راهنمای خرید بهترین تجهیزات استخر
راهنمای خرید بهترین تجهیزات استخر

اگر در خانه های قدیمی ایرانی که حوض دارند زندگی کرده باشید، به احتمال زیاد متوجه شده اید که به مرور زمان آب داخل حوض آلوده شده و به منزلگاه انواع انگل ها و جانوران موذی بدل می شود. رشد جلبک و تجمع آلودگی در چنین فضایی اجتناب ناپذیر است. در چنین وضعیتی آب حوض باید تخلیه شده و تمام آن نظافت شود. اما نمی توان همین راه حل را در میان مدت برای استخرها استفاده نمود که ابعاد بزرگتری داشته و تمیزکاری آنها دشوارتر است. راه حلی که مطرح شده است، استفاده از ادوات مختلفی است که در کنار یکدیگر سیستم یکپارچه ای برای تمیز و سالم نگه داشتن آب به وجود می آورند. این تجهیزات به نام تجهیزات استخری مشهور هستند.

برای کسانی که برای اولین بار می خواهند برای خانه یا ویلای خود استخر بسازند، انتخاب وسایل استخری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همان طور که گفتیم اهمیت بهره برداری از این دستگاه ها غیر قابل بحث است. به جز بحث بهداشتی و صرفه جویی در مصرف آب، کاهش هزینه در درازمدت نیز از جمله اهداف سیستم های استخری است. پس می توان به وضوح مشاهده نمود که با مجموعه ای از مزایا بدون عیب قابل توجه روبرو هستیم و اگر می خواهید استفاده صحیح و مداومی از استخرتان داشته باشید، باید گوشه چشمی هم به خرید این ادوات داشته باشید.
در این مطلب به آموزش خلاصه مهمترین مواردی می پردازیم که در هنگام تهیه ابزارهای مورد نظر باید به آنها توجه کنید. دقت داشته باشید که این نکته ها از مهمترین به کم اهمیت ترین مرتب شده است، پس شاید بد نباشد که بودجه خود را بر اساس اولویت بندی تعیین شده تقسیم کنید.

 

مهمترین فاکتورها در خرید تجهیزات استخر

پمپ: سنگ بنای سیستم های استخری

مهمترین قطعه در سیستم های استخری پمپ است که وظیفه گردش آب را در سیستم بر عهده دارد. حضور پمپ استخر، علاوه بر اینکه از راکد ماندن آب و رشد جلبک در آن حلوگیری می کند، به عدم فرسودگی و کارکرد بهینه دیگر اجزا نیز کمک می کند.
بسته به ابعاد استخر خود باید پمپ مناسبی انتخاب کنید. یکی از اطلاعاتی که هنگام خرید این نوع از تجهیزات استخر اعلام می شود، قدرت آنهاست که مشخص کننده تناسب با حجم معین آب است. برای مثال، برای یک استخر با حجم 110 متر مکعب یک دستگاه با توان 2 اسب کافی است. جداول بسیاری به صورت آنلاین وجود دارند که می توانند این نیاز را برای شما مرتفع کنند.

فیلترها: پیشگیری بهتر از درمان

پمپ ها به تنهایی قادر نیستند آلودگی های داخل آب را از بین ببرند، چون عملکرد آنها تنها مانع از سکون آب می شود و رابطه ای با جمع آوری آلودگی هایی که از هوا وارد آن می شوند ندارد. برای این کار از فیلترها استفاده می شود که در مسیر گردش آب قرار گرفته و به معنای واقعی کلمه آب را از صافی عبور می دهد.
فیلترها معمولاً در چند لایه ساخته می شوند و مشهورترین نمونه آنها فیلترهای شنی است که برای گرفتن ذرات بزرگ طراحی می شود.

اسکیمر: مقابله با آلودگی

اسکیمر عملاً نوعی صافی است که ذرات معلق موجود در آب را گرفته و به سمت بیرون هدایت می کند. بسته به نوع طراحی و رتفاع استخر، آنها را به صورت مجزا یا در دیواره ها و کف نصب می کنند. همچنین، باید مسیری برای خروج آلودگی های جمع آوری شده تعبیه شود تا آنها دوباره به چرخه آب تمیز برنگردند. این کار اغلب از طریق لوله کشی به سمت فاضلاب یا هدایت آنها به سمت فیلترها برای تمیز شدن آب حامل صورت می گیرد. در نظر داشته باشید که اسکیمرها اغلب باید در بازه های زمانی معین نظافت شده و از آلودگی هایی که حین کار جذب کرده اند پاک شوند.
شاید بپرسید تفاوت اسکیمر با فیلترها چیست. فیلترها برای جمع آوری آلودگی های ریز استفاده می شوند، در حالی که در بسیاری از استخرهای روباز با معضل زباله هایی مانند برگ، پلاستیک، پر پرندگان و… روبرو می شویم. جمع آوری این اجسام بزرگتر بر عهده اسکیمرها قرار می گیرد. برای انتخاب آنها باید ابعاد، حجم، شیب سازه و همچنین خصوصیات پمپ را در نظر داشته باشید.

مهمترین فاکتورها در خرید تجهیزات استخر

تصفیه کننده ها: نامرئی ولی حیاتی

موادی مانند قرص های کلر، قرص های نمک و امثالهم در این دسته جای می گیرند. استفاده از آنها برای ورود به آب الزامی است، به خصوص چون آب داخل استخر گرچه مرتباً تمیز می شود اما بهتر است به کمک مواد شیمیایی ضدعفونی شده و از میکروب ها نیز پاک گردد. برای انجام این کار می توان از شناورهای قرص کلر، پمپ های تزریق کلر و همچنین دستگاه های کلر زن نمکی و اشعه UV استفاده نمود که با رشد میکروب ها، قارچ ها و دیگر میکروارگانیسم ها مقابله می کنند.

تجهیزات جانبی:  نظافت، محافظت و حمایت

وسایل تمیزکننده مانند مکنده ها، کاورها یا محافظ های استخر و متعادل سازنده های آب از جمله دیگر ادواتی هستند که برای بهینه سازی استفاده شما به کار می روند. تجهیزات نظافتی استخر باعث می شوند بتوانید زباله هایی که مایل نیستید وارد اسکیمر شوند را جمع کنید، کاورها از ورود حیوانات یا سقوط کودکان و افرادی که شنا بلد نیستند در داخل آب جلوگیری می کنند و متعادل سازنده ها میزان کلر، pH آب و دیگر مواد شیمیایی آن را تنظیم می کنند تا تجربه ایده آلی داشته باشید.

سیستم گرمایش: یک گام به سوی کیفیت بهتر

آبگرمکن های برقی، آفتابی ، گازی و همچنین پکیج های گرمایشی استخر ، وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارند که در تمام اقلیم های آب و هوایی امری ضروری است. آب استخرها اگر به حال خود رها شود، می تواند به سرعت سرد شده و برای انسان ضررهای فراوانی داشته باشد. به خصوص افرادی که مشکل قلبی دارند، نباید وارد آب بیش از حد سرد شوند. پس این قطعات نیز برای شما حیاتی و ضروری هستند.

روشنایی: زیبایی و جذابیت پس از ایمنی و سلامت

در آخر، تزئیناتی مانند روشنایی های کف، دیواره و کنار را داریم که در اولویت آخر برای افزودن به استخرتان نیاز دارید. این وسایل به یک منبع تغذیه نیاز دارند تا روشن شوند. پیشنهاد می شود از چراغ های LED استفاده کنید که مدل های RGB LED آنها می توانند نور رنگی را هم برایتان فراهم کنند و فضایی زیبا و جذاب به خصوص در شب به وجود آورند.