر کدام از سیم های جانبی را به همراه سیم وسطی باید تست کنید. موتور در صورت سالم بودن باید کار کند و محور آن به موازات دیواره ها قرار بگیرد. از این طریق می توانید تشخیص دهید آیا در این قسمت با مشکل روبرو هستید یا خیر.

تست شوفاژ

مهمترین نشانه آن سرد بودن شوفاژها یا رادیاتورها بعد از باز کردن آنهاست. ممکن است اورینگ توانایی بستن مسیر برای رسیدن حداکثر میزان سیال به یونیت ها را نداشته باشد یا انتقال به سمت آنها با مشکل روبرو باشد. در این حالت می توانید تست شوفاژ انجام دهید. هر نوع بررسی برای این مشکل باید بعد از قرار دادن پکیج در حالت زمستانه انجام شود.
تست شوفاژ به طور کلی شامل بررسی مشخصات سیال است. دمای آب درون لوله برگشت که بعد از پمپ و قبل از ورود به پکیج قرار دارد، اندازه بگیرید. اگر دمای بعد از پمپ بیشتر باشد، به احتمال زیاد سوپاپ نشتی دارد و باید آن را عوض کنید. احتمال دیگر این است که با افت فشار روبرو باشید که خود پکیج می تواند با ارورهای صفحه نمایش آن را به شما نشان دهد. در این حالت هم مشکل از شیر است و باید آن را جایگزین نمایید.

تست آب گرم مصرفی

ساده ترین تست در میان سه تست این قطعه، تست آب گرم مصرفی است. در آشپزخانه یا سرویس بهداشتی، شیر گرم را باز کنید و بگذارید کمی باز بماند. سپس دمای لوله رفت را بررسی کنید. اگر این لوله گرم باشد، بدون شک شیر سه طرفه شما خراب است و باید تعویض شود.

نتیجه گیری:

در این مطلب تلاش کردیم راه حل های ساده و کارآمدی برای تست کردن مشکلات کارکرد شیر سه طرفه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. گرچه تعویض کردن این قطعه به ابزارآلات خاصی نیاز دارد و بهتر است آن را به یک متخصص بسپارید، اما تشخیص علت مشکل به وجود آمده می تواند در کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت شما به شدت موثر باشد. در همین راستا تلاش کرده ایم با بررسی تست های خرابی به شما در این مسیر کمک کنیم تا تجربه استفاده بهتری از سیستم های گرمایشی پکیجها داشته باشید.