تفاوت گارانتی و وارانتی
تفاوت گارانتی و وارانتی

وجود محصولات با برند های مختلف و متنوع که هر کدام کیفیت و کارایی متفاوتی دارند، انتخاب را برای مصرف کننده سخت و مشکل می کند. یکی از فاکتورهای مهمی که توجه به آن در مورد خرید، مهم است، وجود ضمانت نامه و شرایط و مدت آن می باشد. زمانی که کالایی خریداری می شود،مصرف کننده انتظارات خاصی از محصول دارد.

برای پاسخگویی به این انتظارات، بسیاری از شرکت ها برای جلب رضایت مشتریان خود،محصولات را با ضمانت نامه هایی به نام گارانتی یا وارانتی ارائه می دهند که اغلب مصرف کنندگان این دو واژه را اشتباه می گیرند. برای شناخت این دو ابتدا به سراغ کلمه وارانتی می رویم.

فهرست مطالب:

 1. وارانتی چیست؟
 2. گارانتی چیست؟
 3. خلاصه تفاوت‌ گارانتی و وارانتی

خرید انواع لوازم تاسیسات ساختمان

 

تفاوت گارانتی با وارانتی چیست؟

در این بخش ابتدا تعریفی خواهیم داشت از گارانتی و وارانتی و در ادامه خلاصه ای از تفاوت این دو کلمه را مطرح خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

وارانتی چیست؟

warranty در واقع تعهدی است که تولید کننده به مشتریان خود می دهد که در صورت خراب شدن محصول یا وجود هرگونه مشکل در آن، تولید کننده تعمیرات رایگان محصول را به عهده بگیرد. اما باید توجه نمود که تولید کننده، جایگزنی برای محصول ارائه نکرده و آن را تعویض نخواهد کرد و فقط تعمیر می کند. در این صورت مصرف کننده طی مدت زمانی که در وارانتی ذکر شده است، هزینه ای بابت تعمیرات پرداخت نخواهد کرد.

 

وارانتی

 

به بیان دیگر مصرف کننده می بایست در برابر خرابی ناگهانی محصول محافظت شود. به عنوان مثال اگر فردی پکیج خریداری کرده باشد که در مدت زمان تعیین شده توسط تولید کننده، به مشکل خورده و دیگر کار نکند، چرا باید هزینه تعمیرات را پرداخت کند؟ چرا که شرکت باید مسئولیت کارکرد محصول خود را در چهارچوب زمانی مشخص شده بر عهده بگیرد.
شرکت ها به عنوان اطمینان از کارکرد محصولات خود ،ضمانت هایی را با محصول خود ارائه می دهند. به عبارت دیگر، اگر شرکتی وارانتی برای محصول ارائه نکند، در این صورت شرکت از کیفیت محصول اطمینان نداشته و مسئولیت آن با مصرف کننده است. در واقع شرکت ها قبل از تعهد در اجرای وارانتی، به محصولات خود نگاه می کنند. اگر شرکتی که کالاهایی تولید می کند مطمئن باشد که کالای آنها حداقل 1-2 سال بدون نیاز به هیچ خدمتی دوام خواهد آورد، در این صورت احتمالاً آن محصول را وارانتی می کنند.

 • نمونه کالایی که تحت وارانتی است: تلفن هوشمند شما ناگهان شروع به رفتارهای عجیب و غریب می کند. و برخی از دکمه های آن غیر فعال می شود. از آنجا که تلفن تحت 6 ماه وارانتی است و فقط یک ماه از خرید آن می گذرد، شما تلفن را به مرکز خدمات می برید و آن را به صورت رایگان تعمیر می کنند. بدون پرداخت هزینه.
 • نمونه کالایی که شامل وارانتی نمی شود: با ادامه مثال بالا، پس از 2 ماه تلفن یک روز از دست شما می افتد و صفحه آن می شکند. اکنون این تحت وارانتی نیست بنابراین شما باید هزینه تعویض صفحه را پرداخت کنید.

گارانتی چیست؟

guarantee تعهدی است که سازنده در قبال خریدار دارد.درست مانند اینکه یک ضامن پشت وام می ایستد، تولید کننده هم پشت محصول می ایستد. اگر کالای تحت ضمانت از کیفیت پایینی برخوردار باشد، تعمیر یا تعویض می شود. در واقع تحت شرایط و مدت زمانی که در برگه گارانتی ذکر می شود، شرکت متعهد می شود که کالای ارائه شده درمدت زمان ذکر شده به درستی کار خواهد کرد.

در واقع،گارانتی یک گام جلوتر از وارانتی است که در آن شرکت از محصول خود اطمینان زیادی دارد، به طوری که تعمیر یا جایگزینی محصول را ارائه می دهد. به طور خلاصه، اگر مشکلی در محصول وجود داشته باشد، شرکت ابتدا سعی می کند محصول را تعمیر کند و سپس در صورت عدم تعمیر، جایگزینی رایگان را ارائه می دهد.

لازم به ذکر است که گارانتی شامل محصولات و خدمات می شود، در حالی که وارانتی فقط محصولات را شامل می شود. در صورتی که در ضمانت نامه استرداد مبلغ قید شده باشد، استرداد مبلغ امکان پذیر است.

خلاصه تفاوت‌ گارانتی و وارانتی

خلاصه تفاوت‌ گارانتی و وارانتی

گارانتی

 • در برخی موارد امکان بازگشت وجه وجود دارد.
 • به معنای تعمیر است یا اگر تعمیر امکان پذیر نباشد، تعویض می شود.
 • یک سند مکتوب است و از تاریخ خرید شروع تا آخرین تاریخ ضمانت معتبر است.
 • برای محصولاتی که محکم و مقاوم هستند و بعید است به راحتی خراب شوند، ضمانت داده می شود.
 • کاملا رایگان و ممکن است فقط قسمتهای خاصی را پوشش دهد. سایر قطعات یک محصول ممکن است تحت وارانتی باشد.

وارانتی

 • اظهارنامه ای است و ممکن است به صورت کتبی یا شفاهی نشان داده شود یا به صورت ضمنی بیان گردد.
 • بر اساس آن در صورت نقص در محصول، جایگزین یا تعمیر خواهد شد.
 • امکان بازگشت وجه وجود ندارد.
 • به طور کلی برای محصولاتی داده می شود که ماهیت مکانیکی دارند مانند انواع کولر گازی
 • مدت زمان طولانی برای تعمیر در نظر گرفته می شود و به هر بخش از یک محصول مربوط می‌شود.

نتیجه گیری:

حتما توجه کرده اید که در برخی از موارد، افراد تعاریف گارانتی و وارانتی را با تعاریف و عناوین یکسان استفاده می کنند یا ممکن است گارانتی را تعویض و وارانتی را تعمیر تعریف کنند. و یا گارانتی را به هزینه سازمان منظور کرده و وارانتی را به هزینه شرکت. گاهی نیز ممکن است گارانتی را یک دوره کوتاه مدت و وارانتی را دوره بلند مدت بنامند. باید توجه نمود که تمامی این تعریف اشتباه است.

در واقع باید گفت: گارانتی تعهد شرکت سازنده یا فروشنده محصول نسبت به خریدار است که درصورتی که کیفیت محصول پایین‌تر از حد استاندارد باشد می بایست آن را تعمیر، تعویض یا پس بگیرد؛ اما تعریف وارانتی با گارانتی متفاوت است و در واقع نوعی ضمانت مکتوب می باشد که بیان کننده ویژگی‌های حقیقی بوده و در صورتی که این گونه نباشد باید محصول تعمیر یا جایگزین شود.